| anonim_4396 a întrebat:

Am şi eu o întrebare, de ceva timp s-a despărţit fostul de mine (aprox. 1 şi 6 luni) timp în care ne-am mai văzut şi am mai vorbit însă acum 8 luni după o întâmplare neplăcută am decis să pun punct acelei "relaţii" ce nu avea sens deoarece el nicioadată nu-mi răspundea concret atunci când îl întrebam dacă o să ne mai împăcăm... Intre timp eu mi-am făcut o altă relţie, ceea ce mi se pare ciudat e faptul că el frecventează foarte des locuri în care mergem mai tot timpul şi acum 2 zile mi-a scris un mesaj cu ce fac, zicandu-mi că de acum o să mă salute şi că până atunci n-a avut curajul să o facă deoarece se temea de reacţia mea şi în acelaşi timp mi-a zis că m-a văzut că sunt într-o relaţie şi că să ne ţină...Ciudat e că el nu mi-a mai dat niciun semn de viaţă decât atunci când m-a văzut cu actualul. Întrebarea mea e: de ce credeţi că a făcut asta? Chiar mai simte ceva pentru mine, e gelos sau vrea doar să păstrăm legătura?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu i-ai blocat numarul? De ce inca primesti mesaje de la un "fost"?
Asta este prima regula dupa ce se rupe o relatie: sa-i tai orice lagatura si conexie cu el/ea!
Nu, nu te iubeste si nici nu te va iubii vreodata, odata ce a renuntat deja la tine, cu 1 an in urma.
Fii realista, ca nu ami ai 2 ani sa te minta fratiorul sau surioara mai mare.
Si renunta la "pastratul legaturii cu un fost" ca nu-i normala si nici sanataoasa, putand sa-ti afecteze relatia actuala si sa-ti distruga viitorul.

| mihai69 a răspuns:

Pe el l-ai întrebat?

| Andreeush a răspuns:

Dacă te-ar fi iubit cu adevărat s-ar fi apropiat de mult de tine.
Probabil e ofticat fiindcă ți-ai găsit pe altcineva și nu mai vorbești cu el.

| PersonajFictiv a răspuns:

Tu încă ești obsedată de fostul, de aia te preocupă așa mult de el, că dacă nu îți păsa de el nu îți mai puneai tu atâtea întrebări și nu mai conta pe unde se duce și dacă mai simte sau nu ceva pentru tine.
Să zicem că așa e la vârsta aia, păcat că foarte multe sunt așa nu doar la vârsta aia.
Încă nu ai trecut peste, nu ai trecut complet peste, iar singurul motiv pentru care nu te-ai mai împăcat cu fostul e pentru că...nu a vrut el.
Dacă actualul tau știa asta de la început și e băiat deștept nu intra într-o relație cu tine.
În loc să pierzi timpul altora, mai exact a actualului tau eu zic să faci și tu un gest frumos și să te desparți de el, îi spui că ai o slăbiciune pentru fostul și că nu ai putut să treci peste, faci și tu un lucru bun.
Sau dacă nu, poate se satură el de dramele tale scârboase ( pe bună dreptate ) gen " mai ține la mine? de ce se duce unde ne duceam noi? vrea să rămânem prieteni?" și alte chestii de rahat.
Plus de asta, să rămâneți prieteni e doar o iluzie, ți-a dat jet, cum să rămâi prietena cu unul de care ești obsedată (au trecut 8 luni, ți-a zis că nu te vrea și încă mai vrei "amiciție" tu, deci și aici îți zic că ești obsedată pe bună dreptate ).

Sper că te-am ajutat sa vezi mai bine situația, bafta Claudito.

| IoanWild a răspuns:

El nu a facut pasul urmator cand trebuie si acum e dezamagit. Asta e mergeti mai departe fiecare pe drumul lui.

| Alexyne a răspuns:

Poate e gelos deoarece a vazut ca nu suferi si ii e cam ciuda pe chestia asta,... oricum daca te repsecta si nu se baga in relatia ta puteti ramane prieteni

| Ancaclaudia2223 a răspuns (pentru Alexyne):

Da stiu...insa problema e ca cel cu care sunt acum a vazut conversatie si il cunoaste destul de bine pe fostul meu fiind la acelasi liceu. Este putin complexat si fiind ca il stie mi-a zis ca ar fi in stare sa faca orice sa ne desparta zicandu-mi si sub pretexal ca "daca nu eram baiat ziceam si eu sa nu-mi dai dreptate, dar." am incercat sa-i spun ca n-are nicio sansa dar nimic, se gandeste la chestia asta mai tot timpul si intr-adevar ma debusoleaza si pe mine...