| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Am si eu o mica dilema Plac un tip din liceu, el e a 12a, eu sunt a10a. Intai nu cred ca ma observase desi ne intalneam intamplator prin liceu. Am incercat sa-i atrag atentia. Intr`o pauza l`am vazut ca intra in scoala si am vrut sa am ating usor de el, sa vada ca sunt interesata de persoana lui, dar am intrat destul de tare unul in altul si am auzit un comentariu destul de urat gen` "Mama ce pumn ti-a dat jegoasa" de la un prieten al lui. A fost aiurea pentru ca nu era vorba de niciun pumn, doar o atingere, in fine. M-am chinuit sa aflu numele lui, nr de telefon chiar in acea zi pentru ca ma simteam super aiurea si am vrut sa lamurim. Am mers la el, l-am chemat sa vorbim, si i-am spus ca a fost o neintelegere faza de pe hol, ca nu inteleg ce i s-a parut amicului sau si ca oricum imi cer scuze, si ca de fapt am vrut sa ma ating in treacat de el pentru a-i atrage atentia caci il plac (i-am zis asta direct). I-am spus ca am nr lui de la un prieten comun si daca vrea mai vorbim. A zis un "mai vorbim" asa dezinteresat si apoi nimic. Dupa faza asta i-am dat un sms caci ma simteam aiurea ca am fost asa directa, sms la care nu mi-a raspuns si am vrut sa renunt, gandind ca nu ma place. Acum nu ar fi problema asta, dar o zi nu am fost la scoala si apoi azi(la doua zile dupa ce am vorbit) a venit special la clasa mea, s-a uitat la mine cu coada ochiului si apoi incerca sa atraga atentia fata de el, radea tare, facea glume, merge asa arogant ca sa-l observ. Eu nu l-am privit deloc. A doua pauza s-a "postat" la intrarea in scoala de unde ma urmarea cu privirea (se uita fix). Am trecut pe langa el fara sa intorc capul macar. Apoi, din nou ma privea fix si celelalte pauze sau incerca sa atraga atentia asupra lui cand eram prin preajma. Nu-l inteleg. Ma place? Sau de ce se comporta asa? Eu il plac f mult dar m-a deranjat aroganta lui(faptul ca a zis ca mai vorbim si apoi nu ma mai bagat in seama). Ce as putea eu sa fac? Mersi pentru raspunsuri :*

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu se poate ca el sa nu fie mangaiat în orgoliul propriu ca a starnit pasiune printre boboace (mă rog, foste boboace). Eu zic sa-l laşi în pace şi să vezi ce vrea(asta este o variantă).
Dar daca ai vrut să îi atragi atenţia...atunci ai reuşit. Probabil că este si el nedumerit de unde răceala asta a ta,după ce i-ai făcut confesiuni! Că chiar dacă este mai mare ca tine,este la fel de neajutorat în a înţelege sexul opus ca şi tine. Aici este un fel de mic război, cine cedează primul. Dacă chiar îţi place de el, ia fraiele în mană si preia conducerea. S-a dus vremea cand se aştepta ca băiatul să facă primul pas(a doua variantă).

8 răspunsuri:
| Lilia2621 a răspuns:

Sincer nici nu stiu ce sa spun. Poate incerci sa-l gasesti pe net, si sa vorbiti. Si pe net poate relatiile se imbunatatesc, si poate veti fi impreuna. Dar de placut nu zic ca te place, adica nu stiu, trebuie doar sa vorbiti, sa iesiti ca sa poti vedea acest lucru. Eu am patit-o aproape la fel cu un tip. Nu vorbeam, nu ne salutam, nimic. Si dupa un timp i-am zis ca-l plac, si dupa aia imi parea ca mereu se uita la mine, ca intoarce capul in urma mea, odata chiar a venit in clasa mea si am crezut ca a venit sa ma vada pe mine. Cind esti indragostita iti pare ca totul e de partea ta si totul se intimpla cum vrei tu. Si infine m-am inselat, si m-am inselat foarte tare. Mi-am facut sperante desarte, si din toate acestea m-am ales cu lacrimi si cu inima ranita. Imi pare rau ca nu mi l-am scos din inima mai devreme, am asteptat ceva ce nu s-a intimplat. In fine, asta nu conteaza deja, nu vreau sa scriu romanul meu, doar vreau sa te sfatui sa ai mare grija, sa nu-ti faci sperante desarte, caci daca va fi sa fie al tau, va fi. Si daca intr-adevar te place te va cauta, va face el primul pas. Te sfatuesc sa nu te injosesti in fata lui, si daca ai facut primul pas si el nu ti-a raspuns atunci renunta. Nu zic ca intre voi nu va fi nimic, ba din potriva imi doresc foarte mult sa fii fericita cu el, dar sa nu te umilesti in fata lui. Succes.

| FataCuOchiiCaprui explică (pentru Lilia2621):

Imi pare rau pentru tine, dar cred ca in cazul asta nu e la fel. Eu intai voriam sa fiu atat de indiferenta incat nu-l priveam si prietena mea cea mai buna mi-a zis ca el era singur si se uita anormal de insistent la mine. Apoi, ar mai fi si faza ca a venit la clasa mea si a avut grija sa mearga pe mijlocul holului, cu mersul lui inconfundabil de arogant laughing ce oricum atragea atentia. Deci, cred ca ma place... Nu sunt f sigura. O sa incerc sa observ ce se mai intampla zilele urmatoare

| Lilia2621 a răspuns (pentru FataCuOchiiCaprui):

Pai eu iti zic ce cred, mie tot imi ziceau prietenele ca se uita lung la mine, ca se uita de sus pina in jos la mine, si tot mi se parea ca ma place, si imi faceam sperante in zadar, si la urma m-am ales doar cu lacrimi si suferinta, ca imi inkipuiam ca va fi ceva intre noi, dar laurma a fost doar speranta. Dar eu nu iti zic ca nu te place sau ceva, pur si simplu te sfatui sa ai grijahappy succes

| mona a răspuns:

Nu stiu daca te place sau nu dar ai grija sa nu profite de chestia asta, stie ca l placi si te poate invarti pe degete cum vrea el si poate mai e influentat si de vre un prieten de a lui pentru ca din ce ai scris nu a folosit un limbaj tocmai normal[ma refer la prietenu lui]

| Baton a răspuns:

Pai poti sa faci 2 chestii:
ori nu ilmai bagi deloc in seama dat fiind faptul ca fara sa faca el pe interesantul in fata ta si sa iti arate si dovedeasca totodata ca el este totusi cineva. eventual pe viitor tu sa pici in limba dupa el si sa insisti tu pe undeva cu ceva la el...ori sa mergi fain frumos la el si sa il intrebi ce vor toate arogantele alea sa insemne. oricum el probabil iti va spune ca nu a fost nici o aroganta si ca tot a fost vreun vis nasol de al tau.
Eu concluzionez spunandu-ti ca acest baiat poate fi el unu bun de ce vrei tu dar ii cam place sa fie pupular ceea ce inseamna ca ii place sa se lase mult prea mult rugat de el si insistat.
Am impresia ca el e prea mandru de el ca sa iti spuna ca si el te place.
Iar din ce am scris eu am sa te rog sa nu tragi concluzii pripite pentru ca loc de interpretare am lasat.

| Ðÿdy a răspuns:

Pai ai avea doua eotiuni
1. Poate ca te place si lui ii este rusine sa zica
2.Sau stie ca tu il placi si vrea sa iti atraga atentia ca sa crezi ca si el te place dar de fapt vrand sa profite de tine
Succes!

| AncutzaDragutza97 a răspuns:

Da-l dracu' de prost, k nu te place si daca are prieteni cu un comportament de javre el e la fel k ei. cine se-aseamana se-aduna, nu?

| Simona11 a răspuns:

Ai fost prea directa...Te-ai aruncat prea mult in fata lui,probabil el acum crede ca esti moarta dupa el,o mica atractie e posibil sa simta si el,dar profita de acest lucru,mai exact profita de faptul ca il placi. Daca eram in locul ta nu m-as fi dus direct la tinta,as fi incercat mai intai sa ma "infiltrez" in grupul lui de prieteni,sa ascult parerile altora despre el,si poate dupa aceea, avand prieteni comuni, sa ma apropii incet incet de el si sa il fac sa ma placa fara sa ii dau de inteles ca sunt indragostita la maxim de el. happy