| Laura5219 a întrebat:

Buna, as avea nevoie si eu de un sfat.
De ceva vreme am usturimi in timpul actului sexual (problema este la intrarea in vagin si prim frecare)
Mi-a sugerat cineva sa iau canesten ca poate am o infectie si am bagat un ovul canesten gyn doza unica 500. Oare in cat timp isi face efectul?
avrti idee ce ar putea fi de fapt sau imi puteti recomanda ceva...
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti folosi ovule intravaginale Canesten-Gyn 4 - 6 (seara inainte de culcare) in combinatie cu Clotrimazol 1% crema, cu care se va unge in strat fin intreaga zona a vulvei. De asemenea mai poti folosi ovule Cervugid, sau Zifex.
De asemenea pentru tratarea candidozei vaginale dar si altor infectii vaginale, poti folosi Fenticonazol (Lomexin) de 600 mg sau 1000 mg (ovul intravaginal) administrat in doza unica seara. (la nevoie se poate repeta tratamentul dupa 3 zile). Sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la medic sa-ti faci un test citologic, ca sa se stie exact daca este vorba de vreo infectie sau doar de sex uscat, cand vaginul tau nu este inca umed si barbatul intra pe uscat.
Daca este vorba de "sex uscat" atunci se poate rezolva vorbind cu baiatul si cerandu-i sa aiba rabdare cu tine, ca sa te exciti si vaginul sa se umezeasca, facand ca penisul sa culiseze usor, cand se trece la sexul cu penetrare.
Daca este vorba de o infectie sau boala cu transmitere sexuala, atat tu cat si partnerul tau de sex, trebuie sa faceti tratament concomitent, ca sa sa nu va tot reinfectati unul de la celalalt.
In urma unui tratament se reface analiza si daca iese negativa, abia atunci se poate reincepe sexul.
Pana la vindecarea completa, sexul este total interzis.

| UnulSimplu312 a răspuns:

Du-te la un specialist sau incearca lubrifiant