| CristinaMihaela91 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste sfaturi daca se poate!
Sunt cu iubitul meu de 1 an jumate si ne iubim destul de mult, dar el ar vrea sa ne despartim. Spune ca vrea sa profite de cei 2 ani de master pe care ii mai are si nu vrea sa regrete lucruri pe care le-a facut cand se uita in urma. Spune ca relatia noastra a devenit foarte serioasa, mai ales ca noi nu mai avem 16 ani(avem 22)si e normal sa ne gandim la lucruri serioase pentru viitor.
Nu se pune problema ca ar vrea sa fie cu altcineva, pentru suntem atrasi unul de celalalt la fel ca in prima zi.
Ce sa fac? Cum sa il conving sa ramanem impreuna?
Si mi-am amintit ceva...Imi spune ca nu prea sunt sociabila cu prietenii lui,desi eu in general socializez foarte usor.Ce pot sa fac sa ne fie bine impreuna?
Sunt dispusa sa ma schimb pentru el, chiar il iubesc.

Răspuns Câştigător
| alinaiuliana89 a răspuns:

Eu zic sa il lasi o perioada singur sa vada ce si cum sa isi puna in ordine gandurile, crede-ma stiu din propria experienta, cu cat incerci sa ti mai mult o persoana langa tine cu atat o faci sa pleci mai repede, da-i spatiu si timp, se va intoarce el singur, si daca nu se intoarce nu ai nimic de pierdut, amintirile nu ti le poate lua nimeni... vorbeste deschis cu el despre asta, socializarea nu este un motiv, mai bine o pauza de comun acord deocamdata decat sa se ajunga la o despartire urata, te inteleg ca il iubesti si ca nu ti-ar fi usor sa faci ce am zis eu dar incearca sa il lasi liber sa vada sa experimenteze viata asta de la master sa vada ce vrea pe viitor, este speriat ca e prea serioasa relatia si ca s-ar putea da in casatorie si crede-ma barbatii fug de chestia asta ...bafta si succes daca o sa vada ca esti intelegatoare si accepti situatia si il sprijin cu siguranta se va intoarce, chiar daca ii dai o pauza o despartire nu zic sa nu mai vorbiti deloc, vorbeste deschis si o sa vezi ca o sa iti zica lucruri pe care poate inainte nu ti le spunea parerea mea te pup

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca se gandeste macar sa va despartiti doar ca sa se distreze, poti fi 100% sigura ca nu are nici un fel de sentiment pentru tine, cu atat mai putin iubire. Nu cred ca in stadiul asta mai ai ce face, relatia este una ratata, din pacate.

| DeeaMarry a răspuns:

Uite ce e, o persoana indragostita cu adevarat nu se va desparti niciodata de iubit/iubita, mai ales dintr-un motiv atat de stupid.
E constient de faptul ca relatia voastra a evoluat foarte mult si nu mai stie cum sa dea inapoi, sa evite asumarea responsabilitatilor pe care le implica o relatie serioasa. Pe scurt, vrea sa fuga de tine. Vrea sa se distreze, cel mai probabil sa cunoasca alte fete.
Nu te lasa orbita!
Si ce nebunii fac prietenii lui de el nu le poate face din cauza ca are o relatie cu tine?

| Felys a răspuns:

Resemneaza-te,daca a zis ca isi doreste libertatea inapoi nu ai ce sa mai faci, probabil ca el nu te mai iubeste asa cum o facea la inceput si cum crezi tu, nimeni nu paraseste pe cineva de care e indragostit, iti spune asa doar sa te menajeze dar e clar ca nu te mai doreste in viata lui cel putin pentru moment

| Alcyon a răspuns:

Eu te corectez. Tu il iubesti destul de mult, nu si invers. Se pare ca pentru el e mai importanta cariera, decat relatia cu tine. Lasa-l sa plece, dragoste cu sila nu se face.

| varcolaccc a răspuns:

Nu il convinge, eu iti zic sa-l lași in pace sa faca ce vrea. Are dreptate acum se mai distreaaza si el. Chiar daca ar vrea sa se bage intr-o alta relatie nu vad care ar fi problema.

| CristinaMihaela91 explică (pentru varcolaccc):

Dar eu niciodata nu l-am impedicat sa se distreze, ne distram si separat si impreuna

| NotToday a răspuns:

Stai linistita. Are si el un moment de nebunie, dar pana la urma tot la tine se va intoarce... Cunosc multe persoane care au trecut prin asa ceva, dar in final totul a fost bine.

| maxbaietas a răspuns:

Pai eu unu cred ca el inca nu este pregatit pentru un pas in fata sau probabil ii este frica

| CristinaMihaela91 explică (pentru maxbaietas):

Pai si cum il fac sa inteleaga ca nu e nici o graba?

| maxbaietas a răspuns (pentru CristinaMihaela91):

Pai ar trebui sa ai o conversatie despre viitorul vostru impreuna pentru ca daca il lasi sa faca ce vrea asa o sa se obisnuiasca cu gandul asta

| CristinaMihaela91 explică (pentru maxbaietas):

Cum fac sa nu il sperii?

| CristinaMihaela91 explică:

Aici au si prietenii lui influenta.stiu ca pare urat, ca nu ar avea sentimente, dar vad in ochii lui.toti prietenii lui sunt singuri si fac tot felul de nebunii.asa era si el inainte sa ne cunoastem si cred ca ii e dor de perioada asta.
vreau sa gasesc o cale de mijloc in care sa ramanem impreuna sau macar sa incerc, sa nu ma las asa usor batuta

| CristinaMihaela91 explică:

Si cum sa fac asta fara sa nu il sperii?

| CristinaMihaela91 explică:

Si cum fac asta fara sa il sperii?