| Larisa_5606 a întrebat:

Am un complex.

Ma consider urata si as vrea si eu sa ma mai infrumusetez adica pe prietenele mele toti baietii le considera bune si frumoase insa numai eu ciuciu.

Astept un sfat multumesc.:*
paaa

5 răspunsuri:
| GeorgiV a răspuns:

Bună, Larisa! Văd că ești îngrijorată din pricina frumuseții... Vrei să îți dau sfatul meu? Nimeni nu este urât, iar gusturile se discută!
Așa cum ție nu ți se pare superb un tip pe care îl adoră o colegă de-a ta, la fel un tip poate să te placă pe tine, așa cum ești, în ciuda colegei tale.
De ce? Pentru că fiecare este unic în felul lui, iar pentru a fi iubit, trebuie să te iubești în primul rând pe tine! Eu zic că ideea ta despre frumusețe are foarte mult de-a face cu ideea vehiculată de mass media și societatea actuală: femeia perfectă, cu ten perfect, mers perfect, unghii perfecte, păr perfect etccc. Dar NIMENI nu este perfect, la modul acela, iar multe dintre modelele de astăzi nu sunt nici pe departe perfecte. A te ascunde după o mască, nu înseamnă a fi frumos. Înseamnă a poza în cineva care crezi că este frumos.
Pentru a fi cu adevărat frumoasă, știi ce trebuie să faci?
1. Nu te mai îndoi că nu ești frumoasă! E cea mai mare prostie!
2. Fi tu însăți! Asta te face cu adevărat frumoasă și puternică!
3. Scapă de complexe și de imaginea perfectă! Pentru a atinge perfecțiunea trebuie să te autoperfecționezi raportându-te la tine și numai la tine! NU la colega, prietena, top modelul etc...
Aplicând aceste trei sfaturi banale, vei putea să faci o schimbare în bine, să te descoperi și să fi TU! Așa vei fi frumoasă, vei avea încredere în tine și vei străluci în felul tău!
Ar fi absurd să spui că rubinul este mai urât decât diamantul doar pentru că este roșu!
Crede-mă, fiind tu vei atrage exact genul de băiat care te merită! Nu alții! Iar faptul că alți băieți cool nu te plac ar trebui să te pună pe gânduri; poate meriți ceva mai bun decât atât!
Sper să te fi ajutat, și să fi iubită!

| anca13 a răspuns:

Fiecare avem ceva special si suntem frumoase in felul nostru! Daca o fata dintr-un grup de fete este placuta de un baiat,nu inseamna ca restul sunt urate,fiecare are ceva aparte care nu e vazut de majoritatea baietilor. Legat de infrumusetare,incearca o coafura noua,o vopsea, imbraca-te mai atragator dar raman tot la ideea ca va exista si un baiat care o sa aiba ochi si pentru tinewinking sunt sigura ca nu esti urata, doar ca ti-ai format tu o idee in minte si te compari cu celelalte.Numai bine :*

| remus a răspuns:

Toate fetele, femeile si florile sunt frumoase, nu te mai ingrijora, ce este al tau este pus deoparte fii linistita

| raluca18 a răspuns:

Pai depinde daca te consideri tu si esti sau daca te consideri urata si nu esti... oricum ai fii este fata ta trebuie sa te accepti si sa te comporti ca atare. vei gasi tu un baiat care iti va spune ca esti frumoasa si te va aprecia din interior (inima) cu adevarat:*