| pitzi18 a întrebat:

am o problema aseara am facut dragoste pentru prima data m-a durut foarte tare si acuma imi tot curge sange. mentionez ca am avut si o operatie jos.ii normal sa iti curga sange? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cand ai avut operatia?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, sângerarea la deflorare durează 1-5 minute şi este relativ redusă.
În cazuri mai RARE sângerarea poate dura câteva ore; iar în cazuri foarte rare, ea poate dura chiar 3-5 zile şi poate fi confundată cu menstruaţia.

Totuşi, dacă erai APROAPE de data la care ar fi trebuit să-ţi vină menstruaţia, atunci este POSIBIL ca, din cauza modificărilor hormonale care au loc la dezvirginare, să-ţi "pornească"/decaleze ( puţin ) menstruaţia!

N-ai precizat nici ce "operaţie" ai avut acolo "jos"...
Oricum, NU cred că este ceva grav, nici anormal.

Totuşi, dacă sângerarea devine foarte abundentă sau durează mai mult de 5-7 zile, atunci TREBUIE să mergi la ginecolog!

Toate cele bune.

| grab a răspuns:

"pitzi18 intreaba:
Buna TPU! am o problema"

Draga pitzi:

Daca aveai o operatie si nu ai respectat repaosul de minim 6 luni necesar vindecarii tesuturilor.
Du-te sa te mai coasa o data si daca e la pachet, sa-ti coasa si himenul ca mai prostesti si altu ca erai virgina. happy

| pitzi18 explică (pentru grab):

O trecut 1 an de la operatie si am avut o problema nu mi-am cusut himenu si nu am prostit pe nimeni

| grab a răspuns (pentru pitzi18):

Atunci doar nick-ul tau este de vina.

Ai aflat pana la urma ce ti se intampla?
Te mai putem ajuta in vreun fel?
O adresa de doctor, ceva?

| DarkBlood32 a răspuns:

Câţi ani ai?

| pitzi18 explică (pentru DarkBlood32):

DaekBlood32 am 17 ani.

| DarkBlood32 a răspuns (pentru pitzi18):

Dark* laughing
Credeam că ai 14-15 ani, scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Cam acelasi lucru voiam sa il zic ca si Aly92! Mai bine ai asculta-o happy Sunt baiat, nu prea le am cu fetele, dar stiu ca e bine ceea ce zicewinking

| dragodana a răspuns:

Salut! E normal sa te doara jos pentru ca s-a rupt himenul.Si e normal sa curga un pic de sange. Daca este mai mult, du-te la doctor.Nu-i nicio rusine in a vrea sa te faci bine.Probabil problema este ca esti minora si trebuie sa te duci cu mama la doctor.Pentru asta n-am o rezolvare si nici nu pot sa-ti dau din curajul meu sa-i zici.Stiu,viata e cruda, dar e mai important sa fi sanatoasa.

| Hαppiηеss a răspuns:

Buna, la primul contact sexual este normal sa curga sange pentru ca se rupe himenul dar numai cateva picaturi. Cred ca tu ai o problema ar fi bine sa te duci la un control urgent sa nu faci complicatii. Te pup!

| pitzi18 explică (pentru Hαppiηеss):

O prietena mi-a zis ca mi-a venit menstruatia...ore asa sa fie?

| Damy0303 a răspuns:

Da e normal sa iti curga sange pentru prima data si daca au trecut cateva luni de la operatie nu te afecteaza cu nimic ca si eu am fost operata jos si nu am patit nimic.

| Adeeeeeeeeex a răspuns:

Probabil din cauza operatiei.

| Zozole123 a răspuns:

Te-ai protejat?