| Mariabontusimonasrefania2004 a întrebat:

Bună! Am si eu o intrebare e normal să-ți întârzie menstruatia o lună și o săptămână dar am dureri de burtă și înainte de asta am fost răcită vreo trei săptămâni aș vrea să știu care sunt cauzele întârzieri ciclului?

8 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Nu este ok dar menstruația întârzie din diferite motive, asta nu înseamnă ca ești însărcinată cum s-a specificat mai jos sau ca ai nu știu ce boli. Cauzele sunt diferite. Poate fi și de la stres, oboseala. etc. Fa-ți o programare la medicul ginecolog.

| Violleta2022 a răspuns:

Cauzele intarzierii unui ciclu menstrual ar putea fi:
- o sarcina
- o tumoare sau chist ovarian
- fibroame uterine
- ovare polichistice
- ciclu neregulat
Raceala NU produce intarzieri menstruale!

| Mariabontusimonasrefania2004 explică (pentru Violleta2022):

Păi dacă am făcut dragoste cu iubitul meu după ce au trecut două săptămâni de când mi-a trecut menstruatia și el nu și-a dat drumul în mine nu există riscul să fiu însărcinată, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariabontusimonasrefania2004):

Bineinteles ca exista riscul sa ramai insarcinata la 2 saptamani dupa menstruatie, fiindca taman atunci erai in plina perioada fertila!
Nici un barbat nu-si poate controla perfect ejacularea, iar accidente se pot intampla.

| Mariabontusimonasrefania2004 explică (pentru Violleta2022):

Păi dacă el nu și-a dat drumul în mine nu cred ca sunt însărcinată

| BoboBobo6717 a răspuns:

Și eu am crezut că am fost răcită luna trecută dar de fapt am avut covid și mi-a întârziat ciclul 5 zile.

| bontadenis a răspuns:

Ești însărcinatăhappy

| Mariabontusimonasrefania2004 explică (pentru bontadenis):

Nu cred ca e posibil, eu cred ca e din cauza raceli, vreau să știu sigur care e problema