| Geoo245 a întrebat:

Buna, am un fel de problema, am 17 ani si am facut sex pentru prima data dar fara sa imi curga sange si acum sunt nedumerita daca mai sunt sau nu virgina, m-a durut foarte tare si durerile au persistat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Producerea sangerarii sau lipsa acesteia, depinde de mai multi factori printre care cel mai important este cel care se datoreaza gradului de vascularizare a pielitei himenale si/sau a faptului ca himenul areo constitutie elastica si din acest motiv perforatia/gaurica existenta in himen din nastere, se poate largi foarte mult fara sa se crape/lezeze si astfel penisul trece prin himen fara sa-l rupa si din acest motiv nu se produce deloc sangerarea. Pentru a nu fi acuzata ca n-ai fi fost virgina, atat tu cat si iubitul tau ar fi indicat sa cititi cu atentie constatarile specialistilor rezultate in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema : "Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea si asta dintr-un motiv simplu fiindca pielita himenului nu este deloc vascularizata situatie intalnita in cazul a circa 47% dintrefete/femei. De asemenea in cazul a circa 11% dintre femei himenul se rupe inainte de sexul de dezvirginare din cauza faptului ca himenul din nastere a fost extrem de subtire sau anemic si s-a rupt din alte motive asa cum este descris in mod profesional/medical in revista Descopera.ro din care am extras urmatorul fragment : ""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus mai ales in trecut chiar si in zilele noastre la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil, în schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, facand balet, spagat, gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte." Tu te afli printre cele care pot fi acuzate pe nedrept de o fapta inexistenta fiindca multora le lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca mai intai fiecare sa citeasca si sa se informeze corect si doar pe urma si doar daca au argmente clare, certe si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Multa sanatate! http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu mai esti virgina, virgina este numai o persoana care nu a facut niciodata sex. Aproximativ 20% din femei (una din 5) nu sangereaza la deflorare. Nu uita de prima consultatie ginecologica, obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale.

| eliancodrut a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am inteles, de unde aceasta obligatie de a merge la medic in prima luna de la inceperea vietii sexuale?! O nerozie mai mare n-am auzit in viata mea!

| Brigaela a răspuns (pentru eliancodrut):

Este una din primele masuri de igiena sexuala si care asigura o viata sanatoasa. Orice femeie educata merge la ginecolog in prima luna de la inceperea vietii sexuale si cam o data pe an ulterior. Faptul ca tu nu ai auzit arata doar ca acea parte din educatie iti lipseste.

| eliancodrut a răspuns (pentru Brigaela):

Da, am inteles, femeile se duc la medic pentru ai li se face igiena sexuala. Uite ca aceasta parte din educaie imi lipseste, ca am alt fel de organ sexual decat o femeie. Se face aceasta igiena sexuala si la barbati? Ca merg si eu, dar numai daca medicul este femeie.

| Brigaela a răspuns (pentru eliancodrut):

Faptul ca esti barbat nu inseamna ca nu trebuie sa stii masurile de igiena valabile pentru femei. Sunt parte din cultura generala si o sa-ti trebuie si tie daca o sa ai vreodata o partenera femeie. Fiindca ici un barbat cu capul pe umeri nu va accepta alaturi de el o partenera care isi neglijeaza igiena si sanatatea genitala, stiut fiind ca aceste aspecte se rasfrang si asupra lui. Dezinteresul tau poate fi explicat daca esti convins 120% ca vei avea numai parteneri sexuali cu acelasi sex cu tine, caz in care nu e nevoie sa stii mai mult.

| eliancodrut a răspuns (pentru Brigaela):

O igiena sexuala nu se face la medic. Igiena sexuala se face acasa. Da, medicul poate sa dea unele indicatii in acest sens, unora ca tine, care nu inteleg ce citesc. Una este igiena sexuala care se invata acasa, in familie si la educatie sexuala la scoala, nu la cabinetul medical si alta este sanatatea sexuala. Indiferent ca esti barbat sau femeie. Nu resping ca pot fi date unele indicatii si de medic, dar asta este ceva mai rar.
Eu nu manifestam dezinteres fata de igiena sexuala a mea si a partenerei. Eu imi exprimam nedumerirea ca pentru igiena sexuala trebuie sa mergi la medic. Apoi ca dupa primul act sexual trebuie sa mergi la medic. Eram nedumerit, deoarece acest lucru l-am auzit pentru prima data.
Am mai gasit una ca tine la un alt subiect. Nici aceea nu intelegea nota ironico-glumeata a postarii mele. Asa ca iti spun si tie ceea ce i-am spus si ei: De unde nu-i nici Dumnezeu nu cere.
PS. 1.Sa stii ca si homosexualii au sau trebuie sa aiba o igiena desavarsita la fel ca si femeile.

| Brigaela a răspuns (pentru eliancodrut):

Igiena nu inseamna numai spalat. Inseamna si preventia, diagnosticarea precoce si tratamentul corect al infectiilor. Daca nu stiai asta, este momentul sa afli. De la un medic, adica de la mine.
Nedumerirea se exprima cam asa: nu am stiut pana acum, imi poti explica, te rog de ce e asa? Ia citeste tu replicile tale si vezi daca te-ai exprimat asa. Postarea ta nu este nici ironica, nici glumeata. Denota alte caracteristici, inclusiv o autosuficienta de care mi se face lehamite. Faptul ca tu nu stiai iti arata doar unde te situai tu in raport cu lumea informata, nimic altceva. Restul sunt prostiute de om care tasteaza mult inainte ca bunul simt si gandirea sa intervina. Sper din suflet ca esti doar un adolescent rebel fara cauza, lipsit de parinti acre sa ii faca putina educatie, atat legata de igiena cat si de tonul cu care se admite faptul ca esti ignorant. Simtul umorului, din pacate, nimeni nu ti-l va da, daca tu crezi ac tonul tau este glumet, e mai bine sa lasi glumele pe seama unora care chiar simt limita dintre ironie si marlanie. In rest, toate bune!

| eliancodrut a răspuns (pentru Brigaela):

Auzi doamna! stii ce zicea Oprescu? Ori esti... ori esti... Igiena este una, preventia bolilor este alta. Nu mai vorbesc de dignosticare si tratament. Nu vinde castraveti la gradinar. Daca esti medic, vai de capul nostru. Si cu asta am terminat.

| Brigaela a răspuns (pentru eliancodrut):

Ia uite ce zice DEX-ul: IGIÉNĂ s. f. 1. Ramură a medicinei care elaborează normele de apărare a sănătății oamenilor și formele de aplicare a acestor norme pe baza studierii interdependenței și interacțiunii dintre om și mediul înconjurător, a condițiilor de trai, precum și a relațiilor sociale și de producție. 2. Ansamblu de reguli și de măsuri pentru păstrarea sănătății.
Poate reusesti sa intelegi.
IN rest, sa iti fie rusine!

| eliancodrut a răspuns (pentru Brigaela):

Te-ai uitat in dex si la definirea prostiei? Da mi-e rusine ca am intrat in discutie cu o persoana inculta, parvenita si de joasa speta a caracerului, ilogica in ceea ce afirma.

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...Nu mai esti virgina

| eliancodrut a răspuns:

Tu ce ai vrea? Sa mai fi sau nu virgina? Virginitatea este una psihica si alta fizica. Psihica atunci cand esti constienta ca ai fost dezvirginata, ca ai facut sex. Cea fizica se rezuma strict la actiunea fizica, unde unele persoane considera ca doar prin ruperea himenului o fata este dezvirginata. Este la fel cu modul adresare unei femei: cum trebuie sa te adresezi unei femei care traieste cu un barbat, dar care nu a fost casatorita legal si nici la prezent nu e: cu domnisoara sau cu doamna.

| Defalucy a răspuns:

Buna.
Sigur ca nu mai esti! Durerile sunt normale insa este recomandat sa mergi la doctor.

| Geoo245 explică (pentru Defalucy):

Pai si nu inteleg, de ce nu mi-a curs sange?

| eliancodrut a răspuns (pentru Geoo245):

Corbulalbrosu ti-a explicat in mare parte care pot fi cauzele. Singura doar tu poti sa stii. Care sunt cauzele ca nu ti-a curs sange?
Uite cateva:
1. Himenul ti s-a rupt cu ceva timp anterior actului sexual, ca urmare a unei sarituri in lungime sau inaltime, incalecarii a unui corp, a unei cazaturi in care picioarele ti s-au departat foarte mult etc. Tu sti ca majoritatea saritoarelor in lungime, in inaltime sau in alte sporturi se "autodezvirgineaza", adica li se rupe himenul pe timpul aplicatiilor sportive? Ai verificat daca mai ai himen?
2. Himenul este foarte elastic si astfel ca este impins in interior fara sa se rupa.
3. La unele femei himenul este doar ca o rochita pe peretii vaginului, astfel ca penisul, mai ales daca este mai subtirel, intra fara dificultate fara sa-l rupa. Acesta se rupe doar la nasterea unui copil. Acest himen, daca este elastic, permite si dimensiuni mai mari in grosime, fara sa se rupa.
Poate mai sunt si alte cauze.
Durerea vine de la faptul ca o virgina are vaginul foarte stramt si o frecare, mai ales daca nu este bine lubrifiat, doare. Durerile persista si din cauza ruperii himenului, dar si din cauza ca peretii vaginului s-au putut irita, mai ales daca ati folosit prezervativ care nu a fost lubrifiat.
Alte lamuriri ai primit de la cei care au postat inaintea mea.
Dar nu inteleg de ce esti atat de nelinistita?