| FlorinBboy a întrebat:

Dupa o relatie de 2 ani jumate, ea a cautat, a si gasit motive sa se desparta de mine. Imediat a intrat intr-o alta relatie cu un alt baiat. Au trecut de atunci aproape 4 luni si... ce e ciudat e faptul ca ea a continuat sa imi dea mesaje pe retelele de socializare, am blocat-o ca nu ma simteam bine sa o stiu cu altul dar sa imi dea si mie mesaje. Si ce e mai rau e ca suntem colegi de munca si facem naveta zilnic si mai stam si pe aceleasi locuri unul langa celalalt si inca ne tinem de mana, ne imbratisam, ne pupam pe obraz. Si ea spune ca inca ma iubeste si ca e o prostuta ca nu ar trebui pentru ca eu am jignit-o, nu am apreciat-o. Mda ce nu inteleg e ca e de neinteles, cred ca suntem unici, adica ne am despartit, ea s-a despartit de mine si tot ea e geloasa daca vorbesc cu alte fete, tot ea insista sa imi dea mesaje zilnice, tot ea insista sa ma tina de mana. Dar continua sa mearga la iubitul ei actual acasa sa doarma, continua sa fie cu el, dar ar vrea si cu mine, c am asa ar veni. E ciudat. Adica pe ea nu o inteleg nici eu, stai mai fetito, tu te ai despartit de mine, tu ai ales sa pleci si sa renunti, de ce mai continui sa imi dai mesaje zilnice, de ce ma ti zilnic de mana, de ce iti asezi capul e umarul meu, de ce ma certi ca nu te am sunat si ca nu mi-ar mai pasa de tine, ca esti cu alta, ca de mine ai uitat, se vede cat iti pasa. Nu stiu ce o fi in capul ei sincer, adica eu o iubesc inca, eu nu am renuntat la ea, dar nu stiu ce vrea, normal din punctul meu de vedere ar fi fost ca ea o data ce a ales sa se desparta de mine, si sa mai fie si cu alt baiat, nu ar fi trebuit nici macar sa ma mai priveasca in ochii, sau sa imi mai vorbeasca, dapoi sa ma tina de mana, sa ma mangaie, sa isi aseze capul pe umarul meu. ciudat... Ori ma gandesc ca ea inca traieste din amintirile placute cu mine dar i ar placea mai mult de baiatul cel nou, si ar vrea sa ne aibe aproape pe amandoi si nu mi se pare corect asa.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faptul ca te-a parasit si iemdiat a sarit intr-o alta relatie, este pentru ca avea deja atentia si prietenia celuilalt.
Probabil ca acum face comparatie intre tine si acel baiat, gasindu-i lui mai multe chestii proaste ecat tie si incearca sa te atraga sa o poti primii inapoi.
Asemenea fete, vor cauta tot timpul pe altul mai bun ca celalalt.
Nu eset vroba de sentimente cat de rasfatul ei sau ceva ce o intereseaza anume.
Sincer, mi se pare o ipocrita pana in adancul sufletului, una care te joaca pe degete cum vrea ea, dar care te va parasii imediat cum gaseste altul, poate mai frumos, sau mai atragator ca tine.
ACum depidne cat esti tu de fraier sa o accepti inapoi, pentru ca ea asta face, s e joaca cu tine ca sa te atraga si sa o ierti, dar nu vrea sa-ti ceara iertare, ca inseamna pentru ea sa plece capul si sa-si recunoasca vina, pierzand niste avantaje.
Imi pare rau sa-ti spun, dar joaca asta este specifica femeilor perverse, sau curvelor, care stiu ce vor de la barbati si care-i manipuleaza cum vor ele.

| LoveSleep a răspuns:

Eu zic că încă te iubește. Ea nu știe ce vrea, are nevoie de sprijinul tău. Are nevoie să fii acolo și să o iubești. Un bărbat adevărat înțelege că femeia trebuie să fie fu tu tă și de alții. Un bărbat adevărat nu e atât de nesigur ca să o țină doar pentru el. Ceea ce ai făcut tu a fost greșit. Nu ai iubit-o îndeajuns și nu ai fost acolo pentru ea când a avut nevoie. Tot ce îți rămâne de făcut acum, e să o tratezi ca pe o persoană care merită cu adevărat iubirea ta. Răsfaț-o cu cadouri, cu iubire și ajut-o când are nevoie. Ea caută momentul să se întoarcă la tine, să fii doar al ei. Trăiește din amintirile cu tine. Încă ești lumea ei, ești centrul universului ei, sunt sigur că dacă ar putea, te-ar implora s-o mai iubești, încă un minut.

| OldSoul a răspuns:

Ideea era asa, tu cel mai probabil erai disponibil pentru ea ii ascultai prostiile, era obisnuita sa fii acolo pentru ea.
Ea intre timp si-a gasit pe altul care o atrage si uite asa s-a despartit de tine.
Problema e ca tu te-ai conformat situatiei si cel mai probabil, baiat destept fiind nu ai facut cum fac altii cand e vorba de despartiri, sa se roage pentru o impacare, sa ceara detalii, tu ai acceptat situatia si ai evitat-o.
Ea a observat aceasta schimbare brusca de comportament si asa i-ai zdruncinat increderea de sine, acum se intreaba asa, "poate mi-am facut o impresie gresita despre el, poate nu e chiar asa disperat dupa mine" sau "oare nu ma mai gaseste atractiva?" si ea asa tot cauta sa se convinga ca esti cum erai inainte, mereu la dispozitia ei, asa sa ii dispara regretele, sa se convinga ca e in continuare atractiva, ca te poate avea.
Pur si simplu ea cauta o validare, nu suporta ideea ca te-a pierdut, nu suporta ideea ca ai trecut cu o asa lejeritate peste, chiar daca e cu altcineva in momentul de fata, inca vrea sa se simta placuta si de tine.

E o ironie perversa toata situatia asta.
Nu te vrea, dar nici nu te lasa in pace, deoarece nu suporta ideea ca te-a pierdut.

Pur si simplu femeile vor drama in viata lor, o cauta, iar cand nu le-o oferi, incearca sa si-o ia singure prin diferite metode, si mai presus de asta, nu accepta sa piarda.

Era o gluma foarte apreciata de femei, pe care, daca o analizezi bine vei ajunge la concluzia mea de mai sus "as putea pierde cateva kilograme, dar eu nu pierd niciodata" eh, asta e si aici.

Nu suporta ideea ca ai trecut peste despartire asa usor, pur si simplu o framanta aceasta idee.

Daca le dai tu papucii, ele sufera, daca iti dau ele papucii, se asteapta sa suferi tu.
Dar cand vede ca situatia sta diferit, si ca nu suferi, ele se alarmeaza si vin cu reprosuri gen "nu m-ai iubit niciodata" incearca sa te sensibilizeze, sa te faca sa te razgandesti, doar sa se valideze ele ca femei, ca sunt in continuare atractive, si respectiv ca nu-ti e mai bine fara ele.
In asemenea situatii ar fi in stare sa-ti ceara si o reimpacare, doar pentru a-si confirma ca te pot avea.

| mentholinks a răspuns:

Ce-i asa neclar? E o femeie usuratica care si-ar trage-o si cu tine si cu ala si probabil si cu altii daca ar putea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A dat de un material mai prost ca si tine, de aceea revine la tine. Punctul a fost ca s-a despartit de tine dintr-un anumit motiv, ce il faceai cand erai deja in relatie cu ea, asa ca a gasit ea un motiv de cearta pentru a se desparti sa plece la celalalt, dar binenteles se tot intoarce deoarece vrea atentie, femeia nu suporta sa nu ii oferi atentie dupa ce se desparte de tine, si revine ea singura la un moment dat prin mesaje sau abureli, uneori vrea doar sa stie ca inca mai poate sa te prosteasca cu vrajeli, dar se poate sa isi fi dat seama ca tu ai fost mai bun ori s-a despartit doar sa vada cum reactionezi daca este cu altul.
chiar ai facut bine ce ai facut, sa nu mai vorbesti cu ea, oricum nu mai ai ce respect sa ai pentru fata aia, s-a despartit de tine si il inseala pe ala tot cu tine, nu ai ce serios sa rezolvi cu ea doar folosind-o.

Răspuns utilizator avertizat
| Jonas94 a răspuns:

Păi, unu la mână de ce încerci să o înțelegi? Dacă s-a despărțit de tine ce mai contează ce face ea?
În al doilea rând te ține prin aceste gesturi legat de ea, ca atunci când iubitul actual să facă aceleași greșeli ca tine, să vină înapoi, într-un du-te vino amețitor.
Cel mai bine ar fi să-i spui să-și vadă de treabă, și să-ți cauți altă persoană, așa e normal și firesc, mai ales dacă ea s-a despărțit de tine și s-a cuplat imediat cu altul.

| Eduard196 a răspuns:

Atunci spune-i sa nu te mai caute si sa tr lase in pace cand te vede. Daca pune mana pe tine tu da-i mana la o parte. Cum adica sa stea cu tine si sa se duca si la ăla?

Răspuns utilizator avertizat
| FlorinBboy explică:

Mda voi aveti dreptate in mare in ceea ce ati scris, doar ca eu stiu ca sunt slab si prost ca mi am repetat in gand si i am spus si ei, ca as fi prost ca eu cedez repede, ma pierd in amintiri si uit de raul ce mi l a facut, si una gandesc sa zic cu mintea dar cand sunt langa ea inima imi spune sa fac altceva... Gen in gand imi propun sa nici macar nu o mai privesc, sa nu ii mai vorbesc, dar cand sunt langa ea si ea se pisiceste pe langa mine si face pe suparata, eu slab si prost cum spuneam fiind, cedez si o las sa ma tina de mana si sa isi aseze capul pe umarul meu. Si in gandul meu stiu ca ea ma tine de rezerva si mda i am explicat ca nu o sa mai fim impreuna niciodata pentru ca o data ce s-a ajuns aici e clar ca v a trebui sa ne vedem fiecare de viata separat.

Răspuns utilizator avertizat
| FlorinBboy explică (pentru Hanhao):

Mda, oameni si oameni...

| Flamingo11 a răspuns:

Da,pai i-ai zis sa te lase în pace?