| anonim_4396 a întrebat:

Am următoarea situație:
Deși sunt de 1 an cu iubitul meu și avem o relație serioasă, nu i-am cunoscut pe părinții lui până acum.
El, în schimb, vine foarte des pe la mine, iar mama mea, care nu prea îl place, a găsit un pretext să pună presiune pe mine pe tema "când mă prezintă și el pe mine părinților lui că deja a trecut mult timp"...

Eu am observat că el are o relație, aș putea spune, mai rece, cu ai lui și nu prea îmi vorbește despre ei, decât dacă îl întreb eu
Totuși, când vine la mine în vizită vorbește la telefon cu unul dintre părinți ca să le spună că este bine și că este la mine,

Mama lui mi-a trimis prin iubitul meu diverse preparate: prăjituri, dulceață etc. Deci ai lui nu sunt împotriva mea sau ceva de acest gen...

Mereu când a venit vorba despre acest subiect, să merg la el acasă, îmi spunea că pentru el nu contează părerea părinților lui despre relațiile lui

În ultima vreme am început și eu să îi mai spun că mi-aș dori să mă prezinte alor lui
Ultima dată când am discutat despre acest subiect cu el mi-a zis că o să merg și la el acasă, iar eu mi-am făcut curaj și l-am întrebat: Când?" dar nu am primit răspuns
Nu am vrut să îl presez și m-am gândit că măcar știe că eu îmi doresc acest lucru și că de acum încolo el va gestiona lucrurile așa cum e mai bine

Nu prea știu cum să abordez această situație, dar eu aș lăsa lucrurile să vină de la sine, mai ales că sentimentele noastre sunt puternice și nu aș vrea să găsesc motive acolo unde ele poate nu există

Voi ce credeți?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca nu parintii lui sunt problema, ci el, care se rusineaza de ceva, sau nu este pregatit sa te prezinte parintilor, de teama sa nu fei forata sa te ceara in casatorie.
Poate nu este pregatit, poate ii este frica de asta, oate nu vrea inca sa te prezinte fiindca nu-i sigur de relatia cu tine, poate isi doreste o virgina de nevasta, sau cine stie care ar putea sa fie motivul lui.
Tu l-ai intrebat "cand" si el a evitat sa-ti dea raspuns?
Hmmm... asta nu-i-a buna, este clar ca are un cui (sau motiv) serios, sa nu o faca prea curand, sau deloc.
Sa nu uitam totusi, suntem in plina pandemie ...deci are cumva circumstante atenunante.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns!
Așa am zis și eu, că motivul este la el, deși știu că mă iubește, fuge de o eventuală responsabilitate, mai exact căsatoria, ceea ce nu este cazul fiindcă nici eu nu sunt persoana disperată după căsătorie...
O să aștept să treacă pandemia și apoi o să văd ce se întâmplă
Toate cele bune!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu cred ca tu pui prea mare accent pe aceste lucruri. Da, asa ar fi normal, sa te prezinte si parintilor lui.

Dar pe langa aceste lucruri, asta nu este un motiv de cearta. Si nu mai asculta la ce zic ai tai referitor la asta. Pentru ca din toata lumea asta infinit de mare, conteaza ca voi 2 sa va intelegeti si sa va iubiti. Si nimic nu ar putea sa va desparta, doar voi 2.
Dar sa lasam acest subiect acum.

Vorbeste cu el, vezi de ce nu te prezinta, daca tu tii chiar asa mult la acest subiect, vorbeste despre orice, doar este iubitul tau, ar trebui sa puteti vorbi orice.

Asa ca nu mai ezita. Asteapta sa iti zica exact motivul.

Numai bine va doresc! ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc pentru răspuns!
Știu că nu este motiv de ceartă, tocmai de aceea o să las lucrurile așa cel puțin o perioadă
Nu o să mai deschid acest subiect, fiindcă nu aș vrea nici să îl cicălesc și o sa aștept să văd cum evoluează lucrurile între noi
Toate cele bune și ție!

| saresipiper a răspuns:

Ce varsta aveti?
E cam clara treaba. Mai mult ca sigur are niste parinti toxici si incearca sa amane cat mai mult momentul..toxici in sensul de parinti care il discrediteaza in fata prietenei..adica fata de tine parintii lui se poarta ok, iar pe el, cand sunteti toti laolalta, il fac sa se simta de ****. Sa fii alaturi de el si sa iti sprijini iubitul daca vezi ca are sentimente puternice pentru ca o familie nepotrivita poate ruina un copil, o relatie.
O sa fe prezinte, dar tu tine cont de iubitul tau, nu de parintii lui, nu te alia cu ei, ca cu el traiesti.
Numai bine

| anonim_4396 explică (pentru saresipiper):

Mulțumesc pentru răspuns!
Avem peste 25, până în 30 de ani
Așa am gândit și eu, că poate îi este rușine cu părinții lui și o dată chiar i-am dat de înțeles că pentru mine nu contează aceste lucruri și că pot să înțeleg orice fel de om, din fire sunt tolerantă
Sunt alături de el așa cum și el îmi este alături și sper ca toate lucrurile să meargă bine și de acum înainte
Numai bine și ție!