| AndreeaNustiu a întrebat:

Buns TPU! Sunt foarte nefericita,pur si simplu sunt urata,baietii asa ma fac,nu ii plac nimanui, prietenele mele spun ca sunt frumoasa dar nu le cred.Cunosc fete de varsta mea care sunt foarte frumoase, dar eu nu. Vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| BeiiBiiiyoo a răspuns:

Hei hei hei! hai deea pe pariu ca nu esti urata! mai sa-ti povestesc eu in clasele 1 - 4 eram confundata cu un baiat serios vorbind. eram tunsa baieteste si toti radeau de mine chiar si o invatatoare m-a confundat cu un baietel ..hhihi dar eram dragalasa acum revenind la lucruri serioase nu doar amintiri! tu trebuie sa ai incredere in primul rand. apoi rebuie sa te simti TU frumoasa ca si ceilalti sa vada asta. daca esti mereu mohorata si te gandesti mereu ca esti urata crede-ma nu te ajuta cu nimic sa-ti plangi de mila. si eu am fost in aceeasi situatie si cred ca inca mai sunt dar sunt constienta ca gresesc. da-i in masa de baieti! ce te intereseaza pe tine ce spun ei! da, recunosc si pe mine ma deranja dar poate ei o fac doar ca sa te supere sau sa rada de tine.
cu siguranta prietenele tale au dreptate! nu trebuie sa gandesti asa!
toti suntem frumosi in felul nostru. tu esti frumoasa ca tine, eu ca mine si asa mai departe nu conteaza numai frumusetea ca si trup si fizionomie poti arata ca o papusa si sa ai un suflet sa nu spun cum.
fii tu insati si totul va decurge OK. nu incerca sa te schimbi ca sa te placa ceilalti!
spune-mi cati ani ai si o sa-ti mai dau sfaturi si apropo sa-mi dai accept cererii de prietenie. si funda daca te-am ajutat :X

| AndreeaNustiu explică (pentru BeiiBiiiyoo):

Am 14 ani.

| BeiiBiiiyoo a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Aa.....pai ai putea sa-ti pui in valoare si feminitatea, adica sa fii mai feminina fara sa fi luata drept c***a daca ma intelegi. un parfum finutz, un luciu de buze, niste cercelusi si o cordeluata de par cu fundita sau ceva de genu asta eu zic ca sunt de ajuns
merci de fundita

17 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Frumusetea e relativa. De multe ori mie mi se pareau unele fete frumoase le aratam baietilor si ziceau ca-s neintersante, sau inverse baieti prieteni mi-au spus despre una sau alta ca e frumoasa si mie mi se parea chiar uratica, deci depinde de gusturi. Singura persoana careia trebuie sa ii placa de tine esti doar tu! Stii vorba aia, cum sa te respecte altcineva daca nu te respecti tu in primul rand? Asa si cu frumusetea. Cred ca trebuie sa lucrezi la increderea in sine in primul rand. Fa un sport sau gaseste-ti un hobby o pasiunea, ceva la care sa poti deveni mai buna sa castigi incredere in tine. Si mereu fi atenta la postura, stai dreapta si la masa si cand mergi si zambeste! Crede-ma ajuta foarte mult. La mine deja e tic sa zambesc aproape mereu.
Evident e normal sa vrei sa iti imbunatatesti aspectul fizic. In primul rand frumusetea inseamna sanatate care inseamna curatenie. Deci spala parul la 2 - 4 zile, fa dus aproape zilnic, spala-te pe dinti de 2 ori pe zi, nu te culca niciodata machiata, foloseste crema de fata in fiecare zi, balsam de par, crema de corp dupa dus.
Apoi poti trece la etapa urmatoare infrumusetarea : mergi la un salon sa iti alegi o coafura care sa te avantajeje si studiaza pe net diferite modalitati de a-ti aranja parului si modalitate de machiaj, daca ai ochi frumosi invata sa iti faci un machiaj smokey eyes pentru petreceri, daca ai buze frumoase cumpara niste glosuri in culori dragute pentru a le pune in evidenta si asa mai departe. Nu uita nici de accesorii, bentite in par, cercei, bratari si bineinteles haine, care trebui sa ti se potriveasca, si sa iti puna in evidenta calitatile si sa iti ascunda defectele
In final mereu fi atenta la infatisarea ta, nu iesi din casa niciodata fara sa arunci o ultima privire in oglinda, nu iesi din casa cu parul murdar, sau nepieptanat, cu manichiura sarita de pe unghii sau cu hainele scamosate sau murdare.
Bafta!

| AndreeaNustiu explică (pentru BiuL):

Nu pot avea incredere in mine orice as face, pur si simplu cand ma uit in oglinga nu ma vad frumoasa.Mai ales colegii ma fac cu ou si cu otet, ca zic ca sunt urata sunt pitica sunt slaba, si asa mai departe.

| BiuL a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Nu poti sa ai incredere in tine peste noapte, e necesar timp, trebuie sa lucrezi la asta, sa incepi sa ai grija de tine, sa te respecti, sa investesti in lucrurile care te fac sa te simti bine si cu valoare, sa stai doar in preajma oamenilor care te apreciaza.
Slaba? de cand e un lucru rau sa fii slab, eu ma bucur daca mi zice cineva cv de genu laughing oricum cand un om jigneste o face pentru ca e simte inferior, complexat si daca scoate defectele altuia in fata, defecte reale sau imaginare, va parea el mai bune crede-ma ca asa e happy

| uncontdestuldenasol a răspuns:

Nu am mai citit ceva care sa ma intristeze asa tare de la stirile despre ciobani care fac preziceri despre sfarsitul lumii incoace.
Renunta la gandul ca toti trebuie sa iti spuna chestii frumoase, ca nu cumva sa plangi o noapte intreaga. Oamenii au gusturi diferite. Daca nu ii place cuiva ceva, probabil are motivele sale, nu poti sa-l/sa o obligi sa gandeasca altfel. Ori se razgandeste, ori nu ai ce face.
Oricum, nimeni nu a spus ca trebuie sa iti pese de parerile tuturor, caci unii sunt pur si simplu idioti. Daca te insulta cineva care e cu mult sub tine, nici nu ar trebui sa ii dai importanta. Nici nu ar trebui sa iti pese ca exista astfel de om.
In fine, asta nu inseamna ca toate persoanele care iti spun doua vorbe frumoase o fac pentru ca asa te considera. De multe ori sunt si linguseli ieftine, ca sa le faci un favor pentru ca ele sunt incompetente si nu pot sa isi rezolve singure problemele.

| AndreeaNustiu explică (pentru uncontdestuldenasol):

Asa si ce cauta raspunsul asta la intrebarea mea?

| AndreeaNustiu explică (pentru uncontdestuldenasol):

Ok,mersi frumos.

| uncontdestuldenasol a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Te deranjeaza un raspuns in plus?
Prin fraza de la inceput am vrut sa spun ca asta e un motiv destul de idiot sa te superi.

| AndreeaNustiu explică (pentru uncontdestuldenasol):

Nu nu ma deranjeaza, dar am inteles altceva.

| AndreeaNustiu explică (pentru uncontdestuldenasol):

Nu nu ma deranzeaza, dar am inteles altceva.

| soby47 a răspuns:

Si eu sunt urata, la fel ca tine.Stii cum am trecut peste asta? N-am trecut, dar stiu ca intr-o buna zi voi fi frumoasa asa mi-a spus mama.

| AndreeaNustiu explică (pentru soby47):

Bine,nu pot zice ca sunt atat de urata incat sa se sperie oameni de mine, adica vreau sa spun ptin urata ca am fata rotunda si pe obraji plini de pistrui, sunt slaba si micuta chiar daca am 14 ani dar nu prea se vad, pentru ca am 1, 58 inaltime si 40 de kg,(bine inteles m-am nascut la 7 luni jumate...)
Toti baietii sau ma rog si unele fete imi zic ca sunt urata din aceste motive, ca sunt slaba, mica, am fata ovala, si am pistrui...

| FashionDream a răspuns:

Buna.Uite din cauza asta multe fete fac operatii estetice. ( nu asta e sfatul meu, urasc operatiile astea) Probabil majoritatea oamenilor iti spui ca nu trebuie sa ti cont de parerile altora, fiecare om e frumos in felul lui, bla bla bla. Eyy, eu nu o sa iti zic asta. Nu pot sa iti zic ca esti frumoasa, nu pot sa iti zic ca esti urata pentru ca nu stiu cum arati. Sincer si eu ma credeam urata acum 1 an, pur si simplu ma uram, dar chiar nu stiu de ce. Insa acum, nu mai gandesc asa. Am un sfat: Nu te mai gandi la asta, infrunta-i pe aceia care te batjocoresc, fi indrazneata, schimba-ti stilul, creeaza-ti propiul tau stil, propiile tale reguli, poarta ceva care sa te scoata in evidenta si nu-i asculta pe acei baieti ci ascultati prietenele! :X

| AndreeaNustiu explică:

Multumesc pentru dfaturi fetelor.

| FashionDream a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Nu ai pentru ce, sper ca toate de aici te-am ajutat!

| AndreeaNustiu explică:

Multumesc,alte pareri?