| Anonima123A a întrebat:

Buna am si o problema! Acum 2 zile am facut pentru prima oara sex cu iubitul meu (neprotejat)...m-a durut,si a bagat-o cam jumate dupa asta el si-a dat drumul dar nu in mine ci pe minelaughing adica pe burta mea! El mi-a zis sa nu ma îngrijoreze ca nu si-a dat drumul in mine,el are destul de multă experiența! Cu toate astea am de ce sa ma îngrijorez? sad sunt putin speriata si pe el deja l-am zapacit cu întrebăriile daca nu cumva as fi putut rămâne însărcinată,adica na daca dupa burta,s-ar fi putut prelinge in jos, dar nu înăuntru doar pe dinafara! Oricum sânge nu mi-a curs i-ar el mi-a zis ca am fost destul de strâmpta, deoarece noi mai făcuserăm cu o jumătate de ora inainte dar eu tot ma "foiam" iar el nu a reușit! Dupa o jumătate de ora a bagat-o jumate! Dar si prima oara si-a dat drumul la fel pe mine! El mi-a zis ca himenul nu mi s-a rupt!
Voi ce ziceți?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care menstruatia ta a inceput in 22 mai inseamna ca perioada si ziua ovulatiei au putut fi cam in perioada 1-5 iunie. Sexul daca a avut loc in 12 iunie inseamna ca s-a produs la circa o saptamana dupa ovulatie si teoretic s-ar incadra in perioada in care nu se poate instala o sarcina nici in cazul in care ejacularea este facuta cu buna stiinta in vagin.In aceasta perioada ovulul este deja de circa o saptamana neviabil deci nu poate fi fecundat astfel ca probabilitatea unei sarcini este extrem de mica si se poate intampla doar cu totul accidental din motive incerte/anormale.Chiar daca iti ejacula in vagin nu existau mai mult de 3-5% sanse de sarcina. Daca ciclul tau menstrual este catusi de cat regulat fara abateri mai mari de 1-2 zile, atunci in aceste conditii instalarea unei sarcini este cu totul improbabila/imposibila. Multa sanatate si fara stres daca se poate. Pa, pa.

11 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Voi virginele nu sunteti deloc capabile sa ganditi logic, sarmanul baiat, de aia nu ma incurc cu virgine, ca ma pierd cu capu. daca nu a ejaculat inauntru NU ramai bortoasa si NU e obligatoriu sa se lase cu sange din prima seara

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care au fost 2 ejaculari in cazul lui si tu esti/erai in perioada fertila s-ar putea ca la a 2-a incercare sa i se fi prelins in vaginul tau din sprerma care intotdeauna ramane in canalul din penis, in uretra dupa o ejaculare si intre cele2 ejaculari el nu a urinat.In astfel de cazuri instalarea unei sarcini poate fi chiar destul de posibila.Deci daca doresti un raspuns corect trebuie neaparat stiut perioada cand ai avut ultima menstruatie, data la care consideri ca ar trebui sa vina urmatoarea menstruatie si daca ciclul tau menstrual este regulat sau are variatii mari luna de luna.

| Anonima123A explică (pentru corbulalbrosu):

Menstruația mi-a venit pe data de 22mai si ma ținut pana pe 26 mai! Nu era perioada fertila

| Emilian65 a răspuns:

Este foarte posibil sa fi ramas gravida dupa al doilea act sexual, pentru ca pe canalul penisului sa fi fost spermatozoizi de la primul act sexual. Deci, asteptati circa 3 saptamani, faceti un test de sarcina si acesta va va indica daca esti sau nu gravida.

| Alcyon a răspuns:

Sfatul meu e sa nu mai intretii relatii sexuale neprotejate. Metoda calendarului tine numai in cazul in care ai ciclul ceas, adica vine mereu la data calculata (si nici atunci treaba nu e prea sigura, fiindca organismul mai are dereglari si se pot produce ovulatii spontane, in afara perioadei fertile). Cat despre metoda coitului intrerupt, asta tine numai daca baiatul se poate controla perfect si n-a avut o ejaculare recenta (adica in ultimele 2 zile). Cred ca ar trebui sa te informeze mai mult cu privire la metodele contraceptive, pentru ca e clar ca nu stii mai nimic despre asta. E usor sa faci sex neprotejat, dar foarte greu sa cresti un copil aparut dintr-un accident.

| EuforikcuKappa a răspuns:

Cam are dreptate, desi cand faci sex neprotejat barbatul are o preejaculare in timpul actului sexual, ceea ce inseamna ca lichidul seminal preejaculat poate provoca o sarcina nedorita.
Ar trebui sa ii atragi atentia legat de acest aspect, daca vrei un sfat prietenesc.
Pace!

| Anonima123A explică (pentru EuforikcuKappa):

Cu toate aste...crezi ca as fi putut rămâne insarcinata?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EuforikcuKappa):

Lichidul seminal = sperma nu este acelasi/tot una/identic cu lichidul prejeculator. Lichidul seminal, adica sperma, se ejaculeaza chiar la finalul actului sexual deci in nici un caz nu poate fi preejaculat. Lichidul preejeculator nu contine spermatozoizi, eventual se poate contamina insa in conditii abracadabrante foarte greu de realizat, poate te ajuta sa intelegi urmatorul material:. http://www.clopotel.ro/......-141.html.

| EuforikcuKappa a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru informatie,insa desi lichidul preejeculator este un lichid lubrificant, poate contine urme de spermatozoizi in urma unei ejaculari precedente, probabil riscul e mic, chiar foarte mic.Dar e bine de stiut, multumesc pentru clafiricare!

| EuforikcuKappa a răspuns (pentru Anonima123A):

Nu cred, insa daca tot esti la inceputul primei experiente, ai grija sa te protejezi documentandu-te mai des.
Nu lasa totul in baza partenerului, caci si el poate fi lipsit de experienta la fel ca tine.
Pace!

| Joimir_Claudia_1997 a răspuns:

Nu prea ai de ce sa iti faci griji. Daca nu ti-a curs sange, inseamna ca himenul nu ti s-a rupt, deci nu exista riscul unei sarcini. Pe viitor, incercati sa va protejati! kiss