| Andreea112234 a întrebat:

Am si eu o mare problema......Am 23 de ani si am rams gravida.Nu stiu cum as putea sa le spun la parinti asa ceva...M-am gandit la un avort fara ca parintii sa afle.Astept parerile voastre.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Nextone a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu faci avort. Acum depinde si in ce situatie esti si aici ma refer daca partenerul tau este alaturi de tine sau sunteti impreuna. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parintii tai dar si cu partenerul tau si sa va ganditi bine. Nu e bine sa faci avort nici din punct de vedere religios, psihic dar si fizic. Totusi nu ai 14- 16 ani sa zici ca e o rusine. Daca esti fericita altaturi de iubitul tau si ai cat de cat situatie financiara si sustinerea familiei eu zic sa te bucuri. Vorbeste cu ai tai, stiu ca e greu dar ce se poate intampla? Daca sunt cat de cat oameni cu capul pe umeri te vor accepta si sprijini cu un copil. Bafta si a grija de tine!

16 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Copilul asta iti va manca tineretea libertatea si viitorul fugi repede la cabinetul ginecologic pana nu evolueaza sarcina

| ania a răspuns:

Am multe prietene care au avortat și au mustrări de conștiință pentru o viață întreagă. Am auzit și de femei care au vise care se repetă cu copii care le intrabă -mami de de m-ai omorât? Să faci avort înseamnă să oprești o inimă care bate.Am citit într-o revistă ortodoxă un articol al unei doctorițe ginecolog care a spus că atunci când voia să rupă copilul unii se retrăgeau ca și cum ar fi vrut să se aprere.
Am mai multe cupluri de preiteni care se luptă cu sterilitatea și-și doresc foarte mult ca măcar să poată adopta un copil.Fiul meu mai mare e adoptat și suntem și eu și el foarte recunoscători fetei de 17 ani, foarte săracă, care a rămas însărcinată cu un bărbat căsătorit care n-a mai vrut să știe de copil dar ea l-a născut totuși și l-a dar spre adopție.Fiul meu care încă nu și-a întâlnit mama biologică spune că atunci când o va întâlni îi va spune că o iubește.Are și de ce. Când atâțea alte fete ar fi făcut avort în locul ei, ea i-a dăruit darul vieții. Dacă nu te vei putea hotărî să/l păstrezi pentru tine, măcar dăruiește-l altcuiva în adopție, poți face fericit pe cineva care se roagă de ani de zile pentru un copil.Viața e un dar prețios.

| RAY a răspuns:

Tatal unde e? e trist, trist de copilul ala ma refer, daca nu il poti creste fa avort ce sa spun gandeste bine ca nici alti nu il vor creste da sunt cu gura pe sus

| corbulalbrosu a răspuns:

Nimic mai simplu. Te prezinti la un cabinet ginecologic avand in portmoneu suma cuprinsa intre minim de 550-600 de lei si maxim 1000 lei. In maxim 2-3 ore vei parasi pe propriile tale picioare cabinetul ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic mai mult de un simplu consult ginecologic.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca domiciliezi intr-un oras mai mare poti opta pentru avortul medicamentos. Medicul ginecolog iti va explica procedeul si orarul vizitele zilnice obligatorii pana in momentul eliminarii placentei.

| mihai69 a răspuns:

Nu „la părinți" (corect: părinților) ar trebui să le spui, ci viitorului tată, că doar n-ai rămas gravidă singură.
Iar la 23 de ani, chiar nu e treaba părinților tăi ce faci cu corpul tău! Trezește-te femeie! nu mai ai 2, 3 ani, ci de zece ori mai mult!
De ce să faci avort? Doar pentru că ai fost inconștientă și nu te-ai protejat? copilul ăla ce vină are?!? Avortul e ultima soluție imaginabilă...

| doctorandus a răspuns:

Risti ca tot restul vietii sa ti-l petreci dand bani pe popi si pelerinaje pentru iertarea pacatelor. Bine, nu toate femeile care fac avort patesc asa ceva, dar e un risc.

| Fatamuntilor a răspuns:

Esti majora, ce crezi ca ti -ar face parintii? Nu mai 16 ani.
Gandeste-te la avort ca pe ultima solutie
- sarcina s-a produs in urma unui viol
-esti bolnava, iar sarcina ar pune in pericol viata ta sau a copilasului
crezi ca nu poti avea sprijin din partea familiei
In rest NU vad de ce nu ai pastra copilasul
Vorbeste neaparat cu partenerul tau, cu parintii acestuia si cu ai tai.Chiar daca nu vrei sa pastrezi copilul, il poti da spre adoptie, sunt oameni care nu pot avea copii.Gandeste-te si la aceasta posibilitate.
Da, poti face avort fara stirea parintilor, dar ma gandesc ca ai nevoie de sprijin moral dupa si numai mama te poate ajuta.

| sofisis a răspuns:

Dar la 23 de ani de ce trebuie sa le spui parintilor chestia asta?
Ce treaba au ei in toata chestia asta?
La un spital de stat avortul costa de la 200 de lei in sus...du-te, fa avort daca asta vrei si asuma-ti responsabilitatea!
La varsta ta nu vad ce legatura au ai tai cu viata ta sexuala.

| e1xtz a răspuns (pentru sofisis):

Întrebările din ultima saptamana sunt despre cum s-a dezvirginat fara prezervativ in perioada fertila... daca o minora poate sa facă avort, etc si de genul

Fix 23 de ani are clar!

O femeie de 23 de ani, se presupune ca are o independenta aparte chiar daca locuieste cu parintii, un iubit care are măcar aceeasi vârsta cu ea.
In fine, in fapt este încă o minora la 16-17 ani care a rămas însărcinată prin ignorantă, si oricum o da bine nu iese.
Oricum, măcar daca le-ar spune parintilor, si sa găsească o soluție comună este cel mai bun lucru care l-ar putea face.

| sofisis a răspuns (pentru e1xtz):

Sincer nu am stat sa ma uit in istoricul intrebarilor ei...
Daca e tot fata aia care intreaba de vreo cateva saptamani aceleasi lucruri obsesiv (cu avortul la minori) asteptand probabil alte raspunsuri decat cele pe care le primeste...atunci nu pricep ceva: care e scopul minciunilor? De ce sa pretinzi ca ai 23? Cu ce mama naibii o ajuta chestia asta?

| Oana92 a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti bine inainte de a lua o decizie care, vrei nu vrei, te va urmari toata viata. Tatal copilului ce zice despre asta? Cu el ar trebui sa discuti problema asta, abia apoi cu parintii!

| Lawliet14 a răspuns:

Avort = crima, trebuie sa pastrezi copilul si fara actualul barbat daca nu e bun de sot si tata.

| Dugalle a răspuns:

Ai vrut carne pe carne, acum ia carne.

| VictorVictoras a răspuns:

Nu face avort, daca nu mai esti in relatie cu tatal copilului incearca sa-l cresti fara el, nu te gandi la ce ar zice lumea s-au parintii tai, crede-ma ca si daca s-ar supara mai tarziu o sa te inteleaga si o sa le treaca supararea si sunt sigur ca te vor ajuta, i-mi dau seama ca-ti va fi greu, dar gandeste-te ca poate mai tarziu o sa iti doresti un copil si s-ar putea sa nu ai parte, incearca sa nu faci avort, crede-ma ca daca vei face avort o sa regreti toata viata, iar daca o sa-i dai nastere vei fi mandra de el, mult succes si per ca D-zeu sa-ti dea intelepciunea si puterea de a-i da nastere.

| pantera30 a răspuns:

Buna andreea eu zic sa pastrezi copilul eu un dar de la dumnezeu si ai vorbit cu iubitu tatal copilului ce zice de copil si daca stie de sarcina eu zic sa mergeti amandoi la un pshiolog sa va sfatuiasca sau la asistenta sociala si la un preot apoi sa le spui si parintilor te rog ai mare grija de tine si de bebe. Sanatate si sarcina usoara pe curand. Sa luati cea mai buna decizie pentru copilu vostru.