| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie de mai mult timp *3 ani*, doar ca relatia aceasta e mai mult la distanta, iubitul meu fiind plecat cam 5-6 luni pe an. In ultimul timp ne certam destul de des din motive banale si a ajuns in unele momente sa nu imi mai raspunda la mesaje sau la telefon.
Acum problema este ca saptamanile trecute am reluat intr-un fel legatura cu fostul si am vorbit mai multe lucruri si m-a facut sa ma simt mai bine avand in vedere ultima perioada care a fost cu cearta, nervi si stres.
Fostul stie ca sunt intr-o relatie, dar nu a avut o problema sa vorbeasca cu mine si chiar sa imi propuna sa ne vedem.
Acum intrebarea e: ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Sa continui relatia cu actualul sau sa reincerc ceva cu fostul? Sau ar trebui sa continui totul in secret cu fostul pana vad ce se intampla cu actualul

8 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Esti cam tar fulita carmen.
Sper sa te lase amanet amandoi.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai dar presupun ca esti tânără, iar la persoanele tinere cand au relații de genul acesta la distanță asa se intampla. Daca si el la rândul lui e tânăr si are prieteni, frecventează baruri, cluburi etc cand nu esti cu el exista o posibilitate foarte mare sa te fi si înșelat pana acum pentru ca in ziua de azi greu găsești parteneri fideli ce sa iubească sincer si care sa nu se de-a in stamba.Probabil ca a intervenit rutină la voi, monotonia sau poate chiar altcineva asa ca daca nu va hotarati sa stati impreuna sau macar aproape unul de altul nu va rezista relatia.
Pe de altă parte fostul probabil nu e degeaba fostul nu, la asta trebuie sa te gândesti ca peste noapte nu se schimba nimeni.

| Sofer a răspuns:

Tu il iubesti pe actualul iubit? Vorbeste cu el sa clarificati situatia. Mai simti ceva pentru fostul?

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Il iubesc. Doar ca faptul ca m-a cautat fostul m-a cam bulversat si nu stiu cum sa reactionez

| Xanor a răspuns:

Nu are sens sa continui o relatie toxica pentru ca daca se va ajunge la casatorie vor fi certuri permanente si oricum relatiile la distanta e ca si mancarea virtuala

| anonim_4396 explică (pentru Xanor):

Aici e si problema...actualul m-a si cerut si de aceea e plecat sa stranga bani. Eu imi continui studiile si nu pot merge sa stau cu el

| Fabyana307 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui să vorbești mai deschis cu iubitul tău si sa găsiți o metoda in care sa nu va mai certați, du te la el sau sa vina el la tine, 3 ani nu sunt usor de dat la o parte. Dacă chiar într-adevăr nu mai merge cu actualul, mai bine e să vă despărțiți.

| anonim_4396 explică (pentru Fabyana307):

Vine cat de des il lase locul de munca. Sarbatorile in fiecare an le-am facut impreuna. Mi-e foarte greu sa aleg si nu stiu ce sa fac