| mirceabadea2001 a întrebat:

am si eu o ingrijorare referitor la ciclul menstrual al iubitei mele. Astazi este prima zi in care ii intarzie si nu are simptome premenstruale cum avea de obicei (acnee dureri de sani crampe) Acum o saptamana i-a fost destul de rau a avut febra diaree dureri de cap crampe si a luat niste medicamente (no spa forte), face sala de 6 luni si face in mod intensiv, esti si stresata cu simularile si bacalaureatul. Contact sexual neprotejat a avut loc de cateva ori insa nu am ejaculat in vagin iar inaintea fiecarui contact sexual am urinat pentru a elimina urme de sperma din lichidul preseminal.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deocamdata intarzierea este mica si nu pune probleme. O infectie severa, corelata cu stresul poate duce la intarzieri semnificative, chiar 5-6 zile. Pe de alta parte, nefolosind nici o metoda de contarceptie (cea descrisa de tine doar reduce riscul de sarcina, nu este considerata metoda contraceptiva), exista posibilitatea sa fie si insarcinata, caz in acre trebuie sa aiba grija de ea si sa renunte momentan la sala, pana aflati daca aveti un bebelus sau nu).
Asadar, stati cumintei si nu va ingrijorati (nici nu aveti de ce deocamdata). Sa nu mai faca sala, sa nu ia nici un fel de medicament, sa nu fumeze sa nu consume alcool (asta in caz ca e insarcinata). Daca intarzierea ajunge la 7 zile, in a opta zi sa faca un test de sarcina din prima urina de dimineata, urmat de un consult ginecologic.

| mirceabadea2001 explică (pentru Brigaela):

Intretinem relatii sexuale de 8 luni si folosim in preponderent metoda coitului intrerupt si nu am avut probleme pana acum, iar metoda este la fel de efectiva ca orice alta metoda atata timp cat este folosita corect.

| Brigaela a răspuns (pentru mirceabadea2001):

Efectiv nu inseamna eficient, verifica DEX-ul.
Metoda nu este deloc una eficienta. De altfel, se accepta ca un cuplu sanatos si fertil va obtine o sarcina in primii 2 ani de utilizare a acestei metode. Asa ca veti obtine si voi sarcian respectiva, poate acum, poate luna viitoare, poate peste un an, sunteti la voia intamplarii.

5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Ii poate intarzia menstruatia din cauza ca practica sport, dar sunt si ceva sanse de a ramane insarcinata, in caz ca menstruatia nu vine la 21 de zile de la ultimul contact sexual neprotejat ar trebui sa faca un test de sarcina.

| Ufkhjdksh a răspuns:

Era in perioada fertila când ați avut contactele sexuale neprotejate?

| Liviu_Edi_1993 a răspuns:

Doamne Brigaela, aveti aceeasi atitudine josnica si de a baga in panica publicul care cere cu nerabdare atentie si informatie. Si cu un ton oarecum ironic, undeva aproape de nesimtire, putin irealist, probabil frustrat ca nu prea ati intretinut relatiile sexuale dorite pe toata perioada vietii, cu atat mai mult cu cat fizicul dumneavoastră nu prea se caută. Deci Mircea, hai sa-ti spun doua vorbe logice, ovulul este fecundat de sperma, ca sperma sa ajunga pana la ovul are de strabatut 3 pasi mari si grei, ajutati fiind si de puterea jetului in momentul ejacularii, acestia se deplaseaza in vagin spre ovul cu circa 20 km/h, la o ejaculare normala. Din sute de milioane de spermatozoizi care sunt continuti de o ejaculare normala, in preajma ovulului ajung doar zeci, cei mai puternici, iar ca si acestia sa ajunga la linia de finish, trebuie ca si ovulul sa fie matur, gata de fecundare, maturitate care tine 24 de ore, deci, logic si practic, 24 de ore dintr-o luna femeia este fertila. Spuneti-mi mie doamna Brigaela, copilul se face din sperma sau din secretii? Pai scuzati-ma doamna dar daca copilul se facea din secretii si din jumatati de spermatozoizi ramasi pe canal din ejaculari anterioare probabil eram mastodonti acum sau cu crestere pe jumatate. Mircea, in concluzie, daca ai stiut sa te retragi si sa te controlezi, daca ai urinat inainte de contact si stii sigur ca nu te-ai scapat inauntru, sansele sunt de 0.5% sa ramana insarcinata, e ca si cum ai castiga la LOTO.