| BTIzabelaSofia a întrebat:

Buna, as avea o întrebare, pe data de 22 noiembrie am avut ultima menstruatie și trebuia sa îmi vina în data de 24 decembrie și sunt în întârziere cu 5 zile, țin sa menționez ca nu ma dor sanii ca de obicei înainte de menstruatie, ma doare puțin sub burta, am crampe, am greturi fără vărsături și gaze, râgâieli, am făcut un test dar a ieșit negativ, îmi poate răspunde cineva ce ar putea fi? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Ce test ai facut, COVID19?

| helpforyou a răspuns:

Este posibil să fiți însărcinată, chiar dacă ați făcut un test care a ieșit negativ.

Întârzierea menstruației și modificările în simptomele menstruale pot fi semne ale unei sarcini, dar acestea pot avea și alte cauze. De exemplu, stresul, schimbările hormonale, schimbările în stilul de viață sau luarea anumitor medicamente pot afecta ciclul menstrual.

| DjSannan a răspuns:

Întârzierea menstruației poate avea mai multe cauze. Dacă ați avut ultima menstruație pe data de 22 noiembrie și testul de sarcină a ieșit negativ, ar putea fi posibil ca întârzierea să fie cauzată de schimbări hormonale sau de alți factori, cum ar fi:

Stresul: Stresul poate afecta ciclul menstrual și poate cauza întârzieri sau chiar să întârzie apariția menstruației.

Modificări în greutate: O schimbare bruscă în greutate, fie că este vorba de o scădere sau o creștere, poate afecta ciclul menstrual.

Schimbări în stilul de viață: De exemplu, schimbări în dietă sau în rutina de exerciții fizice pot afecta ciclul menstrual.

Luarea de medicamente: Anumite medicamente, cum ar fi antidepresivele și medicamentele pentru controlul nașterilor, pot afecta ciclul menstrual.

Tulburări ale tiroidei: O funcționare necorespunzătoare a glandei tiroide poate afecta ciclul menstrual.

De asemenea, este posibil ca întârzierea să fie cauzată de o altă condiție medicală, cum ar fi sindromul ovarului polichistic sau endometrioza. Este important să vă consultați medicul dacă întârzierea menstruației durează mai mult de câteva săptămâni sau dacă aveți alte simptome care vă îngrijorează. Medicul poate face teste pentru a determina cauza întârzierii și poate recomanda tratamentul adecvat

| BTIzabelaSofia explică (pentru DjSannan):

Mulțumesc frumos!

| DjSannan a răspuns (pentru BTIzabelaSofia):

Cu placere