| anonim_4396 a întrebat:

anul trecut m-am despartit de baiatul pe care il iubeam foarte mult si pe care il iubesc tot la fel de mult, nu stam in acelasi oras dar cand ii vad pozele pe facebook tresar mereu, au am o relatie de1 an si 4 luni foarte frumoasa cu un baiat care ma iubeste foarte mult dar eu doar tin la el pentru ca ma gandesc la celelalt, si cand il sarut sa ul imbratisez imi imaginez ca e celelalt. Ce pot face sa il uit pentru ca el nu mai vrea sa vorbeasca cu mine si pe mess- m-a dat ignore doar pe facebook nu m-a sters de la prieteni, vreau sa il uit cu orice pret pentru ca iubitul meu actual nu merita sa stau cu el doar asa aiurea. Help me please dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| AndraEatsyourBrain a răspuns:

Toate la timpul lor scumpo. Si eu am trecut de multe ori prin situatia asta. si ce pot sa zic. e destul de aiurea. Dar un sfat iti dau : SA NU CUMVA SA FACI PROSTIA SA TE DESPARTI DE ACTUALUL.
Pentru a-l uita pe fostul trebuie fie ca vrei, fie ca nu vrei Ssa-l scoti complet din viata ta!
In primul rand sterge mesajele si email-urile de la el si scoate-l din lista de prieteni de pe retelele de socializare! URGENT!
Chiar daca te-a ranit, atunci cand incerci sa-l arunci intr-o lumina proasta pentru a scapa mai repede de sentimentele nedorite obtii adesea efectul contrar. Asa ca tot ce trebuie' sa faci este sa fii calma. Gandeste.te intai : "de ce il vrei inapoi? daca v-ati despartit inseamna ca aveati un motiv, nu? "
Daar. ti-am zis stai calm ca : indiferent de detaliile despartirii, atunci cand incerci sa transformi rapid afectiunea in aversiune sau chiar in ura, obtii un amestec de sentimente care te va face sa te gandesti si mai mult la el pe termen lung. Sentimentele negative amestecate cu afectiunea vor duce la confuzie, vinovatie si te vor rani si mai mult. siii Evita si prietenii care te incurajeaza sa crezi ca nu ai avut absolut nicio vina si ca fostul e un nemernic total.
Deci ce pot sa zic. bafta kiss
funda?

| XxBlueRosexX a răspuns (pentru AndraEatsyourBrain):

Nu il pot scoate din viata mea nu reusesc, mi s-a cuibarit in inima si de acolo nu vrea sa iese in fiecare zi ma gandesc la el acum aproape in fiecare seara plang ma pun in pat si acult melodie noastra si plang in hohote deci nu mai rezest. Ma doare sufletul de la chestia asta chiar simt durerea nu e imaginara. O sa incerc sa fac ce mi-ai spus tu dar imi va fi foarte greu si va dura mult pana voi reusii.

| AndraEatsyourBrain a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Scumpo, stiu si eu cum e. asa faceam si eu dar pana la urma toate au rezolvarea lor, tu incearca sa petreci cat mai mult timp cu actualul si gandeste.te ca te iubeste happy. nu stiu ce sa mai zic. bafta bafta bafta

8 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa-l blochezi! asa nu vei mai sti niciodata nimic de el! cu timpul vei uita ca exista!
Stiu un caz in care una avea p cineva de un an de zile,dar s-a indragostit de iubitul meu ( nu eram impreuna in acel moment) spunea ca sta cu ala din obisnuinta, dar de iubit il iubeste pe prietenul meu! se tot intalnea cu el, iubitul ei stia e acest lucru si il implora p iubitul meu s-o lase in pace, sa n-o mai caute (erau buni prieteni, chiar si colegi de munca). pana la urma el m-a intalnit pe mine si a rupt orice legatura cu ea! ea si acum dupa 3 ani de la ceele intamplate inca se mai uita la pozele mele la facebook,ink nu il mai poate uita! stiu asta,pentru ca eu m-am certat rau cu ea si am sters-o de la friends,dar la cat ii de proasta,cateodata se incurca si imi trm sa fim prietene, sterge dar mie imi apare la coreo!
Cred ca ii aiurea senzatia, fi tare si asculta-ma rupe orice legatura cu acest baiat, cred ca te-ar ajuta!
Nu te judec, cred ca oricui ii s poate intampla! sper doar ca ceea ce am scris aici sa-ti fie de ajutor!
Numai bine iti doresc!

| Mann02 a răspuns:

Timpul vindeca orice problema, iti pot spune asta, intra pe profilul lui si gasesti icoana aia unde scrie friends, mergi cu mouse-ul peste ea si debifeaza show in news feed, pe urma nu ii mai intrii niciodata pe profil sa nu il mai vezi, ca asta e problema, daca stai un timp fara sa il vezi iti trece si nu te mai afecteaza.
o varianta mai buna ar fi sa il stergi de tot de la prieteni happy

| Meganos a răspuns:

In primul rand, nu il mai idolatriza. Da-l jos de pe piedestalul pe care i l-ai creat in timpul relatiei voastre de dragoste. Nu mai este nevoie sa il tratezi altfel decat ca pe oricare dintre amicii tai; este foarte greu, cu toate stim asta, dar incearca sa il privesti ca pe o persoana oarecare, cel putin pana te acomodezi cu ideea de despartire.

Daca te-ai hotarat sa nu mai speri ca va veti impaca, in mod sigur nu vei mai depinde de el, din punct de vedere emotional; te vei simti mult mai libera si plina de speranta ca vei gasi persoana potrivita.

| IouKnowIt a răspuns:

"Iubitul meu actual nu merita sa stau cu el asa aiurea" Mai eu cred ca pana nu reusesti sa il uiti pe celalalt nu mai iubesti pe nimeni la fel.Actualul te iubeste pe tine dar cred, ca tu ai intrat in relatia asta cu el, doar doar l-oi uita pe celalalt. (strict parerea mea, din ce am citit)

| Azµre a răspuns:

Dă-ți trei palme, ai o relație frumoasă și ție îți arde de fostul. Cred că nu te-ai lovit bine de pragul de sus și n-ai căzut în fund să vezi cum e.

| WildDream a răspuns:

Cum sa-l uiti daca tu nu vrei sa-l uiti? Cand tu in loc sa mergi mai departe te intorci mereu in trecut, cand tu in loc sa-l pretuiesti pe actualu si sa incerci sa fii fericita cu el, ti-l imaginezi pe celalalt. Scoate-l de la prieteni, blocheaza-l ca sa nu mai fii tentata sa te uiti la pozele lui, sterge melodia voastra si nu o mai ascuta, tu nu vezi ca singura iti faci rau? El te-a lasat de mult in urma, pentru el nu mai existi, nu crezi ca e timpul sa-l lasi si tu pe el?
Ca sa il uiti trebuie sa vrei, tu chiar vrei? Ca mie nu mi se pare...