| marya_5378 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare. mi-a venit menstruatia pe 29 septemb s-a terminat pe 2 ocmomb iar de pe 7 pana pe 27 actomb am avut relati sexuale cu sotu aproape in fiecare zi neprotejat, dar pe 28 mi-a venit menstruatia care sunt sansele sa fiu insarcinata ca as fi cel mai fericit om, si camd sa fac testul sa fiu sigura?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E putin probabil sa fii insarcinata daca ti-a venit menstruatia regulat. Fa un test de sarcina cam peste o saptamana, dar sansele ca el sa fie pozitiv sunt, din pacate, mici.
Faptul ca ati facut sex in fiecare zi iti scade sansele de sarcina, fiindca ritmul bun este de un contact la 2-3 zile, asa incat calitatea spermei sa creasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă ţi-a venit menstruaţia, şansele sunt nule. Nici măcar nu au apărut simptomele unei sarcini: greţuri şi vărsături matinale, tensiune în sâni (durere), dureri de cap (cefalee), nervozitate, etc.
Mergi în continuare fără protecţie şi când sarcina s-a instalat vei ştii acest lucru, instinctul te va anunţa.
Consultă şi un medic specialist ginecolog (nu orice papă lapte, sunt destui de ăştia), dozările hormonale şi spermogramă (analiză pentru soţ) te vor ajuta să vezi fertilitatea sau sterilitatea de cuplu.
Nu vreau să te speri, dar intră şi asta în dicuţie dacă într-un interval de 1. 6-2 ani nu a apărut nicio sarcină cu condiţia să nu se aplice nicio metodă contraceptivă.
De asemenea nu este nicio regulă că trebuie să rămâi însărcinată din primul contact sexual neprotejat sau următorul.
Sănătate şi iubiţi-vă pentru bebeu.
Pa, pa.