| bluesky15 a întrebat:

As avea si eu nevoie de ajutorul vostru ..am un iubit de aproape 2 ani si acum o saptamana ne-am certat groaznic deoarece el a inteles gresit o faza. A plecat la munte intr-o dimineata pentru o saptamana, si in seara aia m-a chemat varul meu pana jos deoarece el lucra noaptea tarziu si nu a avut ce face, si ne-a zarit un prieten de-al iubitului, iar eu i-am scris mesaj sa nu ii zica respectivul baiat ceva sa nu inteleaga gresit. Acesta nu m-a crezut ca eram cu varul meu si tot se repeta ca-l insel si nu ma crede. cu topate ca ne iubim enorm si am trecut peste multe. eu am incredere deplina in el, iar el nu. si acuma suntem intr-un fel prieteni cu beneficii, adica ne vedem, si nu putem sa nu ne sarutam, sau sa ne comportam ca doi indragostiti.voi credeti ca ne vom impaca?

18 răspunsuri:
| AdyAdeluş a răspuns:

Pai poate va veti impaca daca va sarutati si chestii de astea. El se pare ca e mai gelos dar asta nu e ceva ce nu se poate rezolva. Incearca sa vorbesti, poate sa vorbeasca el cu varul tau. Sau nu stiu, poate sa incerci totusi sa ii explici. Baftawinking

| bluesky15 explică (pentru AdyAdeluş):

Eu am incercat, el nu vrea sa vorbeasca cu varul meu. si tot timpu cand ne-am despartit [pentru o perioada lunga ma chema la el ne sarutam si chestii. si lui i se pare normal sa vorbeasca cu o fata in perioada aia dar daca eu vorbesc cu o fata atunci eu is cea ipocrita

| cristimihailov a răspuns:

Buna.
Incheie aceasta perioada cu el.
Chiar daca va regasiti sfoara, ca sa zic asa, o sa ramana nodul.

Cauta pe cineva cu care te poti intelege mai bine. Daca el nu reuseste sa aiba incredere in tine.

| bluesky15 explică (pentru cristimihailov):

Nu pot sa inchei aceasta peroada cu el, pur si simplu nu reusesc... el pentru mine inseamna totul. si incerc sa astept, dar mi frica ca nu ne vom mai impaca

| cristimihailov a răspuns (pentru bluesky15):

Cand inima nu mai stie ce sa faca, atunci aceasta ar trebui sa se intoarca la ratiune si sa o intrebe.

Nu poti sa ceri un ajutor pe care nu il vrei de fapt.

| dragodana a răspuns:

Salut! Da cred ca va veti impaca.Dar, pentru cat timp? Sunt intr-o relatie in care ne-am despartit si impacat de mai multe ori decat am degete.Si precis suntem mai mari ca voi.
Tipul ori e gelos ori e destept si te prosteste.
Sa dezvoltam.Are niste sechele nerezolvate.Adica,vreuna din iubitele dinaintea ta l-a inselat si acum nu mai are incredere in nimeni.Sau a vrut ca la munte sa fie "liber" sa "zburde" cum vrea si sa nu se simta vinovat.
Ca relatia sa mearga trebuie ca ambii parteneri sa se schimbe.Tu sa nu mai fi atat de credula si sa fi mai intransigenta si el sa fie mai maleabil.
Nu mai adu subiectul in discutie ci intreaba-l cum este relatia voastra:monogama sau prieteni cu beneficii? Daca raspunsul este "monogama" mai da-i o ultima sansa si subliniaza asta. Daca da celalalt raspuns fugi si nu te uita inapoi.Doar te foloseste fiind plasa lui de siguranta cand nu "ii pica ceva".Nu are sens sa irosesti sentimente pe un dobitoc.Stiu ca iubirea moare greu, dar meriti sa fi langa un baiat care sa te aprecieze la adevarata ta valoare.
Bafta!

| bluesky15 explică (pentru dragodana):

Pai toti zic sa trec peste el, dar pur si simplu nu pot. am incercat sa fiu cu altul dar n-am rezistat si cand m-am sarutat cu altul ma gandeam doar la el. faza ii ca nu ma simt bine in bratele altuia. el este prima mea iubire adevarata. nu stiu ce sa fac. adica am mai trecut prin faze de genul ca credea ca-l insel dar intr-un final m-a crezut sai ne-am impacat, dar cu greu. sa astept?

| dragodana a răspuns (pentru bluesky15):

Salut! Nu exista nu pot, exista nu vreau. Iubirea moare greu si in chinuri groaznice.Nu te arunca repede in bratele altcuiva.Trebuie sa treaca un timp pana sa privesti cu speranta catre viitor. Daca te suna intreaba-l cum vede el relatia voastra, daca nu- nu-l cauta.Inseamna ca s-a terminat. Faci cum crezi ca ti-e mai bine.Doar,oare,merita sa suferi la nesfarsit? O femeie nu uita niciodata primul sarut, primi fluturasi in stomac si marea iubire.La tine e prima, vor urma altele. Iubim diferit la varste diferite.

| bluesky15 explică (pentru dragodana):

Stiu asta, dar deja de 1 luna, ne vedem zilnic, si mereu cand ne intalnim, ne sarutam si el imi spune ca ma iubetse, ca tine la mine... dar nu inteleg! daca face asta de ce nu ne putem impaca? mi-a spus ca el vrea sa fie liber, vrea sa nu fie ca si un sot cuminte cand iesim in oras, dar in acelasi timp vrea sa fie cu mine... oricum nu stiu cum sa fac sa fie bine. eu mi-as dori din tot sufletul sa ma impac cu el. il iubesc mai mult ca niciodata. simt pentru el ceva ce nu am mai simtit niciodata. cand il sarut simt ca si cum ar fi primul sarut cu el. el e ceva special nu o sa-l pot inlocui niciodata. si nu stiu cum sa fac sa ne impacam

| dragodana a răspuns (pentru bluesky15):

Salut! Of! Of! Da' stiu ca esti naiva! TE FOLOSESTE! Tu esti indragostita de ceea ce poate fi el, de ceea ce a fost si a insemnat pentru tine.In viziunea lui sunteti doar sex-buddies si-ti va da cu piciorul cand se va indragosti de alta, dar, acum, nu este indragostit de tine.Hai ca poti sa-i dai delete din viata ta.Trezeste-te la realitate caci acum visezi cai verzi pe pereti. Orice inceput are si un sfarsit, dar nu cel pe care il vrei tu.
Parerea mea:fugi si nu te uita inapoi.Vei iubi din nou.Am trecut si eu prin asta si stiu ca este adevarat.

| Anonymous999 a răspuns:

Da dar ai rabdare, vorbeste cu el incearca sa-i explici.nici tu nu trebuia sa faci asta pentru ca el a inteles gresit acum. La urma urmei era verisorul tau, sunteti rude ar trebui sa inteleaga.happy

| bluesky15 explică (pentru Anonymous999):

Pai, stiu. dar nu intelege. am incercat sa vorbesc cu el, dar el evita subiectu, tot imi zice sa termin. ca nu poate sa ma creada ca nu stiu ce. faza ii ca acum 1 saptamana am fost plecata in vacanta si el a dormit la 2 fete chiar el mi-a zis, iar eu l-am crezut ca nu s-a intamplat nimic dar el nu ma crede ca nu l-am inselat. si era totusi varul meu pentru 10 minute nu cred ca era problema ca m-am intalnit cu el avand in vedere ca a plecat din tara.

| bluesky15 explică (pentru Anonymous999):

Sa astept sa faca el primul pas? eu orice i-as zice evita subiectul si cand insist ca nu l-am inselat imi zice sa termin

| Anonymous999 a răspuns (pentru bluesky15):

Ar trebui sa te creada, incearca sa mai discuti cu el, incearca sa-i atingi punctele sensibile.

| MEduard a răspuns:

Bună. Încrederea, comunicarea şi răbdarea este cam totul într-o relație. Lăsând la o parte comportamentul, gesturi sau vorbe. Dacă ai răbdare şi îl iubeşti du-te cu el pe afară, singuri. Vorbeşte cu el şi încearcă să îi explici. Dacă nici după o discuție serioasă tot nu are încredere, lasă-l să plece din viața ta. Nu merita! Se va trezi el mai târziu.

| bluesky15 explică (pentru MEduard):

Eu nu pot sa-l las. faza ii ca in astia 2 ani ne-am certat si despartit de multe ori dar ne-am tot impacat. nu putem sta unul fara celalalt dar e super orgolios. nu pot sa vorbesc cu el pentru ca evita subiectul mereu... in fine, nu stiu ce sa fac, sa astept sau sa insist sa nu l-am inselat

| MEduard a răspuns (pentru bluesky15):

O să te necăjeşti singură. Sfatul meu este să încerci până nu mai rezişti să îi bagi mințile în cap. Dacă nu termină cu orgoliul ăsta prostesc eu spun să îl laşi.

| bluesky15 explică:

Mnda. stai linistit nu ma afecteaza cu nimic...