| DaianaPiersicutza a întrebat:

Nu mai suport. Mama si tata se cearta in fiecare zi de la un timp in coace. Mama isi face nervi aiurea si din orice si ii face si tatalui si mie. Nu ne mai intelegem ca mai de mult. Cand eram mica totul era mai bine pentru mine. Si pentru ei. Mama ma calca pe nervi in ultimu timp si isi da numa fite de vedeta. Tata crede ca le stie pe toate. Oricat incerc sa ii linistesc nu merge. Mama nu prea ne mai baga in seama in ultimu timp si asta nu e chiar asa scurt pe moment. Mergem cu masina undeva nu zice nimic tot drumu. Eu si tata facem cateodata bajocura pe tema asta. Si ea se enerveazasi nu ne baga in seama sau cand are momente ne tine morala 1 ora si cand iesim din masina ne tine morala si cand ne intoarcem spre casa. Prin casa merge cu castile in urechi si asculta muzica koreana de la filmele alea cretine cu koreeni. De pe TVR1. Cauta poze pe net cu ei si muzica. Hai ca am inteles faza cu muzica, nu tuturor ne place acelasi gen de muzica, dar sa mergi cu castile in urechi? Subliniez: prin casa. Deci nu pe afara ci prin casa. O_O! si nu mi se pare prea normal. Nu cred ca sufera de ceva dar intr-o familie lucrurile trebuie sa stea altfel sa comunicam. Recunosc ca nici eu nu prea comunica ca sunt adolescenta si no stiti voi cum sunt adolescenti cu totii ati trecut prin asta. Oricat de mult as vrea sa comunic cu parintii mei nu pot. Asa ca mai vorbesc cu mama una doua. Da in rest nu prea. Eu as vrea sa ma schimb. Dar nu stiu de fiecare data cand vreau sa fiu altfel ma simt ciudat pentru ca stiu ca nu stun eu si revin cum eram inainte. Ce ar trebui sa fac sa am si eu o familie normala? Adica stiu ca trebuie sa vorbim si stiu ca nu eu sunt singura persoana din lume care are probleme in familie si mai ales de genu asta. Da nu stiu ce sa zic. De cand or inceput filmele alea cu koreeni e pe alta planeta mama. Si tata numa fite are. Nu sunt multumita de ei. Ma refer ca sunt si ii iubesc foarte mult dar nu stiu ce sa mai zic. Si ca sa o fac sa nu se mai uite la filme nu vreau sa scot cablu sau sa-l tai. Ar fi chiar aiurea. Sa se uite din partea mea pana nu mai poate dar problema e muzica, trebuie sa repet de 4 ori aceeasi fraza si ii zic: Mama, cand vorbesc cu tine scoate muzica din urechi. La fel zice si tata. Si stiti ce raspunde? Ea: Lasa ca asa faceti si voi. La orice ii ziceam exact asta raspunde. Si nu e adevarat. Noi nu ascultam muzica la urechi in casa si la calculator. Avem 2 acum. Da asta nu inseamna ca nu o lasam si pe ea. Ce sa mai fac? Cum sa o aduc cu picioarele pe pamant? Mai ales ca si fumeaza nu se poate lasa nici nu prea iasa din casa parca e varcolac. Ce sa-i zic?

Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Discută cu mama ta serios și spune-i că nu poți să îi vezi mereu certându-se și pe ea văzând-o că te ignoră ca pe o străină.
Spune-i că totuși ești copilul ei și ai nevoie de ambii părinți mai ales că ești adoleșcentă și aici intervin fel de fel de probleme care nu mai împreuna cu părinții le poți rezolva.
Dacă mama ta nu înțelege discută cu tatăl tău. Nu vreau să o spun cu răutate dar nu vă numiți familie. Comportamentul mamei tale dă dovadă de ură și nu se mai poate.
Trebuie să se ajungă la ceva concret. Ori duc o relație în care să aibă amândoi grijă de tine,să te ajute,să te înțeleagă și să comunicați ca o familie adevărată ori trebuie să divorțeze. Găndește-te cum ar fi să stai cu soțul/soția în casă și să nu vorbească nici nu tine și nici copilul, doar să se uite la filme, la televizor și să intre pe calculator. De aici reiese că mama ta vrea să termine cu relația.

Îți urez succes!
Numai bine!

7 răspunsuri:
| ioanaioana a răspuns:

Eu as spune sa ai grija, pentru ca din ce reiese la ce ai scris tu, mama ta are un comportament foarte neglijent si sunt mai multe cauze pentru asta:s-ar putea sa aiba pe altcineva sau s-ar putea sa vrea sa divorteze.Eu te-as sfatui sa vorbesti cu un specialist in probleme de familie pentru ca ce ai scris tu este grav si nu ar trebui neglijat.Si tatal tau cred ca are acest comportament din cauza mamei tale pentru ca il neglijeaza.

| Vali87 a răspuns:

Sunt curios, cati ani au parintii tai?

| Johnny_3797 a răspuns:

Tinete lasa ca cu timpul totul se va linisti.Cel mai bine sa vorbesti cu tatal tau ca sa va asezati la o masa si sa incepeti a vorbi, daca nu va dori cu deasila.Incepeti cu vorbele ca ce se intimpla in familia noastra, de ce v-ati shimbat si tot asa. Spune-i ca ambii adica tu si tata suferiti de la comportamentul lu mama.Eu cred ca mama ta nu este multumita cu ceva in familie sau nu este satisfacuta cu ceva si ea cauta o cale de a solutiona problema in viata ei si a gasit cu filmele coriene, ca acolo cred ca este o viata ideala pentru ea si muzica o ajuta sa se simta ca in filme si tot asa.NU te lasa lupta pentru pace si iubirea in familia ta.Esti mare si destul de puternic, numai vorbeste normal si nu ridica glasul daca va incepe ei atunci spune-i sa se calmeze si gata fa orice dar numai sa fie o tema linistit atunci. Spune-i ca suferi si asa nu se poate de continuat.Intreabo daca va iubeste atunci sa demonstreze. Dupa aceasta gasitii alta ocupatie la mama ta, adica ceva ce o va ajuta sa ocupe timpul liber dar nu sa-l iroseasca uitinduse la seriale. Sper ca te-am ajutat si sper ca totul se va regula.Mult succes

| DaianaPiersicutza explică:

Nu e vb de cati ani au parintii mei laughing. Faza e ca daca esti matur nu inseamna ca nu o sa te mai certi cu cineva vreodatawinking. Vb e ca ai mei se cearta in fiecare zi. Acm sor mai linistit si oricum am scris de mult intrebarea asta thinking Nu chiar de mult da acum cateva zile deci ma mir ca is calmi acum parintii mei smug

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Daiana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| crytical a răspuns:

Nu inteleg asa s-au purtat dintotdeauna? Sau de cand au inceput filmele cu koreeni? Eu cred ca ar trebui sa stati toti 3 odata si sa vorbiti: despre probleme si despre ce se intampla... de ce nu comunicati, de ce nu se comporta ca o familie normala etc, cam asta as face eu, si spune-mi daca a mers happy

| Чернобыль a răspuns:

Eu zic sa ai o discutie serioasa cu mama ta si sa ii spui ce te framanta.
LOL varcolaci.
Creaturile mele preferate.