| Paulaaurel2012 a întrebat:

Bună, revin cu o noua întrebare, dar de data aceasta este despre o prietena, are 15 ani și ciclul ei menstrual vine o luna mai târziu și o lună mai devreme și tine 3 zile, ce poate fi? Rog seriozitate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prietena ta de 15 anisori are ciclul de tip NEREGULAT, la fel de normal si de sanatos ca si cel regulat, care il au alte fete si femei.

Pe lumea asta sunt 2 tipuri de cicluri menstruale:

- ciclul de tip REGULAT - care vine lunar la fix acelasi numar de zile

- ciclul de tip NEREGULAT - la fel de sanatos si normal ca celalata tip, doar ca nu vine niciodata constant, ci in zile diferite, uneori dupa cateva saptamani, alteori dupa cateva luni.

| alexandru3107 a răspuns:

O problema naturala... spune-i prietenei tale sa mearga de urgenta la doctorul de familie, sau chiar la un spital.