| Remixo a întrebat:

Am o relatie de 2 ani si locuim impreuna. amandoi locuim in Anglia, parintii mei sunt in Italia si ai lui in Romania. Am cunoscut parintii lui si ei pe ai mei. O chestie care ma supara este faptul ca el nici macar nu ii mai saluta pe ai mei dar tine foarte mult ca eu sa vorbesc cu ai lui. Lucrul asta ma deranjeaza mai ales din cauza ca atunci cand eu vorbesc cu ei nici macar nu ii baga in seama, dar dupa mergem pe la ei in vacanta si se comporta ca si cum nimic nu ar fi in neregula. Am avut niste certi cu el si am facut greseala sa ma consolez cu mama pentru ca aici nu am pe nimeni in afara de el, si el a avut niste reactii stupide gen sa imi dea o palma, si sa ma tina 2 ore afara din casa, din cauza ca ne certasem, nu mai vorbeam de 2 saptamani( stand in aceeasi casa),si a aflat ca voiam sa ma mut. Mami vazandu-ma asa dezamagita si suparata ca orice mama ma sfatuia sa plec,iar pe el lucrul asta l-a afectat asa rau incat si acum ca lucrurile intre noi merg bine oricum nici nu ii baga in seama, si ii tot critica, ba ca sora mea e o plangacioasa, ba ca mami nu poate sa il vada, lucru neadevarat avand in vedere ca intr-o luna mergem la ei in vacanta. Chestia asta ma intristeaza foarte rau mai ales din cauza ca atunci cand incerc sa vorbesc cu el gaseste mereu scuze si raspunde’ o sa ii saut cand nu o sa fiu ocupat’. Ce pareri aveti? Ce ar trebui sa fac?

7 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Dacă nu ti respecta părinții, deși nu l deranjează cu nimic, băiatul asta înseamnă că nu e educat. Sa nu accepți sa te lovească sau sa sara niște limite, sa nu accepți sa se poarte urat cu părinții tăi fără motiv, tot tu vei avea de suferit. Puneți niște limite, dacă le încalcă, găsește ți un băiat mai educat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a dat o palma si tu inca nu te-ai despartit de el? In locul tau il paraseam de mult. Meriti ceva mai bun de atat.

| Jonas94 a răspuns:

Răspunsul este foarte simplu. Dă-i papucii. Din moment ce te pedepsește, te lovește, nu mai are rost să continui. Știu că poate fi greu, dar dacă după doi ani te-a lovit, gândește-te prin ce infern o să treci cu el, dacă faceți un pas mai serios.

| Valentina8 a răspuns:

Stii,prima palma e mai greu sa ti o dea ca o data ce ti a dat. celelalte vor veni lejer iar tu o data ce ai acceptat o data vei mai accepta!
Chiar asa te lasi calcata in picioare? Chiar asa n-ai un pic de respect pentru tine ca familie? Dar ce ai de pierdut daca il lasi?
Nu te respecta nici pe tine, nici alegerile tale, nici pe parintii tai. nici pe sora ta. nici pe nimeni! Poti trai asa? O asa viata iti doresti? Un asa barbat iti doresti? Te-ai intrebat vreodata "Oare chiar un asemenea barbat imi doresc langa mine. sau mai bine sa il las?" Te-ai intrebat? Si raspunsul?
Fa-ti bagajele si pleaca, asculta se mama ta, de instinctul tau care iti zice in mod clar sa pleci! Inima? Nu asculta de inima ca e o porcarie, gandeste rational si ia decizile corecte in viata ta! Asta daca vrei sa fii fericita!
Daca nu iti doresti fericirea, continua sa traiesc cu un om toxic!
Poate il iubesti mult si iti e greu, insa trebuie sa te iubesti mai mult pe tine! In primul si in primul rand TREBUIE SA FI TU PE PRIMUL LOC iar dupa ceilalti! Altfel, vei trai pentru altii.

| Cineva797406016386 a răspuns:

De ce mai pui încă o dată această întrebare

| Peachdelight a răspuns:

Un bărbat care nu îți respecta părinții nu te respecta in primul rând pe tine și relația voastră!
Părerea mea e ca e imatur. In locul tău as asculta de părinți, daca mama ta te sfătuiește sa pleci, pleacă.
Sa știi ca așa cum te iubeste familia ta nimeni nu o sa te iubească vreodată și nici binele nu o sa ți-l vrea mai mult decât ei.