| David_Zalischi_1998 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare. Mi-a venit ciclu pe 17 si mi.a tinut pana pe 25 ( nu am menstruatia regulata), pe 26 am avut contact neprotejat cu iubitul meu, cand i-a venit sperma a iesit din mine dar la intrare a ramas putina sperma si m.am sters cu servetele antibacteriane. Vreau sa mentionez ca iubitul meu a intrat doar o singura data in mine dar nu complet si dupa a iesit.Am pe chilot un lichid maroniu si am citit multe variante cum ca ori e de la sarcina ori o infectie ori de la stresul ca ma gandesc daca sunt insarcinata, nu stiu sigur. Curand voi face un test de sarcina ca sa fiu sigura. Singura simptoma pe care o am daca as fi gravida este durerea de spate, dar eu am si probleme la coloana si nu stiu sigur. Oare as putea fi insarcinata?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sarcina se poate face corect abia la 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual. Orice test facut inainte de acest termen va iesii negativ, chiar daca esti insarcinata, pentru ca un ovul in diviziune nu poate sa "anunte" toate organele ca, este gestant corpul.
Durerile de spate apar la gravidele in lunile mari de sarcina abia, acnd coloana se modifica suportand sarcina, deci este imposibil sa ai acum dureri de spate, de la o posibila sarcina, este cu mult prea devreme sa stii macar daca esti ori nu insarcinata, un posibil fat fiind inca in stare celulara, adica sub masura unui bob de mazare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Problema o reprezinta ciclul menstrual, care poate fi REGULAT sau NEREGULAT. Lungimea ca numar de zile a menstruatiei nu are absolut nicio importanta in calculul posibilitatii de a se forma si instala o sarcina. Daca este vorba de un CICLU MENSTRUAL NEREGULAT atunci nici un calcul nu-si are rostul fiindca ovulatia se poate produce oricand cu incepere din a 7-a zi aciclului menstrual deci prima zi fertila poate incepe din a 2-a zi de menstruatie. Intr-un asemenea caz femeia este "condamnata" sa intretina mereu doar contacte sexuale protejate. Doar daca ciclul menstrual este regulat se pot face calcule si prezumtii cu privirela posibilitatea formarii unei sarcini. In cazul prezentat de tine, acea pata maronie probabil se datoreaza faptului ca sexul a fost intretinut in ziua urmatoare terminarii menstruatiei si de fapt sa reprezinte un rest de menstra de la o menstruatie inca incomplet terminata. Daca ciclurile tale menstruale au avut pana in prezent mereu o lungime de peste 27-28 de zile, atunci se poate considera ca sexul fiind intretinut in a 9-a zi a ciclului inca nu erai in perioada fertila deci formarea unei sarcini se poate exclude aproape in totalitate chiar si in situatia in care ar fi ajuns cu totul intamplator sperma in vagin. In cazul in care nu ati mai intretinut ulterior si alte acte sexuale neprotejate cel mai repede/degraba iti poti face un test de sarcina incepand din data de 14-15 septembrie. Orice test de sarcina pe baza de urina efectuat inainte de acea data va avea rezultatul incorect/gresit. Insa probabilitatea de a se fi format si sa existeo sarcina este extrem de mica spre imposibila. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida, daca actul sexual a avut loc la o zi dupa menstruatie.

| nichy2012 a răspuns:

Te cheama David, din start e o problema aici.