| andamiron1 a întrebat:

Bunaa, luna trecuta pe 2.09.15 am avut contact sexual, dar prezervativul s-a rupt. Am luat pilula de a doua zi si ciclul menstrual trebuia sa imi vina pe 3 dar a venit pe 7. Luna aceasta trebuia sa-mi vina pe 9, dar au trecut 4 zile. e vorba de o simpla intarziere de la pilula sau de o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care nu ai mai intretinut raporturi sexuale dupa ultima menstruatie se poate trage concluzia ca nu poti fi insarcinata, deci intarzierea privind inceperea menstruatiei (in cazul ca ai un ciclu regulat) se datoreaza efectelor perturbatoare provocate de hormonii sintetici din pastila contraceptiva administrata.Aceasta dereglare hormonala este posibil sa se produca si in urmatoarele 5-6 luni.Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| andamiron1 explică:

Am mai intretinut relatii sexuale protejate. fara nici o problema. thinking nu cred ca are nimic.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru andamiron1):

In acest caz se poate considera ca intarzierea se produce si este datorata efectelor adverse provocata de hormonii din pastila respectiva care se manifesta prin efectul de intarziere a menstruatiei asa cum ti-am raspuns data trecuta (cand ai folosit inutil pastila).Din pacat nu se poate sti in ce mod si cat timp vor mai actiona acei hormoni si in lunie urmatoare.