| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o curiozitate...happy Cum e cu "stopul" asta al fetelor? Cand apare? din cate am inteles e regulat la nu stiu cat timp... vreau sa fiu informat e ceva normal happy. Bye!

Răspuns Câştigător
| Adina77 a răspuns:

Buna!
Stopul ala se numeste menstruatie.
O sangerare lunara.
Incepe de pe la 9-10-11 ani,depinde de cat de dezvoltata este fata,si tine pana la menopauza, pe la vreo 50, cand dispare.
Sangerarea dureaza 3-4-5 zile, depinde de persoana.
Un ciclu menstrual dureaza 28-30 de zile, ca sa incerc sa explic pe intelesul tau, socotit din prima zi in care ii vine.pana la menstruatia urmatoare.
Pe la mijlocul ciclului, incepand de la a 10 a pana pe la a 14 a zi,femeia este in perioada fertila, adica daca ai contact sexual neprotejat, poate ramane insarcinata.Aceasta este ovulatia.

Vai, ce m-am mai complicat sa fiu pe intelesul tau, sper sa te fi lamurit cumva.Bafta!

4 răspunsuri:
| alyn21 a răspuns:

Daca e pe stop cat timp nu poti face sex cu ea? 3-4 zile cat tine sau doar o zi?

| Alex16rebel a răspuns:

"Stopul" e regulat si apare in fiecare luna incepand cu varsta adolescentei.

| BoMbeRmEn a răspuns:

Adina77 am inteleshappy Multzu :*

| letmein a răspuns:

Pai apare intre vrasta de 9-14 ani...regulat vine de la 1 sau 2 ani depinde de fata si dureaza cam pana pe la 50 de ani big grin... funda nu dai?big grinbig grin