| Ion1992 a întrebat:

am si o intrebare si va rog sa o tratati cu seriozitate. sunt fata am 22 de ani si nu am avut o viata sexuala activa pana acum 3 saptamani. pana acum faceam dragoste foarte rar, oadata la cateva luni, mentionez ca in tot acest timp am avut prieten. de vreo 3 -4 saptamani sunt mereu excitata, dimineata, dupa-amiaza, seara, tot timpul zilei si nu se usuca nicioadata acolo, chiar daca nu sunt langa prietenul meu. as vrea sa stiu de ce nu se usuca, de ce sunt tot timpul excitata? incepe sa imi fie teama pentru ca a trecut foarte mult timp si eu sunt la fel... va rog spuneti-mi ca nu devin nimfomana, imi e teama

13 răspunsuri:
| Clarity a răspuns:

Sunt doar hormoni dupa parerea mea, nu pot sa iti spun 100 %, dar daca te tine pentru cateva luni de acum du-te la un ginecolog si vorbeste despre asta poate ii dereglare hormonala. Dar intre timp ai putea sa vorbesti cu prietenul tau, sigur daca ii spui ca il vrei nu se supara, nu de 5 ori pe zi, dar o data de doua ori sigur nu o sa ii strice. Si atunci vezi cum ii, e posibil sa fie doar o dorinta de sex ce se intampla de obicei la majoritatea fetelor la varsta ta, ai putea incerca masturbarea daca esti chiar atat de excitata. Eu cred ca o sa treaca, dar nu cred ca ii ceva rau, mai bine ii sa ai o viata sexuala buna. Si eu am avut o perioada cand nu stiu ce aveam, te i-a asa dintr-o data, da ii ceva normal la varsta asta sa fie asa, asta se intampla cand iti incepi viata sexuala, in trecut asta era necesar pentru cresterea populatiei. Sper sa te ajute, si sa nu te mai stresezi atata in privinta asta, si la ginecolog poti merge oricand sau la doctor ca nu o sa iti faca nimic doar iti dau sfaturi si tot ce spui ramane confidential, nu uita asta.

| darrio2007 a răspuns:

Este ceva normal.Ia-l pe prietenul tau si faceti sex pana va saturati.

| SkyPilot a răspuns:

Spune-i si prietenului, o sa se bucure happy
Nu iti face griji, este ceva normal pentru varsta ta.

| Ion1992 explică (pentru SkyPilot):

Prietenul meu stie deja. happy

| SkyPilot a răspuns (pentru Ion1992):

Atunci profitati de situatiewinking

| Lawliet14 a răspuns:

O sa-ti treaca, e o perioada de cateva saptamani sau luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt nevoile varstei. nu ai nici pe naiba laughing. stiu persoane care le iau durerile de cap daca nu fac 2 zile sex. nu ma refer la tampiti de 15 ani sau frustrati sexual, oameni in toata regula vorba aia "normali".

| e1xtz a răspuns:

De ce sa faci dragoste o data la cateva luni cand ai o relatie?!
Este normal sa te simti asa, daca nu acum cand esti tanara si fara apasatoarele probleme ale vietii, atunci cand...la 60 de ani?
O viata sexuala normala si sanatoasa, la un cuplu mai ales tanar si fara probleme este normal sa faca dragoste de minim 2-3 ori pe saptamana.
Nu esti 'defecta', este absolut firesc ce ti se intampla.

| Ion1992 explică (pentru e1xtz):

De fiecare data cand faceam dragoste, imi intazie menstruatia si de obicei nu faceam pana nu imi venea din nou (imi venea peste 3-4 saptamani sau mai tarziu), dar eu sunt plecata la scoala si vin acasa in week-end. Nu puteam sa facem intotdeauna, iar acum facem in week-end-urile pe care le avem libere, care nu sunt prea multe.

| simpluone a răspuns:

Iti spun eu NU devi nimfomana. Ai orgasm cand faci dragoste? Este posibil sa fi ramas "blocata" hormonal desi pentru o perioada asa mare e dubios.
Nu ar fi rau sa-ti faci un test de sarcina si/sau o vizita la un ginecolog sa te linistesti. Insa cel mai sigur pare sa fie un altfel de astenie de primavara

| Ion1992 explică (pentru simpluone):

Buna, da am orgasm si intotdeauna facem protejat.