| balls a întrebat:

am si eu o intrebare in legatura cu anticonceptionalele. am auzit ca exista anticonceptie de ocazie care le poti lua inainte sau dupa actul sexual pastile dar sa nu fie gen postinor adica in caz de urgenta ci pur si simplu daca eu nu am o viata sexuala regulata si o fac sa zic 1 data pe saptamana sa pot lua pastila atunci si sa fiu in siguranta. exista asemenea produs pe piata?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista si se cheama contraceptie de urgenta. Nu e nici pe departe atat de eficienta precum anticonceptionalele si se recomanda a fi luat, dupa cu ii spune si numele, doar in cazuri de urgenta si la diferente de cateva luni.

Sa stii ca s au inventat prezervativele pentru contraceptie.

| luliluli a răspuns:

Nu lua anticonceptionale dupa ureche.Au atatea efecte adverse... cel mai bine ar fi sa mergi la specialist, sa-ti prescrie anticonceptionalele care ti se potrivesc