| anonim_4396 a întrebat:

Buna, as avea o intrebare pentru cei aflati in situatia mea, cu o luna in urma am avut parte de o despartire. Nu stiu daca a fost iubire sau obsesie, bun, chiar si cand eram cu el, imi faceam filme in cap, nu aveam incredere fiindca stiam ce fel de persoana era inainte sa fim impreuna, stateam cu frica ca ma va insela, plangeam chiar daca el nu gresea, imi imaginam eu lucruri, si dupa ce s-a despartit de mine, s-a impacat cu o fosta, nu a avut tupeul nici macar sa mi recunoasca, si astazi ar nega. Problema e ca in prima saptamana plangeam cu orele, nu puteam sa ma controlez psihic, aveam atacuri de panica, stateam cu gandu doar la el, vorbeam doar de el, ieseam cu prietenii si tot plangeam, acum m-am mai linistit de cand nu mai stiu ce face, dar in fiecare dimineata imi apare in gand, si in miezul zilei, asa din senin, si cand imi vorbeste cineva de el, am o teama. Cum pot scapa de obsesia asta? Imi face rau

8 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la el. Sau daca iti face bine scrie tot ce i-ai spune lui. Ideea e sa te eliberezi de tot ce ai in cap nerostit. Ai o obsesie legata de el. Trebuie sa o inlaturi prin ceva.

| Emma30555 a răspuns:

Timpul va vindeca aceasta rana. Va trece de la sine. Pana atunci concentrează-te pe ceva care îți va face bine. Citește sau ieși cu prietenii sau mergi la biserica ce crezi tu ca te ajuta. Vei cunoaște pe altcineva, și chiar dacă acum nu crezi timpul te va ajuta sa uiți chiar și suferință de acum

| munteanuionvictor a răspuns:

O să-ți treacă după un timp.

| petitconseil a răspuns:

Ce nevoie avea el de tine daca tu te comportai in halul asta? E si normal ca a ales sa fie cu o fosta de-a lui,din moment ce la tine nu vedea nimic care sa-l atraga,sa il faca sa fie cu tine...Tu ar fi trebuit sa te comporti cu el foarte frumos,sa ii dai motive sa fie cu tine,in schimb tu ce faceai? Il acuzai mereu de lucruri care nu le-a facut, nu stiai sa il apropii de tine, ma mir acum de ce te mai plangi? Sa stii si tu, daca vrei pe cineva pentru tine, trebuie sa te porti foarte frumos cu acea persoana...de asta el a ales sa fie cu fosta lui, poate ea ii ofera macar dragoste si siguranta, si are incredere in el.Degeaba plangi acum, tu esti cea care a gresit, ce rost are sa plangi?

| Amna123 a răspuns (pentru petitconseil):

Sunt si eu constienta, nu l am acuzat pe el, eu am intrebat ce sa fac ca sa imi revin, sa nu ma mai gandesc la el

| petitconseil a răspuns (pentru Amna123):

Sa-ti schimbi comportamentul, daca vrei sa ai pe cineva langa tine.Cred ca esti constienta ca nu sta nimeni cu o persoana care nu stie ce vrea de la viata asta.Succes!

| AliTheo18 a răspuns:

Asa este la inceput, la unii dureaza mai putin, la altii mai mult, dar crede-ma pe cuvant ca o sa uiti de el in timp, ocupa-te cu altceva, cu lucrurile placute de tine, cu oamenii pe care ii iubesti. Ce stai intr-un baiat? Vorba vine. O sa vezi ca atunci cand o sa apara urmatorul, o sa te indragostesti si nu o sa-ti mai pese de trecut. Crede-ma ca o sa vina zile si mai bune, si o sa ai parte de o iubire adevarata.

| Randomuser2000 a răspuns:

Ai un streang?