| Edeline a întrebat:

am si eu o problema..am o relatie de 2 ani si nu stiu ce sa ma mai fac.ori sunt paranoia ori intr-un final am dreptate.atat de mult l-am iubit si il iubesc pe acest baiat incat am trecut cu vederea peste anumite lucruri..cum ar fi fosta lui iubita(pe care a iubit-o foarte mult, de la el stiu asta)avand in vedere ca trecusera cateva luni bune de relatie, l-am prins cum se uita pe facebook la pozele fostei..si cand l-am intrebat nu mi-a recunoscut si a facut urat.nu este acelasi lucru ca si cand l-as fi prins inselandu-ma dar m-a durut enorm..si inca ma mai doare. aveam o incredere oarba in el iar acum nu mai este chiar asa dupa acest incident.el sustina ca ma iubeste si ca vrea sa ne intemeiem o familie...dar sunt momente cand simt ca ma minte.acum imi spuneca iese de la munca la ora cutare dupa cateva cateva ore zice ca iese mai tarziu ca asa are rpogramul (Desi nu il are asa) (asta este un exemplu) si multe altele..sunt oare paranoica? sau am vreun motiv sa ma indoiesc de el? va multumesc pentru intelegere

Răspuns Câştigător
| grab a răspuns:

Eh, vezi ca e mai bine ca nu mi-am vazut indiferent de treaba mea si sa fi ignorat postul tau? happy
Mai bine un amic decat un antipatic, right!

Am impresia ca te cramponezi de niste cliseistice din telenovele de mana a 3-a cel putin.
Daca vrei cu adevarat un sfat ca de la un frate mai mare cum sa il faci pe baiatul asta numai al tau si asa cum vrei tu, sunt aici fara retineri si pretentii. Nu am nimic de castigat nici de pierdut!

Bafta!

PS: Nu fac vraji, doar gandesc dpdv barbat uns cu multe alifii.

16 răspunsuri:
| grab a răspuns:

E greu aici, si iata de ce:

Esti intr-o gelozie incipienta, dar destul de avansata totodata pentru contextul dat.

Baiatul nu are deocamdata nicio obligatie serioasa fata de tine, cu atata mai putin ai avea tu voie sa te uiti in displayul lui neinvitata!

Daca vrei sa scapi de paranoia asta sentimentala incearca sa iti invingi tie insati pornirile din subconstient care te fac sa fii atat de dependenta de el. Ca intotdeauna totul se reduce la increderea in sine, ti-e teama ca alta mai buna ca tine ti-l poate zbura. (esti cat de cat buna asa? adica mai fluiera muncitorii dupa tine pe strada?)

Spune-i ca ai vrea sa stii care mai sunt sentimentele lui ca asa sunteti voi fetele puneti mai mult suflet decat sex in relatie si daca (inca mai) tine la tine sa nu te raneasca si sa fie sincer: da fato vreau alta pasarica. Acuma trebuie sa fii constienta ca sunt sanse minime sa te ia de nevasta, nici soarecele nu intra pe aceeasi gaura toata viata.

Stiu ca nu ti-am zis ce vroiai tu sa auzi, dar decat raspunsuri pentru funde si pentru cantitate mai bine ceva ca de la un frate mai mare!

PS: Daca te paraseste si isi da seama ca totusi te regreta, de la punctul ala inainte tu faci regulile!winking

| Edeline explică (pentru grab):

Mersi de sfat! chiar ai dreptate! imi place cum gandesti:*

| Edeline explică (pentru grab):

Si ca tot veni vorba de fluierat laughingfosta este la fata papusa si la fund matusalaughingeu una nu pot sa psun despre mine ca sunt urata, dar nici miss.sunt asa cum m-a facut mama.cine ma place bine..cine nu asta este.niciodata nu vei fi pe placul tuturor

| Edeline explică (pentru grab):

Nu imi esti deloc antipatic! am vazut ca vrei sa ma ajuti..nu mi-ar strica cateva sfaturi de la un frate mai mare:*

| grab a răspuns (pentru Edeline):

Go private!

| Edeline explică (pentru grab):

Am intrat pe mapa ta si ti-am trimis un mesaj...cred ca asta ins privatlaughingnu rade de mine dar am cont de 3 zile

| grab a răspuns (pentru Edeline):

Nu rad, ca eu am de 6 tongue

| grab a răspuns (pentru Edeline):

Eh, vezi ca e mai bine ca nu mi-am vazut indiferent de treaba mea si sa fi ignorat postul tau? happy
Mai bine un amic decat un antipatic, right!

Am impresia ca te cramponezi de niste cliseistice din telenovele de mana a 3-a cel putin.
Daca vrei cu adevarat un sfat ca de la un frate mai mare cum sa il faci pe baiatul asta numai al tau si asa cum vrei tu, sunt aici fara retineri si pretentii. Nu am nimic de castigat nici de pierdut!

Bafta!

PS: Nu fac vraji, doar gandesc dpdv barbat uns cu multe alifii.

| Cristiann25 a răspuns:

Eu cu fosta suntem foarte buni prieteni si care e problema? Daca vreau ma duc si ma vad cu ea.Chiar ai tu o problema! Atata timp cat el pe tine te iubeste ce are daca se uita pe profilul fostei doar nu-i face nimic.

| dragodana a răspuns:

Salut! Pana la un anumit punct esti paranoica.Adica pana la partea cu programul de serviciu.Si ce daca se uita pe pozele ei de pe Facebook? Ea este trecutul.Tu esti prezentul,si,dupa cum spune el,viitorul.
Cat despre program,daca chiar nu il crezi, uramareste-l o data si-ti vei iesi din pareri.Dar vezi sa nu afle ca il uramaresti in acea zi.
Daca nu-ti convine nimic, da-i papucii.Dar, oare, nu-ti va parea rau?
Incearca toate variantele si vezi care e cea buna.Nu putem noi sa luam decizii pentru tine.

| Xenia16 a răspuns:

Te indoiesti de el doar de la acel incident, stai linistita, nu e nimic grav. Gandeste-te tot pe tine te tine de mana nu? E cu tine si nu ii e rusine de asta, daca observi ca continua asa, discuta cu el pe un ton agreabil, descarca-te, spune-i calm ce te-a deranjat. Sper sa rezolvi:*

| Edeline explică (pentru Xenia16):

Mersi de sfat xenia, esti o draguta:*

| Xenia16 a răspuns (pentru Edeline):

Nu ai pentru ce, oricand, succes!:*

| NCN a răspuns:

Sti cum se zice increderea o obti greu dar o distrugi repede.

| Edeline explică (pentru NCN):

Ai mare dreptate