| Dy3nutzza a întrebat:

am si eu o mica problema. Sunt impreuna cu prietenul meu de 2 ani. Ne iubim foarte mult si vrem sa ne facem un viitor impreuna. Problema este ca el este foarte gelos si mie nu imi place deoarece am o varsta la care e normal sa am multi prieteni, prietene. Acum aproximativ o luna de zile mi-a gasit in telefon numarul unor baieti cu care vorbeam pe mess si s-a suparat foarte tare deoarece el crede ca eu l-am inselat cu respectivii.Aceii baieti erau doar niste simplii amici. Eu nu l-am inselat nicioadata dar el nu poate sa inteleaga asta si este foarte gelos.Eu chiar il iubesc mult uneori nu sunt chiar sigura daca vreau sa-mi petrec toata viata cul el. Problema este ca el mi-a cerut sa-i dovedesc ca poate avea incredere in mine si ca am sa-mi vad de treaba mea dar eu nu stiu cum sa-i dovedesc ca il iubesc si poate avea incredere in mine. Ma ajuta cineva? Va roog un sfat:*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, traieste prezentul si lasa viitorul pentru ca nu e bine sa iei viata in piept asa de devreme, chiar daca el a avut o''rana'' trebuie sa se vindece(vrea sa se casatoreasca? e mai imatur decat un copil de 14 ani, de aceea iti spun sa nu te pripesti cu el si sa calci gresit, te va costa toata viata). Trebuie sa ai o discutie cu el si sai spui ca tu nu faci parte din''ranile''lui din trecut, tu esti steaua lui stralucitoare din prezent. Daca tu ai incredere in el si el nu are incredere in tine inseamna ca e ceva la mijloc( se spune ca cel care inseala intotdeauna isi pazeste cuibul pentru ca ii este frica, ca iubitul/iubita sa nu faca ceea ce face el deja sau poate el este foarte ranit si ii este frica sa nu pateasca asta a doua oara dar daca este barbat gata de insurat nu trebuie sa mai planga atat, sau ce, este cumva femeie?). Tu nu trebuie sai dovedesti nimic lui, faptul ca i-ai suportat gelozia timp de 2 ani devedeste destule, asa ca iti spun, nu fugi dupa el pentru ca el va crede ca fara el ''esti moarta'' si te va juca pe degete cum doreste asa ca lasa-l pe el sa fuga dupa tine, spune-i ca fara incredere o relatie n-are sense cu atat mai putin o casnicie(sincer daca nu merge propune-i sa va despartiti, atunci se va vedea daca el chiar te iubeste sau nu, pentru ca daca el te iubeste inseamna ca te vrea tot timpul langa el asa ca iti va cere scuze pentru sentimentele de gelozie si indoiala care lea avut fata de tine si iti va acorda increde, daca ii este indiferent, iti spun, nu iti pierde tineretea cu el, cu atat mai putin viata).

5 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, o relatie se bazeaza pe iubire, respect, comunicare si incredere! Discuta cu el si spune-i ceea ce simti, ceea ce iti doresti. E normal sa fie gelos pentru.ca t eiubeste, dar totusi gelozia obsesiva e boala grea.Cum sa ii dovedesti? Fiind mereu alaturi de el, fi tandra cu el, explica-i cum sta treaba si convinge-l ca e gelos degeaba si nu ii da niciun motiv de gelozie.
Spune-i ca daca te iubeste, trebuie sa lase gelozia la o parte si sa aiba cat mai multa incredere in tine ca relatia sa functioneze.
Nu stiuce varsta ai, dar normal nu trebuie sa se gandeasca nici el nici tu sa va petreceti toata viata impreuna si spun asta pentru.ca ma gandesc ca sunteti tineri, traiti prezentul, lasa-ti viitorul, ce va fi, va fi!
Nu va faceti planuri, ci lasa-ti sa vina totul de la sine, timpul sa decida.
Traieste-ti viata la maxim si nu te lega la cap daca nu te doare, cred ca ai inteles ce am vrut sa spun prin asta! Explica-i si lui ca aveti timp, important e ce e acum si in viata vei mai intalni baieti, el fete, nu trebuie sa va avantati asa deodata, e normal sa ai dubii in legatura cu asta, adica sa petreci toata viata cu el; stai linistita ca nimeni nu asigura ca veti ramane impreuna, viata e imprevizibila.Lasa lucrurile asa si bucura-te de anii tinereti.

| Andra_9758 a răspuns:

Ii este frica sa nu te piarda si sa nu faci acelasi lucru ce l-a facut si fosta :X daca il iubesti poti sa stai si fara sa vb cu unii baieti pe care el nu-i vrea in preajma ta. La urma urmei, iubitul tau conteaza, nu? Bafta:*

| ralucagld a răspuns:

Gelozia lui este generata probabil de faptul ca el tine mult la tine si te vrea doar pentru el.prietenul meu are aceleasi reactii la numere de telefon ale baietilor sau lucruri de acest gen. daca tii la el cu adevarat si consideri ca merita incearca sa te indepartezi de anturajul tau si sa fii doar pentru el.asta ii va oferi siguranta ca tu il iubesti si ca nu risca sa fie parasit pentru altcineva.in timp gelozia se va micsora si veti fi mult mai fericiti impreuna happy

| Dy3nutzza explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri si da el este mai mare ca mine cu 5 ani eu am 17 ani.Mai astept parereri si am incercat si eu sa-i explic asta ca am nevoie si de prieteni si nu doar de el dar uneori imi da drepate dar nu ii convine sa ma vada in preajma altor baieti deoarece crede ca eu as putea avea o relatie cu ei si l-as insela pe el. Este asa de gelod in cauza ca a patit o ''rana'' acum 3 ani. A stat cu o fata 1 an si ceva iar ea la inselat si de atunci a zis ca nu mai poate avea increder in fete dar eu am reusit sa-l faca sa aiba incredere in mine dar acum cu faza asta a zis ca nu meritam si mereu ne certam pe subiectul asta prostesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunteti de atata timp impreuna, el nu si-a dat seama de asta? Adica sa fim seriosi, cand stai de 2 ani cu cineva, iti poti da seama cam ce-i poate capul!
Ar trebui sa o lase mai usor cu gelozia, se zice ca e buna intr-o relatie, dar nu in mod exagerat! Daca devine gelos si-ti pune increderea la incercare, apar si alte chestii in peisaj...
Sunt sigura ca tu il iubesti, insa daca el v-a continua sa se comporte asa(intr-un fel chiar imatur!), mai mult ca sigur tu te vei satura de el si te vei despartii!
Sa inteleg ca e si mai mare ca tine? Dar nu inseamna ca daca este mai mare le stie pe toate, explica-i cum sta treaba cu amicii, fiecare persoana are dreptul la amici, ar fi o tampenie sa renunti la restul`lumii doar pentru o persoana!
Sunt sigura ca ar fi putut sa-si dea seama deja de faptul ca-l iubesti si ca poate avea incredere in tine, chestiile astea uneori chiar nu se demonstreaza. Daca comunicarea voastra ar fi mai buna, probabil ca nu s-ar fi ajuns aici.
Daca stai sa te gandesti mai bine, cum ar trebui sa-i demonstrezi? Sa iti stergi toate id-urile de baieti din lista si toate numerele de telefon? Chiar e o prostie!
Discuta cu el deschis, daca te intelge e bine, daca nu.lumea nu se termina cu el!