| anuryM a întrebat:

am si eu nevoie de niste sfaturi, va rog frumosbig grin dau fundabig grinnu am mai fost in situatia sa imi placa de cineva cu care nu am tangente.deci imi place de un baiat care este mai mare cu 7 ani decat mine. eu am 20.ideea este ca el este dj si este si realizator si producator la o emisiune locala.l-am vazut la un specatol si nu stiu cum sa fac sa intru in vorba cu el..pe facebook bineinteles pentru ca face to face nu avem tangente..nici nu cred ca stie de existenta mea...i-am dat like-uri pe facebook si a intrat pe mine si mi-a multumit..are o trupa care nu este cunoscuta decat in orasul nostru si au scos o piesa care spera sa placa publicului si am vorbit cu el pe tema asta, insa nu foarte mult.si nu pare genul fitos asa daca pot sa spun ca l-am citit bine.si cam atat,deci in concluzie nu stiu ce sa fac si cum sa ma bag cu el in seama. avem un prieten comun fost coleg din generala cu mine dar nu pot sa ii zic sa ma ajute pentru ca nu suntem asa buni prieteni, adica ne intelegem dar nu suntem prieteni la catarama

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Citindu-ti postarea m-am intrebat de ce nu-i ceri un autograf,cred ar fi primul pentru el.
Indraznesti sau ti se pare prea mult?
Cu fb nu cred sa reusesti mare lucru, mai degraba incerci sa te apropii de fostul coleg de generala.
Invita-l frumos la o cafea, spune-i ca vrei sa discuti ceva cu el si mai bine iti pui nisip in cap in fata unui cunoscut care poate ajuta practic, decat sa stai mereu pe net, sperand intr-o minune care va intarzia sa se intample!
Ai 20 de ani si nu mai esti copil,daca acest tanar iti place intr-adevar, trebuie sa indraznesti putin mai mult, norocul si-l mai face si omul sa stii.
Initial, cere informatii, la 27 de ani un barbat are un trecut,sa nu fie prins intr-o relatie,afla!
Si,cu toata jena ta,cere-i amicului comun,sa va faca cunostinta, sa mijloceasca apropierea dintre voi doi, in cazul in care baiatul tau nu e in vreo relatie!
Sunt sigura ca ai studiat toate posibilitatile si tacticile, ar trebui sa hotarasti sa te sifonezi putin in fata fostului coleg, dar eu zic ca merita.
Tu ce zici?

| anuryM explică (pentru greece12):

Multumesc mult pentru sfat!

| greece12 a răspuns (pentru anuryM):

Crede-ma,altul mai bun n-am gasit, trebuie sa si indraznesti putin!happy

| anuryM explică (pentru greece12):

Da asa este...eu ma gandisem initial sa vorbesc cu baiatul de care imi place pe facebook sa gasesc un motiv pentru care sa intru pe el, ceva gen sa ii cer parerea in legatura cu ceva, sa il intreb ceva anume ca si cum as avea nevoie de parerea lui. apoi faceam cunostinta si il mai luam la intrebari(faceam conversatie)dar nu stiam ce subiecte sa gasesc, ce sa il intreb..asa ca am cerut ajutorul vostru.iti multumesc!

| greece12 a răspuns (pentru anuryM):

Sa-i ceri parerea in legatura cu ceva....la ce organ canta el in trupa respectiva?
Daca e chitarist,spune-i ca ai vrea sa faci cuiva cadou o chitara si te-ar putea sfatui, daca e la voce, un microfon, se pricepe, trebuie sa-i adopti pentru moment pasiunea si sa-l intrebi ca si cum ar fi singurul la care ai putea apela.
Te-ai gandit bine!happy

| anuryM explică (pentru greece12):

Este DJ si nu stiu ce as putea sa il intreb...

| greece12 a răspuns (pentru anuryM):

Da?
Bun,roaga-l sa-ti faca o lista de muzica rock veche, clasica, de exemplu.
Nu stiu ce gusturi are, dar un indragostit de muzica nu poate decat iubi rock-ul clasic! In mod sigur iti plac si tie, chiar fara sa stii.happy
Cauta colectii ale anilor '60,'70,'80 si vei vedea ca te pierzi in ele, asa ca, il poti ruga sa te ajute!

| anuryM explică (pentru greece12):

Multumesc mult e tot si pe langa lista asta ce as putea sa ii mai cer adica alt gen de melodii..in caz ca zice ca nu stie melodii rock clasic sau stiu si eu..in caz ca zice ca nu ii plac sau orice altceva..ca eu sunt genul de persoana careia ii trebuie un plan de rezervabig grin

| greece12 a răspuns (pentru anuryM):

Cred ca e imposibil sa nu stie...dar tu vrei plan de rezerva,ok.
Ai masina? Cere-i muzica de sofat,ceva care sa te tina treaza la volan,pe tine,pe prietena ta cea mai buna,in fine.
Sau intreaba-l daca piesele care le canta le au pe un CD si de unde l-ai putea cumpara,ti l-ar putea procura el, cel mai simplu si mai banal! Si normal!happy
Daca ei sunt la inceput, se va bucura, spune-i ca vrei cateva sa le imparti prietenilor, de exemplu!

| anuryM explică (pentru greece12):

Ok multumesc mult pentru sfaturi!happy

| greece12 a răspuns (pentru anuryM):

Sa-ti fie de folos.
Succes!happy

18 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Trebuie sa te interesezi daca e genul de barbat care are succes la fete. Daca e asa, iti va fi greu sa ii atragi atentia pentru ca e satul de pasarica...nu duce lipsa. Daca esti foarte draguta, poti eventual sa devii un trofeu pentru el, sa ti-o traga o data (scuza-mi exprimarea). Daca vrei neaparat sa te apropii de el totusi, nu poti decat sa speri ca e singur si are o plamada interioara care sa nu-i permita sa profite de tine. De ce spun ca exista riscul sa profite de tine? Pentru ca tu esti cea care va trebui sa faca mai multi pasi sa se apropie de el si asta iti va pune in frunte o eticheta de genul: "sunt fierbinte si disponibila". Poate ai noroc si nu te va considera doar un recipient in care sa-si descarce un numar oarecare de spermatozoizi.

| anuryM explică (pentru wildthing):

Ok multumesc pentru sinceritatebig grin dar intrebarea era cum sa ma bag cu el in seama. ca in felul asta pot afla multe, daca reusesc sa vorbesc cu el.

| wildthing a răspuns (pentru anuryM):

Pai inteleg ca deja ai spart gheata, ai apucat sa conversezi cu el pe facebook. Ceea ce mi se pare incurajator este faptul ca a intrat sa iti multumeasca, deci pare ca fie receptiv. Ti se pare greu sa-i mai trimiti cate un mesaj din cand in cand cu continutul: "buna...ce mai faci?"?

| anuryM explică (pentru wildthing):

Nu imi este greu, dar atunci cand am conversat nici nu am facut cunostinta si imi e cam naspa sa il bag in seama asa ceva gen:"buna ce mai faci?" si nici macar nu ne cunoastem..doar ce am vorbit de trupa lui si l-am felicitat pentru melodie si atat

| wildthing a răspuns (pentru anuryM):

Am citit si eu mesajele pe care le-ai schimbat cu greece12. E treaba ta cum procedezi, dar eu zic sa nu il implici in nici un fel in ecuatia asta pe fostul tau coleg...mai degraba te poate incurca decat sa te ajute. Nu ai de unde sa stii ce-i in mintea lui, de la frustrare pentru ca ar fi vrut sa ti-o traga si el o data si tu nu te-ai uitat la el, pana la rautate gratuita, mai ales ca spui ca nu esti asa buna prietena cu el. Ceea ce faci tu, trebuie sa stii doar tu si nimeni altcineva. Si nu iti mai face atatea probleme in legatura cu subiectele pe care sa le abordezi cu baiatul asta de care te-ai indragostit. Noi baietii suntem creturi simple si rectionam la scenarii simple. Daca ii mai dai un mesaj sau doua, va intelege imediat ca iti place de el (daca are un pic de inteligenta), nu trebuie sa iti construiesti o strategie elaborata. Asta e parerea mea si nu m-am putut abtine sa o expun, chiar daca va conta sau nu.

| anuryM explică (pentru wildthing):

Orice parere conteaza sa stii si iti multumesc pentru raspuns!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna cred că i ti faci sperante deșarte, acel băiat poate are deja prietenă, de unde stii că vă veti potrivi?

| anuryM explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu imi fac sperante.adica vreau mai intai sa ne imprietenim si asa aflu mai multe :daca ne potrivim, daca avem lucruri in comun, daca are prietena, cat despre prietena eu cred ca nu are pentru ca pe facebook nu are intr-o relatie, la poze nu are commuri cu dulcegarii gen pupat inimioare te iubesc ....plus ca in poze nu este cu nici o fata doar cu baieti si trupa sau singur