| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare.
Mi-a întârziat menatruatia 5 zile luna aceasta, inca nu mi-a venit, am făcut-o teste si au iesit negativ. Acum două luni am avut contact neprotejat, dar nu a ejaculat in mine. Am 20 de ani si de curând m-am apucat de fumat, poate fi acesta motivul?
Multumesc.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU ai precizat care este caracteristica principala a ciclului tau menstrual, adica daca este de tipul NEREGULAT sau REGULAT. Trebuie sa stii ca uneori din cauza unor modificari hormonale care se pot produce la varsta ta, chiar si cel mai bine reglat ciclu menstrual poate sa prezinte abateri de +/- cateva zile fata de o anumita lungime bine stabilita si de regula respectata. Periodicitatea cat si lungimea ciclul menstrual este programata si dirijata STRICT HORMONAL din prima zi a menstruatiei si pana in ultima zi a ciclului, astfel ca teoretic NU este influentat si nici NU poate fi influentat de factori externi de organism. Multa sanatate!