| AnneMarie16 a întrebat:

Buna ..am si eu o intrebare..se poate sa raman insarcinata daca in timpul actului sexual prezervativul s a rupt intr o parte, dar nu s a terminat (eram in a 21 zi a cm). Sunt foarte ingrijorata.Multumesc

6 răspunsuri:
| kiss a răspuns:

In primul rand trebuie sa te linistesti. si da poti ramane insarcinata daca s-a rupt prezervativul si nu a ejaculat in tine pentru ca lichidul prespermatic poate contine spermatozoizi. sansele sunt mici dar exista posibilitatea de a ramane insarcinata.
eu, sincer, nu cred ca esti insarcinata dar sa te linistesti ia un test si fa-l la 2 saptamani dupa contact.

| AnneMarie16 explică (pentru kiss):

Pai acum 8 ore s a intamplat.sa iau pilula?

| kiss a răspuns (pentru AnneMarie16):

Poti sa o iei dar..nu stiu, e pentru linistea ta asta, numai sa nu o folosesti ca metoda contraceptiva pentru ca nu este, o poti lua de maxim 2 ori pe an. eu nu am avut nici o reactie adversa decat o stare de somn si greata imediat dupa ce am luat-o. mi-s a intamplat sa se si rupa prezervativul si nu am ramas insarcinata. te cred ca esti agitata si te temi. ia pastiluta si ai grija sa nu se mai repete experienta. ia in calcul si alte metode contraceptive pe langa prezervativ cum ar fi ovulele.

| mona a răspuns:

Pentru linistea ta mai bine ia pilula de a doua zi[din cate am inteles nu a trecut 24 de ore de la contact]

| TinaDoll2022 a răspuns:

Este posibil sa ramai insarcinata....mai bine fa un test ca sa eviti o sarcina nedorita.

| AnneMarie16 explică:

Acum 8 ore s a intamplat asta, sa iau pilula?