| anonim_4396 a întrebat:

În săptămâna asta de dimineața pana seara ma întâlnesc cu prietenul meu.Merg la el acasă, îl ajut cu ce are nevoie, ieșim sa ne plimbam etc și e super ok.Singura problema pe care o am e ca deși am o vârsta destul de mare încât sa pot sa decid pentru mine singura, nu le-am spus alor mei de iubitul meu pentru ca sunt mai stricți.Am mai avut o relație înainte de lunga durata iar cu actualul sunt de 2 ani 3 cam asa doar ca la distanta și ai mei încă nu știu nimic de el pentru ca mama are o concepție mai ciudata gen: "munca și apoi relații dacă or fi, dacă nu, nu ție neapărat de bărbat și copii ca ai loc la noi asa ca fa bani cât sa te descurci" și ma enervează la culme.Ea știe decât doua chestii ori fostul, ori la ei acasă.

Problema mea acum este ca în fiecare seara când ajung acasă sunt cu inima cât un purice ca se va certa cu mine pe tema asta (ca plec de dimineața pana seara), sau ca ma va urmări și sunt foarte stresata. Știu ca am mai pus întrebare de genul dar dacă puteți sa îmi dați o idee de cum sa abordez subiectul sau cum sa le spun (dacă ajung în punctul ala sa cedez la insistente) despre iubitul meu...

9 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Puneti o singura intrebare: tu cu cine vrei sa traiesti? Cu parintii sau cu iubitul? Atata timp cat tu iti poti asigura traiul nu au ce cauta parintii in viata ta intima. Ii asculti, le urmezi sfatul daca il consideri bun, dar tu hotarasti ce vei face.

| Elena9328 a răspuns:

Așa sunt și eu în situația ta.
Până la urmă le spui.
Daca nu vor să înțeleagă aia e.
Nu sta ei cu el, ci tu.

| Quassaar a răspuns:

Teoretic mama ar trebui să fie cea mai buna prietenă a ta. Înțeleg că nu mai ești chiar un copil, asa că i-ați inima in dinți și încearcă să comunici cu mama ta.

| gabriielaaa a răspuns:

Cred ca mama ta a avut o viață grea de asta are concepția asta nu stiu in ce situația esti mai exact dar poți spune mamei tale ca in doi se poate mai usor sa iti faci casa ta cariera ta si familia ta spune-i ca nu te măriți asa din prima ci sa-l cunosti bine si orce mama vrea ca fi ca ro sa fie fericită te va accepta intr-un final.

| Osana254 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Da ea cred ca nici nu a vrut copii, cel putin pe mine nu ma vrut.A avut o viata amoroasa esuata si acum crede ca la toata lumea e la fel.Are pretentii exagerate la oameni si se crede singura perfecta.

| Neorxnawang a răspuns (pentru gabriielaaa):

Si eu am conceptia mamei ei, ai mei nu au avut o viata grea, tata e arhitect iar mama inginer, explica-mi de ce am conceptia mamei ei, cu toate ca ai mei ma lasa sa fac tot ce vreau eu si cand vreau eu.

| gabriielaaa a răspuns (pentru Neorxnawang):

Pai poate e ceva ce tu nu stii legat de o relație sau ei asa au procedat si lise pare normal asa ca întâi carieră apoi relatia.

| gabriielaaa a răspuns (pentru Osana254):

Asta e problema ei finca nu crede in dragoste si armonie intre doua persoane ea cred ca arata tuturor ca ea e perfecta dar de fapt insinea ei stie ca nu i-asa pot e nu a vrut sa rămână gravidă cu tine dar nu tea părăsit si tea iubit in felul ei.

| antonimilk a răspuns:

Cati ani ai?
Daca ai 20 cam asa spune i ca ai si tu nevoie de cineva si e absolout normal. Ca vrei sa fi fericita si asa mai zambesti si tu. Spune ca e baiat serios si educat etc. Spune ca esti atenta si mergi pe riscul tau. Linisteste o ca nu vrei copii de acum si inainte sa faci pasul in care vei vorbi despre el vorbeste l mamei tale de bine cu o perioada inainte.
Ar fi cazul sa le spui la ai tai fiindca e mult mai jenant sa te prinda cu el si sa isi faca o parere gresita despre tine.
Prinde o pe mama ta intr o dispozitie buna.
Sper sa rezolvi