| Toffyxy a întrebat:

Am avut ultimul contact sexual acum 2 saptamâni. In loc sa imi vina menstruația mi a curs un lichid maroniu si slab cantitativ si a tinut cat tine menstruația. Actul sexual a fost neprotejat dar cu finalizare afara. Menționez ca am menstruație neregulată si un ovar polichistic. Nu am grețuri vărsături amețeli chestii de genu, e posibil sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ovarelor polichistice, activitatea hormonala este mai mult sau mai putin dereglata, si din acest motiv si ciclul menstrual devine atipic si la fel si modul de manifestare a menstruatiei. Deoarece nu se poate determina momentul producerii ovulului, deci nici a perioadei fertile, in astfel de cazuri se intretin doar acte sexuale protejate eficient/adecvat. Bineinteles ca o anumita probabilitate de sarcina mereu exista in cazul in care s-au intretinut acte sexuale neprotejate insa determinarea existentei unei sarcini se poate face NUMAI pe baza unor teste de sarcina corect efectuate. Nimeni nu poate sa dea un raspuns corect intro astfel de situatie oricata experienta ar avea. Probabil ca respectiva sangerare a reprezentat adevarata menstruatie chiar daca s-a manifestat oarecum diferit fata de alte sangerari, deoarece este cunoscut faptul ca in cazul afectiunii de care suferi menstruatiile pot chiar sa lipseasca sau sa se manifeste complet atipic. Un test de sarcina iti va da raspunsul corect. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in vagin, este posibil sa nu fii gravida.

| Anonim2527 a răspuns:

Și mie mi s-a întâmplat același lucru. Dar dupa ce nu mi-a mai curs lichidul maroniu, îmi curgeau pete de sânge, eram foarte panicată, logic. Iar dupa două săptămâni și ceva mi-a venit menstruația. Nici eu nu am ciclu regulat, dar cel mai bine fă un test de sarcină. Și am uitat să-ţi spun, nu, nu sunt însărcinată. Sănătate!

| CataPro69 a răspuns:

Tu chiar crezi ca iti rezolvi problemele aici? du-te la doctor

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CataPro69):

Tu crezi ca daca esti mai putin inteligent, toti sunt la fel? Citeste raspunsul ei "Am mers si mi a zis ca am si dezechilibru hormonal si ovar polichistic, urmează sa imi fac analiza la sange sa vad ce imi lipsește si ulterior sa iau tratamentul" A primit exact aceelasi raspuns cu cel formulat de mine, chiar daca eu nu am examinat-o. Te-as sfatui sa inveti pentru a deveni si tu... putin mai destept.

| Toffyxy explică:

Am mers si mi a zis ca am si dezechilibru hormonal si ovar polichistic, urmează sa imi fac analiza la sange sa vad ce imi lipsește si ulterior sa iau tratamentul