| elyteiubeste a întrebat:

Buna!
as avea nevoie de cateva idei...va rog
la engleza am de scris o scrisoare unui prieten prin care sa-i spun ce-am facut in vacanta ideala.
stiu ca nu avem voie sa ne facem temele aici, insa nu vreau decat cateva idei.
va myultumesc anticipat. fara glume. dau funda si voturi.scuze categ(e cea mai viziata)

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Aș fi vrut să fie vacanța ideală, dar nu a fost așa...un prieten de-al tatei a trebuit să facă o operație în străinătate și tata l-a ajutat cu bani și în lipsă de bani toată vara am stat acasă. Nu aveam copii cu care să mă joc că toți erau plecați din localitate. Eram disperată că mă voi uita pe pereți de nebună toată vacanța. M-am dus la un anticvariat, unde se vând cărți vechi. În anticariat erau doi băieți mari și se uitau pe c o carte numită manualul zugravului. Altă carte se numea cartea bucătarului.Și era și o gramatică a limbii engleze. Băieții aia rodeau unul la altul că să-și cumpere cărțile alea să facă un ban zugrăvind, sau făcând mâncare. Eu m-am gândit să le cumpăr eu ca să fac bani din zugrăvit și din făcut mâncare, și am cumpărat și cartea aia de gramatică engleză că fac engleza la școală. După asta am mers singură în parc și răsfoiam cartea pentru zugravi. A venit lângă mine, pe bancă o fată care era studentă și mi-a spus, cum tu fetiță mică să urci pe schelă să ai de unde să cazi. ai aruncat degeaba banii pe cartea asta. Eu am întrebat-o ce să fac ca să îmi umplu timpul, până la toamnă că nu am cu cine să mă joc că copii au plecat cu toții. Femeia se pricepea să lucreze la calculator și m-a ajutat să descarc softul Open Office cu toată documentația lui Suita Microsoft Office, este pe bani mulți. Gratuită este suita Open Office. Open Office are un soft Writer, asemănător cu Word, care salvează și în format pdf. Ea a descarcat de pe net Open Office și documentația lui,( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, A căutat cu Google. A instalat softul ( circa 150-160 MB) și mi-a spus învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul similar, pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla Ți-l iau gratuit de pe Net, ( versiunea 9. ) Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, este un soft similar cu Office, de la Microsoft și poate te vei descurca mai bine, că are foarte multă documentație, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft, care este scump, fiind pe bani mulți. Iar a cărui documentație o găsești în general, pe bani. Tot ea mi-a văzând că am 2 harduri la calculator, că am un hard suficient de mare, de 500 G și suficient de gol, a instalat în paralel cu Windows-ul pe care îl are el ori sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux versiunea în limba română iar pe cel mic Ubuntu Linux versiunea 11.04 în limba română. acum intre pe Net numai din Linux și nu prea mai ai treabă cu virușii. Ea mi-a recomandat softuri și sisteme de operare gratuite nu pentru că ar fi mai bune neapărat, mai bun sau mai râu este oricum ceva subiectiv, ci pentru că sunt gratuite și eu nu aveam bani.Pe hardul mare a pus un Linux în paralel cu Windows- ul tău, iar pe celălalt, mai mic, celălalt Linux. Kiwi folosește, Google Chrome, iar Ubuntu Mozilla Fire Fox iar Sistemul de operare Windows Internet Explorer. Kiwi Ubuntu Linux este o variantă de Ubuntu Linux, modificată de români și unguri pornind de la versiunea a 8-a de Ubuntu Linux, pentru utilizatorii din români și unguri. Intre timp s-a realizat de alți români versiunea de Ubuntu Linux, cu traducere pentru români. Cele două sunt foarte asemănătoare. De aceia cele două sisteme de operare, nu trebuie puse pe același hard. Documentația pentru softurile care lucrează cu, sistemele de operare de tip Linux este oricum mai ieftină, decât cea pentru softurile pe bani. Dar sunt și gratuite și nu costă bani. tot ea mi-a găsit pe net o carte în engleză in format electronic despre C++ pentru linux și softul respectiv. după vreo săptămâna spunea un vecin ca ar vrea să zugrăvească pereții din spate de la casă dar că nu se pricepe singur dar că nu are nici bani să plătească la zugravi. I-am spus că îi zugrăvesc eu pereții ăia din spatele casei pe bani. Că am cumpărat eu o carte a zugravului și că voi învăța eu cum se zugrăvește, dar că nu muncesc fără bani. tata și cu vecinul rădeau de mine. În loc de vecin poate fi un prieten al tatei.Mă opresc tradu asta în engleză

| MMihai a răspuns:

Am învățat să lucrez cu softul Open office și puțin cu sistemele de operare linux, despre care ți-am scris. Am învățat și cum se zugrăvește și i-am explicat vecinului ce vreau să fac, și el a spus că eu să fac jos unde ajung și pe schelă lucrăm amândoi. Am muncit și eu și el și fata lui. Nu ne-a ieșit nouă teribil de bine, dar pentru pereții din spate era bine. Mi-a dat omul niște bani pentru ce am muncit acolo. Am mai pus și eu niște bani și am cumpărat un monitor mai mare. Am învățat și puțină gramatică engleză și am învățat să gătesc... Acum în septembrie mă gândesc că de fapt a fost cea mai frumoasă vacanță din viața mea de elevă. Am învățat atât de multe pe care nu le-aș fi învățat altfel. Are greșeli se scriere la calculator că m-am grăbit să îți scriu repede și nu am stat să mai corectez greșelile.

| MMihai a răspuns:

Eu nu ți-am dat idei, ci am scris o compunere plauzibilă în română pe care tu ar trebui să o traduci în engleză. Din grabă am scăpat foarte multe greșeli de scriere la calculator, dar sper să înțelegi despre ce este vorba și să poți traduce cu cap și coadă în limba engleză. Succes!

| EuCuTine a răspuns:

Pai spune ce ai facut in vacanta. In vacanta asta am fost la bunici, prieteni,munte,mare,excursie,tabara de supravietuire,am vizitat : roma, paris, londra etc.