| adalgizadebora a întrebat:

Am si eu niste nelamuriri cu privire la starea mea. Incercam sa mai avem un copil de aproape un an dar pana acum nu s-a ivit nimic. Ultima menstruatie am avut-o pe data de 18 ianuarie (imi vine in fiecare cu o diferenta de plus-minus 2 zile) dar de vreo saptamana si ceva ma simt tare diferit ca si pana acuma. Saptamana trecuta am avut 2 zile in care nu am putut manca absolut nimic de greata ce imi era, a inceput sa ma doara pe sub burta si spatele si sani imi erau mariti si grei de cateva zile dar fara dureri, acum de 3 zile ma dor pe zi ce trece tot mai mult si pofta nebuna de anuminte mancaruri dar numai de la amiaz in colo. Eu adoram cafeaua, nu era dimineata fara macar o cesca mare si acum nu o mai pot bea. Mananc si apoi parca mi-e greata putin, as putea sa dorm 24 din 24 si ma doare putin capul dimineata, cu nervi nu mai zic cand sunt super bucuroasa cand tip la toata lumea. Teste mi-am facut dar au iesit tot negative, am facut calculul pe net si mi-a iesit ca maine ar trebui sa imi fac testul, cel de azi a iesit negativ. Ma dor si picioarele si imi amortesc si nu suport sa fie pantalonul strans pe burta, de fapt nu mai suport cureaua de cateva zile. Sfarcurile sunt mai tari si mai maronii ca de obicei ( nu foarte, foarte tare). Ce spuneti as putea sa fiu insarcinata si sa fi facut testul prea devreme? Tare mult imi doresc un bebel. Va multumesc de raspunsuri. O zi buna va doresc.

8 răspunsuri:
| klaws007 a răspuns:

Incearca o testare

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Semnele/simptomele descrise de tine corespund celor din sarcină :)

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Totuşi, NU cred că testul/testele făcute sunt concludente...

Un test de sarcină concludent se face la cel puţin 21 de zile de la contactul sexual!

Oricum, DEGEABA faci teste de sarcină în 2 zile consecutive :(
Nu prea se întâmplă "miracole" de pe o zi pe alta.

Eventual, să REFACI 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum explic mai jos :

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz ).

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Vezi şi un Prospect la linkul :
http://farmaciaverde.util21.ro/......mexim.html

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou"/casetă ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-ţi întârzie, poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă pozitive ca să fi sigură că eşti însărcinată; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv, atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Dacă faci testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, se „confirmă" unul pe altul.

Ca "metodă casnică" ( pentru a rămâne însărcinată mai uşor/repede ) se poate calcula perioada ovulaţiei şi perioada cu fertilitate ridicată, folosind "metoda calendarului".

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile ).

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după ).

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste ( când este cazul ).

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

În perioada cu fertilitate RIDICATĂ, şi ( în special ) în perioada ovulaţiei, este indicat să faci sex de mai multe ori pe zi, cu ejaculare intravaginală.

Apoi, în special seara ( înainte de culcare ) să faci mai multe "numere" şi să NU te speli după actul sexual - să "păstrezi" sperma cât mai mult timp în vagin ( după actul sexual NU mai faci "plimbări" prin casă şi NU urinezi; doar te culci ).
Eventual, ca să nu pătezi lenjeria, se poate folosi un absorbant lipit pe slip.

Ştiu că NU este o metodă igienică, dar ar trebui să dea rezultate DACĂ o aplici consecvent timp de 3-6 luni consecutive!

Dacă, totuşi, după 3-6 luni în care ai folosit această metodă "casnică" NU rămâi însărcinată, atunci e posibil să fie ceva "probleme" medicale şi sunt NECESARE investigaţii amănunţite ( atât pentru tine, cât şi pentru partener - http://www.synevo.ro/profil-infertilitate-femei/ )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......itate_1024

http://www.feminitate.org/2010/10/analizele-pentru-fertilitate/

http://www.desprecopii.com/......femeii.htm

Eventual, pentru a determina mai EXACT ziua ovulaţiei, se pot folosi "Teste de ovulaţie"/fertilitate ( pe bază de urină, asemănătoare celor de sarcină; se găsesc la farmacie ) pe care să le faci din 2 în 2 zile, începând cu a 5 zi de menstruaţie.

Vezi Prospectul testelor de ovulaţie la linkul : http://www.pcfarm.ro/produs/236/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Insista, munceste ( dar si el!) si vei fi invingatoare! Lasand gluma la o parte, iti doresc ca rapunsul mult asteptat sa fie afirmativ, si sa fiti fericiti!

| adalgizadebora explică (pentru neutrino):

Multumesc de raspuns. mie mi se pare foarte ciudata durerea sub burta care o am, daca ridic ceva sau daca ma incord sau ma intorc dintrodata o simt destul de tare. mai am de asteptat cateva zile si o sa aflam cum sta treaba (sa speram ca asa cum ne dorim) oricum cum aflu imi fac programare la ginecolog ca acum nu are rost ca oricum ar fi prea micuta sarcina si nu s-ar vedea nimic. De muncit am muncit si am controlat si ovulatia si tot ce am stiu si am mai auzit. imi doresc enorm de mult sa fiu insarcinata. speram sa ne asculte Dumnezeu si sa ne implineasca si dorinta aceasta. numai bine iti doresc.

| Alcyon a răspuns:

Mai bine ai merge la ginecolog, sa-ti faci un test de sange. Simptomele descrise de tine nu sunt foarte relevante. Multe femei care-si doresc foarte mult sa ramana gravide, au astfel de simptome. Practic s-ar putea ca tu singura sa iti induci aceste stari.

| Neuronul a răspuns:

Nu vreau să o iei ca pe o insultă, dar atunci când îţi doreşti foarte mult un copil poate apărea acea paranoia.
Cel mai bine ar fi să nu-ţi faci speranţe ca apoi să fi dezamăgită. Te rog fi realistă. Un control la ginecolog te-ar putea scăpa de dubii. De asemenea există tratamente cu hormoni ce te pot ajuta în cazul în care nu poţi avea un copil.

| adalgizadebora explică (pentru Neuronul):

Nu cred ca sunt chiar in stadiul de acesta. Am intrebat chiar pentru ca nu sunt sigura daca sunt insarcinata nu ca sa mi se spuna ca sunt 100% doar pentru o iluzie. Nu sunt la prima sarcina si aproximativ stiu cum este doar ca de data asta sunt mai multe simptome.O sa astept inca cateva zile si o sa vad ce se intampla pentru ca marti ar trebui sa imi vina menstruatia si daca nu vine, ei bine, e bebe :p. La ginecolog o sa merg abia dupa ce voi afla daca sunt insarcinata ( din cauza ca nu stau aproape de oras si aici nu avem nici macar spital, nici asa ginecolog). Daca sunt insarcinata ne vom bucura si daca nu vom mai astepta pana se va intampla acest lucru, de tratamente cu hormoni in nici un caz nu as face din cauza caci afecteaza si negativ organismul (in cele mai multe cazuri) pana sa raman insarcinata. Oricum multumesc pentru raspuns. O seara buna tuturor.

| secretlove2014 a răspuns:

Du-te la ginecolog acolo o sa afli raspunsul cel ami sigur, nu te lua dupa ce ti spune lumea pentru ca aici e la ghici si nu te lamureste nimeni, programeaza te si scapa de nelamuriri, iti doresc mult succes si sa aveti in curand un bebe frumos si sanatos!