| Rebrean_Denisa_1996 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare. Vreau un raspuns care se poate lua in coniderare. happy
Am o prietena de 14 ani care e foarte ingrijorata, a facut sex pe 18 ianuarie, in ultima zi a menstruatiei. Ea fiind virgina, el doar a bagat capul penisului in vagin, si l-a scos inapoi pentru ca ea nu a suportat durerea. A incercat si in anus, dar la fel. El nu s-a terminat. In 18 februarie a avut menstruatie, iar in martie nu a mai avut. Nu are o menstruatie regulata, dar deja i-a intarziat 7 zile. Se poate sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se considera ca atat teoretic cat si practic in urma unei incercari de contact sexual de dezvirginare esuat si terminat fara ejaculare, care s-a produs probabil in ziua a 3-a sau a 4-a a ciclului menstrual, formarea unei sarcini este considerata ca fiind aproape IMPOSIBILA. Acest lucru se datoreaza faptului ca si in cazul unui ciclu extrem de NEREGULAT sau in cazul celui mai scurt ciclu posibil, cel de 21 de zile, OVULUL este produs incepand cu a 7-8 a zi (niciodata mai devreme). In conditiile existente in uter in zilele de menstruatie, nici un spermatozoid nu ar putea supravietui cele 3-4 zile in asteptarea ovulului si sa-l si fecundeze. Reiese ca si practic formarea unei sarcini in astfel de conditii devine IMPOSIBIL sa se produca/realizeze. De fapt acest lucru a fost demonstrat de producerea menstruatiei dupa o luna pe data de 18 Februarie. In cazul in care respectiva menstruatie s-a manifestat/desfasurat similar cu cele produse anterior si a avut acelasi numar de zile de scurgere, acelasi flux de eliminare a menstrei, culoare, cantitate, miros, textura, etc, etc. reiese ca s-a eliminat ENDOMETRUL care ar fi urmat sa gazduiasca sarcina. Se considera ca intotdeauna menstruatia pornita la timp, si desfasurata in conditii "normale" reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual abia terminat, nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv s-a eliminat ENDOMETRUL imbatranit si degenerat din corp/organism sub forma de menstra si este IMPOSIBIL sa existe o sarcina. Din descrierea ta reiese foarte clar ca ciclul menstrual este unul de tip NEREGULAT si intr-un astfel de caz nu se poate folosi termenul/cuvantul INTARZIERE privind producerea menstruatiei deoarece NU exista un REPER FIX fata de care sa te poti raporta si incepi sa numeri zilele de "intarzie" fata de acel moment. In consecinta daca prietena ta nu a mai intretinut dupa ultima menstruatie contacte sexuale neprotejate, nu trebuie sa aiba nici un motiv de ingrijorare doar pentru ca nu se porneste menstruatia mereu la aceeasi data. Trebuie sa stiti ca una dintre caracteristicile principale ale tuturor ciclurilor menstruale NEREGULATE este insasi imprevizibilitatea si imposibilitatea determinarii/stabilirii momentului de incepere a urmatoarei menstruatii. Astfel reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de mai multe saptamani si uneori chiar de mai multe luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata cei doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care au drept urmare si producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrine. Pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog sunt in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta existenta in organism si sa indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca reglarea ciclul menstrual la cel normal de 28 de zile. In caz contrar toata viata se va confrunta cu dereglari hormonale din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama permanenta provocata de stres de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu! Asa proasta e aia? Daca nici măcar nu a avut loc ejacularea in vagin deoarece din cauza durerii nu a suportat penetrarea atunci nu poate fi vorba de sarcină, sexul nu trebuie facut de către minori, si niciodata in afara casatoriei, sexul se face numai intr e soți. Daca tot avea chef de sex, trebuia sa se documenteze bine, sa stie cum se face nu asa aiurea, menstruatia nu îi vine din cauza dereglărilor hormonale, si a fricii ca vezi doamne este insarcinată, sa se ducă la doctor, de fapt "prietena" aceasta a ta, nu esti chiar tu? Fuguța la ginecolog sa te consulte ăla.

| minrest a răspuns:

Iti cere sa iti bage, ''da, sigur'', vrea sa bage dincolo, ''te rog chiar''. Nu ai ramas gravida deocamdata, dar la cat esti de permisiva, o sa ramai repede.

| BăiatulSufletist a răspuns:

Nu se poate sa rămână însărcinată pentru ca, trebuia sa se spermeze astfel formându-se spermatozoizi in vagin.
In situatia pe care a descris-o este imposibil sa rămână însărcinată, funda pls?