| Loredana_1939 a întrebat:

Am un prieten de 2 ani si obisnuiam sa dormim impreuna de 3-4 ori pe saptamana, dar de vreo saptamana-doua evita sa mai raman la el. Ai mei sunt despartiti, iar cu mama nu ma inteleg bine deloc, ne certam tot timpul. El stie foarte bine situatia mea si faptul ca la el ma simt linistita si foarte bine. Saptamana asta am ramas de vreo doua ori la el oarecum fortat si nu a fost bine deloc. Aproape ca nici nu m-a bagat in seama, ba chiar ne-am certat.Am discutat azi cu el, mi-a spus ca nu e vb de alta, dar ca il sufoc cu dormitu asta la el, ca e cald si vrea sa doarma linistit. Mi-a mai spus ca l-a apucat asa dintr-o data ca le are si el pe ale lui, dar ca nu vrea sa imi spuna ca nu spune la nimeni. Nu discuta problemele lui. Acasa nu pot sa stau ca nu ma simt bine deloc. In rest el este ok. mi-a zis ca nu are legatura sufocatul asta cu intalnitul, doar cu dormitul la el. Eu ma simt bine sa dorm cu el, iar el momentan nu. Va rog sa-mi spuneti ce e de facut? Cum sa fac sa fie din nou ca inainte? Simt ca s-a distantat si nu mai e atat de atras de mine, parca nu mai exista pasiunea aceea. Cum sa il recuceresc? Cum sa il fac sa discute cu mine problemele lui? Niciodata nu l-am criticat sau judecat.am incercat sa il ajut cum pot. cu un sfat sau financiar in functie de caz, dar tot nu discuta cu mine. Il iubesc si stiu ca ma iubeste, dar nu stiu ce se intampla cu el. Va rog ajutati-ma! Multumesc din suflet:*

Răspuns Câştigător
| Andreea_2764 a răspuns:

Draga mea, lasa'l pentru un timp in pace, cred ca este cel mai bine si apoi incearca sa vb cu el despre toate lucrurile...si in concluzie cu starea ta.te inteleg,si eu am trecut prin asa ceva, sh este ff naspa sa iti vb pers iubita sau fostul prieten urat, pentru ca daca odata ai spus un cuvant urat ala nu se poate ierta sh inapoi nu poti sa dai timpul ca sa il stergi...asa ca ai grija de tine draga mea, sh spune'ne sh noua ce s-a mai intamplat:X

6 răspunsuri:
| Maria123 a răspuns:

Drkkk,fara suparare iubirea adevarata dureaza mult mai mult, poate chiar si o viata, astea nu sunt basme.Ca in prezent majoritatea barbatilor sunt aventurieri e cu totul altceva.Ei nu stiu ce e iubirea.Ei doar vor sa aiba cat mai multe femei.

Loredana probabil drkkk se refera ca prin conversatie sa-i dai acordul sa aiba o aventura si sa-i zici ca nu vrei sa te mariti niciodata cu el ca atunci sigur n-o sa se mai simta sufocat.

Parerea mea daca este o fire dificila si se enerveaza repede cel mai bine e sa-l lasi un pic singur ca numai asa ii trece. Abia apoi poti incerca sa discuti din nou cu el si poate atunci iti va zice ce are mai exact sau poate nu are nimic caci orice om mai vrea sa fie singur din cand in cand, nu? Oricum acum cu cat insisti mai mult cu atat se va simti mai "sufocat".

| Loredana_1939 explică:

Conversatia.dar ce sa conversez? ce sa ii spun? ca nici asta nu stiu. e o fire destul de dificila si se enerveaza repede.sad

| Loredana_1939 explică:

Maria i-am spus de aventura si a zis ca nu vrea ca ma are pe mine si e de ajuns. M-am si despartit de el o perioada ca sa faca ce vrea. Asta acum o luna si dupa 4 zile s-a intors la mine ca vrea sa ne impacam ca ma iubeste si ca s-a saturat sa stea fara mine. Avem foarte multi prieteni comuni si stiu ca nu a facut nimic in timpu asta. Aproape ca nici nu mai iesea din casa. Acum are si bacul si probabil e putin stresat desi nu vrea sa spuna sau sa arate, are si probleme financiare de care stiu, dar mie astea nu mi se par motive destul de intemeiate.Adica si eu am probleme si nu reactionez asa. Iar de casatorie nici nu se pune problema. Stie foarte clar ca nu am nici un gand. Cel putin nu acum. Si asta e un subiect inchis pentru noi, ca mi-a zis o data ca ar vrea si atunci m-am racit putin de el ca m-am speriat. Si el e la fel. Dar nici nu e vorba de asta. Vreau doar sa fie ca inainte si vreau sa il recuceresc sa fie din nou pasiunea aceea.

| Loredana_1939 explică:

sad Va multumesc mult. o sa astept sa vad. poate ii trece. oricum nu o sa mai bat apropo sa raman la el o perioada. o sa astept sa imi spuna el. asa e cel mai bine. il las in pace pana cand o sa vrea el sa discute cu mine. la telefon vb pe mess la fel. ne vedem aproape zilnic nu este o problema. si se poarta frumos.imi vb frumos. nu am ce sa ii reprosez in rest. dar lucru asta m-a cam speriat. ADica am avut inainte o relatie de 3 ani in care ma vedeam cu el zi de zi si dormeam la el sau el la mine non stop. si in 3 ani niciodata nu mi-a zis sa nu mai dorm la el ca il sufoc. dar s-a racit pe parcurs. si dupa ce ne-am despartit. mi-a spus ca asta ar fi fost motivul. bine macar ca actualul mi-a spus decat sa se ajunga asa. o sa il las pe el sa vina la mine ca mai mult de atat nu am ce face.o sa va anunt imediat cum intervine o schimbare ceva:* Va pup! :*

| Loredana_1939 explică:

S-a rezolvat. Ne-am intalnit ieri si am discutat. mi-a explicat frumos ca nu este vorba de nimeni si nu este vorba ca vrea o pauza sau ca s-a plictisit.doar ca este stresat si cu bacul, pe langa problemele financiare si are impresia ca am dormit prea mult impreuna in ultima vreme si vrea si el sa aiba un timp intimitatea lui. S-a si panicat putin avand in vedere ca facem 2 ani si sunt prima lui relatie serioasa. Aseara am dormit la el si a fost totul ok. dupa discutie el mi-a zis sa raman, l-am refuzat si a insistat pana am ramas. Am cazut de comun acord sa dormim impreuna doar la sfarsit de saptamana, vinerea si sambata, sa avem mai multa incredere unul in celalalt si mi-a explicat frumos ca daca nu mai vrea sa dormim impreuna atat de des nu inseamna ca nu ma mai iubeste sau ca s-a plictisit, ci pur si simplu are si el nevoie de spatiu lui. Mi-a spus ca nu o sa il tina prea mult perioada asta ca se cunoaste si stie ca il apuca, iar cand va fi linistit totul va reveni la normal si nu trebuie sa imi fac niciun fel de problema. Si am ajuns si eu la concluzia ca e mai bine asa. am si eu timp de mine, de un program de viata, sa ma pun pe slabit serios ca am pus cateva 10 kg bune in ultima perioadalaughing) si intr-un fel chiar este normal asa daca nu suntem nici macar logoditi, mai ales ca el e in timpul bacului si eu in timpul sesiunii. Astept sa vad cat o sa il tina perioada astalaughing) va tin la curent si va pup :*

| drkkk a răspuns:

Fara suparare:

Din experienta iti spun ca iubirea dureaza intre 6-luni si 2 ani. Cand se pune problema de "sufocat" inseamna ca:
1. Isi face probleme ca e prea serios ceea ce aveti impreuna si ca daca continua e mai putin barbat. Ca se plafoneaza intr-o relatie cu tine. Vede cum este relatia dintre voi si nu ar dori sa continue. Sau cel putin sa nu ia forma unei eventuale casatorii. (?!)
2. Are nevoie de mai mult timp pentru "activitati extracuriculare". Caz trist dar trebuie acceptat.

Loredana draga, orice baiat/barbat are nevoie la un mom dat de o scapare, escapada. Un moment in care sa dovedeasca ca inca mai poate fi Barbat!

Cea mai buna solutie e conversatia.