| anonim_4396 a întrebat:

as avea o intrebare. Aproape toate fetele din clasa mea au prieten doar eu si inca o colega nu avem. Toti colegii fac baza se mn si imi spun ca sunt tocilara si ca nici un baiat sanatos la cap nu ar iesi cu mine. Nu le arat ca sufar din cauza rautatilor lor, dar de fapt sufar mult. Ce ar trebui sa fac? Vreau un prieten, nu doar sa le dau peste nas, as vrea pe cineva care sa ma placa. Dati-mi un sfat va rog,

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Inteleg ca suferi si mi se pare normal,cum sa ramai indiferenta cand devii tinta ironiilor intregii clase!
Dar,asa cum ei rad de tine ca esti diferita,poti si tu rade de ei ca sunt toti la fel.
In plus,faptul ca nu ai un prieten,nu inseamna neaparat ca esti singura,ci inseamna ca esti si libera! Libera sa mergi oricand oriunde,sa faci ce vrei,sa nu suferi ca n-ai primit mesaj sau telefon,sa ai mintea si inima libere de nelinistile iubirii adolescentine!
Libera,nu singura!
Nu exista o regula de varsta ca sa-ti faci un prieten si sa fii singura este o alegere personala in definitiv, pe tine alte lucruri te preocupa, esti buna la invatatura si aici le esti net superioara, lucru care ii deranjeaza pe toti.
Cu alte cuvinte ar trebui sa intelegi ca valoarea ta ii supara si superioritatea ta ii deranjeaza, asa ca data viitoare cand te vor ataca spunandu-ti ca nici un baiat sanatos la cap nu ar iesi cu tine, le poti replica zambind ca nici ei nu vor vedea un 10 la mate sau romana niciodata in viata.
Diferenta dintre voi e ca tu, avand acel 10 la matematica si romana, poti sa-ti faci un prieten cand doresti, in timp ce ei, desi au iubiti si iubite, 10 nu vor putea avea niciodata.
Vezi putin diferenta si spune-mi ca ai inteles si suferi mai putin, acum!
Trebuie sa devii constienta de valoarea ta si sa ignori rautatile din jur, societetea in care te invarti are un nivel scazut de responsabilitate si respect si incearca sa reduca la zero orice difera, din mijlocul ei.
Un baiat nu e greu sa gasesti, ajunge sa ai o activitate mai intensa pe fb, sa postezi 5 fotografii haioase sau niste comentarii vioaie,dar te asigur ca asta e o metoda complet superficiala si vei gasi un baiat la fel de superficial,daca se va lasa atras de asemenea nimicuri.
Se pare ca un baiat care sa-ti placa,trebuie sa fie neaparat de calitate,nu poti avea alaturi un flusturatic sau un incult.
Si asemenea baieti,sunt preocupati de invatatura la ora asta,mintea nu le sta la fete,ei vor sa reuseasca in viata,sa ajunga departe si apoi vor fi preocupati sa gaseasca o fata blanda si inteligenta,ca tine.
Asa ca,mai ai de asteptat,zic eu.
Nu cauta un baiat care va fi o dezamagire pentru tine si protejeaza-ti inima,viata nu-i usoara si sentimentele ranesc,crede-ma,nu stii ce-ti rezerva viitorul.
Ramai fixata pe invatatura,fii prima din clasa,mergi la olimpiade si concursuri,fa-ti viata ta,fara sa incerci sa te integrezi in turma lor, iti va fi mult mai bine.Tu ai sansa sa ajungi departe, colegii tai mai putin.
Si, fii sigura ca ce e al tau e pus deoparte, nimeni nu traieste singur, ajunge sa nu te grabesti si sa faci fiecare lucru la timpul lui.
Sunt sigura ca ai inteles.
Si-ti doresc sa ai puterea sa ramai acolo si asa cum esti.
Intotdeauna!
happy

11 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Depinde in ce clasa esti

| Ana94 a răspuns:

Am fost şi eu în situaţia ta, ştiu cum te simţi. Şi ce dacă toate fetele din clasa ta au prieten? Lasă-le pe ele în pace, tu vezi-ţi de treaba ta. Doar pentru că înveţi şi ai note bune, asta nu înseamnă că eşti o tocilară şi că n-ai viaţă socială sau oameni care să te aprecieze aşa cum eşti. Să înveţi şi să vrei să ştii cât mai mult este normal, nu e ceva de care să se râdă. Stai tu liniştită că atunci când veţi fi mai mari, ăştia care râd acum de tine vor ajunge rău, iar tu o să fii deasupra lor cu mult. Cât despre băieţi, eu zic să stai liniştită că vei găsi tu un băiat care să te placă aşa cum eşti. Aşa ziceam şi eu, că nu voi găsi pe nimeni care să mă placă, dar, în cele din urmă, am găsit şi mi-e bine acum. Deci, stai liniştită că-ţi găseştiwinking :*

| mihai69 a răspuns:

Spune-le că ești lesbiană și încă nu ți-ai găsit perechea!

| Rey_Andr_1999 a răspuns (pentru mihai69):

Asta ar insemna sa te batjocoresti si tu, dupa ce esti batjocorita de alti retardati.

| mihai69 a răspuns (pentru Rey_Andr_1999):

Nu, dragul meu - ar însemna să te cobori la nivelul lor, pentru că ei doar atât pot pricepe și judeca.Și nu ai cum să le închizi gura cu nu-ș' ce răspunsuri savante.

| Oana92 a răspuns:

Ce poti sa faci? Sa ii trimiti frumos si elegant la dracu (in gand!) si sa fii indiferenta. Vor inceta cand o sa vada ca nu iti pasa. Ei doar ti-au prins punctul slab si te ataca pentru ca stiu ca te doare. Nu ii baga in seama, o sa vina si vremea cand o sa gasesti un baiat care sa te placa. Capul sus si mergi inaintewinking

Răspuns utilizator avertizat
| zaratu a răspuns:

Depinde cati ani ai si in ce clasa esti si nu conteaza cum aparati ci conteaza sufletul daca vrei sa cunoastem id meu zaratu. iulian

| NgrMdx a răspuns:

Nu pune la suflet totul.ce rezolvi cu asta? niste nervi in plus..nici eu nu am si nu ma arunc de pe un pod acum ca nu are cine sa-mi trimita sms-uri de noapte buna sau chestii de genul..cand va veni momentul potrivit vei avea..nu trebuie sa grabesti lucrurile, Fii cat mai naturala si zambeste mereu, nu lasa tristetea sa-ti intunece judecata.Fiecare om isi gaseste perechea in cele din urma, deci nu diapera..mai bine concentreza-te pe studii si nu baga in seama toate rautatile colegilor..Baftaabatting eyelashes

| Miladincaa a răspuns:

Va multumesc mult pentru sfaturi, stiu ca trebuie sa privesc optimista inainte si sa ma gandesc la viitor. Singura problema e ca uneori imi pierd speranta. Va multumesc ca mi-ati redar increderea.