| Cristina828 a întrebat:

Buna! Am si eu o intrebare
Am o relatie de doi ani de zile cu un tip, el ma iubeste enorm si se vede asta prin orice face, la fel si eu, insa el este slab are 52 de kg iar eu 50 mentionez ca amandoi avem 18 ani.
Bunica mea mereu face "misto" de mine cum ca el ar fi foarte slab si uneori ii si atribuie porecle urate, pentru mine mereu parerea ei a fost foarte importanta deoarece am crescut cu ea, in principiu ea m-a crescut.
Dar am momente cand efectiv plang si ma face sa ma simt complexata in legatura cu greutatea lui, si cateodata din acest motiv sa imi doresc sa ma si despart de el, desi el ma iubeste enorm si familia lui se comporta extraordinar de frumos cu mine, as vrea o parere a voastra daca ma puteti ajuta.????

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Cine sa va mai inteleaga pe unele... daca e gras nu va convine, daca e slab iar nu va convine, daca merge la sala si se face pachete de muschi si pare prea pompat iar nu e in regula, aveti o logica anume?
1. Bunica ar trebui sa taca din gura, conteaza ce iti place tie, doar nu-l ia mamaia in probe.
2. Tu ar trebui sa stii ce simti pentru el, nu sa te lasi influentata de altii.
3. Are doar 18 ani, majoritatea au 50-60 de kg la varsta asta, multi vor pune pe ei dupa o varsta in functie de mostenirea genetica, de cat vor manca, de stilul de viata, de cat alcool baga in ei in special bere. Ideea e alta, e mult mai bine sa fie slab decat gras, grasimea vine la pachet cu multe dezavantaje in special de sanatate si estetica. Pui mult mai usor kg pe tine, le dai mai greu jos. Probabil o sa manance si el mai mult, va face sport si va pune kg pe el intr-un mod sanatos incat sa arate mai bine.
4. Tu arati perfect? Esti sigura ca nu ai si tu anumite lucruri pe care il deranjeaza si pe el la tine? Trebuie sa pui in balanta si lucrurile astea. Daca te gandesti sa-i dai papucii doar pentru ca e slab si bunica te influenteaza ar trebui ca el sa vada intrebarea asta sau sa stie ce gandesti despre el si sa iti dea el papucii.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am sa inteleg niciodata de ce oamenii isi bat joc de faptul ca unul este slab sau gras... cand asta nu conteza intr-o relatie.

Apai si tu esti la fel de slaba, daca amandoi aveti 50 si 52kg, nu?

Tu cu ce esti mai breaza ca el, in cazul asta? In ochii bunicii ma refer!

| Cristina828 explică (pentru Violleta2022):

Exact, adica eu nu ma simt complexata de faptul ca si eu sunt slaba adica am 50 de kg si el 52, mi se pare chiar potrivit pentru ca amandoi suntem asa, dar ma consum foarte mult din cauza parerii ei, si nici nu vreau sa renunt la el din cauza unei porcarii de parere adica, sunt sigura ca nu mai gasesc nicaieri un baiat ca el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristina828):

Ar trebuii sa -i spui bunicii ceea ce gandesti si cat te afecteaza, ca "gluma" ei va duce numai nefericire.

| Emilian65 a răspuns:

Daca tie iti place si il iubesti cu adevarat, ignora vorbele bunicii tale si continua relatia cu acest baiat.

| VoidEternal a răspuns:

Cel mai stupid motiv pentru care ai putea sa închei o relație care merge foarte bine ar fi că partenerul tau e prea slab. Enough said. Trage to concluziile mai departe.

| iulia0514 a răspuns:

Dacă tu îl iubești cu adevărat ai să-ți înfrunți bunica și ai sa îi explici ca îl iubești și ca te deranjează când vorbește urat despre el! Dacă chiar te deranjează ca e atât de slab spune-i sa facă ceva în legătură cu asta dar vezi tu atunci când iubești o persoana o iubești asa cum e nu încerci să o schimbi ca s-ar putea să o pierzi!

| Cristina828 explică (pentru iulia0514):

Multumesc mult pentru raspuns, pentru mine nu este neaparat o problema ca e slab adica, il iubesc asa cum este pentru ca ma simt fericita si ma simt bine in preajma lui, insa problema este bunica mea, multumesc mult inca o data pentru raspuns, o sa incerc sa trec peste orice fel de complexare care vine din partea altor persoane.

| iulia0514 a răspuns (pentru Cristina828):

Scumpo și eu am 50 de kilograme și am 32 de ani! Iubitul tău are doar 18 ani mai are timp sa se dezvolte, eu zic ca decât prea gras mai bine puțin mai slăbuț! Cat despre bunica ta am impresia că e puțin cam geloasa

| Cristina828 explică (pentru iulia0514):

Ai dreptate, multumesc mult, ma simt mai bine

| iulia0514 a răspuns (pentru Cristina828):

Cu plăcere!

| dariaflorina a răspuns:

Simplu,ii spui bunicei tale sa nu mai facă asemenea remarci. Am crezut că la o vârstă înveți ceva din viața! Nu face greșeală să te despărți de el pentru că ea spune așa, că tu vei suferi, nu ea! Gândește -te bine.

| Cristina828 explică (pentru dariaflorina):

Multumesc din suflet, ai cea mai mare dreptate?