| Ade1234 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare trebuia sa imi vina ciclu eu am.intrerupt pilula luna asta ca aveam 3 luni si am.intrerupt o luna si am avut act sexual cu sotul meu dar ma ferit si acum am un lichid maro nu stiti despre ce este vorba sper ca nu despre o sarcinasad

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa renuntarea la metoda de protectie oferita de pastilele AC, se constata ca primele 1-2 menstruatii se manifesta intr-un mod atipic si uneori foarte diferit comparativ cu menstruatiile avute inainte de folosirea pastilelor. Fiindca atat glandele endocrine cat si celelalte organe ale aparatului de reproducere au nevoie de o perioada de readaptare la noile conditii existente in organism. Din acest motiv procesul menstrual se poate refuce la scurgeri de secretii mult diferite de menstruatia cu care ai fost obisnuita si astfel acest ''lichid maro'' sa reprezinte de fapt actuala menstruatia. Se poate considera ca in situatia descrisa de tine formarea unei sarcini se poate exclude complet. Dar pentru linistea sufleteasca este indicat ca dupa trecerea a 7 zile de la data de incepere a acestor scurgeri, sa faci un test de sarcina. Multa sanatate!

| Ade1234 explică (pentru corbulalbrosu):

Multmesc frumos multa sanatate

| HazelEyes77 a răspuns:

Intreruperea contraceptivelor are ca efect in unele cazuri intarzierea menstruatiei deoarece organismul incearca sa se adapteze schimbarilor hormonale bruste. Probabil ca si scurgerea maronie a aparut tot pe acest fond. E putin probabil sa fie vorba de o sarcina de vreme ce nu s-a ejaculat in vagin.

| Ade1234 explică (pentru HazelEyes77):

Nu cred ca este vorba de sarcina asta ma sperie cel mai tare pentru ca nu si-a dat drumul in mine a iesit imediat afara si imi fac griji stind ca ma ferit