| Andreea009 a întrebat:

Bună, as avea și eu o dilema, am 20 de ani și menstruația mea a fost destul de regulata în ultimul an, ba chiar venea la fix 28 de zile. În ultimele 2-3 luni aceasta s-a cam dereglat. Ajungând sa îmi întârzie cu pana la 6 zile luna asta de exemplu, menționez ca eu și prietenul meu facem sex neprotejat și acesta a ejaculat în mine de 2 ori înainte de data la care trebuia sa îmi vina menstruația și în a 4 a zi de întârziere a menstruației ..la un moment dat ba chiar am simțit ca am cam toate simptomele posibile de sarcina. Într-un final a aparut menstruația după 6 zile cu dureri insuportabile de simțeam ca ma răsucesc odată cu patul, culmea. Ca fluxul menstruației în prima zi a fost foarte redus (2-3 picături) cu o culoare maronie fata de rosul aprins de regula. A doua zi a început sa fie fluxul normal și culoarea specifica unei menstruații normale. Ar exista posibilitatea de sarcina? Momentan nu am făcut niciun test ținând cont ca a apărut menstruația și crezând ca nu este cazul

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca dereglarea ciclului tau menstrual este deocamdata (inca) mai mica de 10 zile, se poate aprecia/considera ca in mod logic intr-o asemenea situatie, cele 2 acte sexuale mentionate de tine in prezenta intrebare au fost intretinute in perioada celor 10 -11 zile de infertilitate absoluta cele in care formarea sarcinii este cu totul IMPOSIBILA chiar si atunci cand sperma este ejaculata in vagin de fiecare data in toate acele ultime 10-11 zile ale ciclului : ''... și acesta a ejaculat în mine de 2 ori; înainte de data la care trebuia sa îmi vina menstruația (trebuia sa spui cu cate zile?) și în a 4 a zi de întârziere a menstruației.''
Insasi faptul ca a pornit sangerarea menstruala (chiar cu acea intarziere) si s-a manifestat si desfasurat in mod asemanator cu sangerarile anterioare, reprezinta garantia ca in ciclul menstrual anterior, NU a fost fecundat ovulul, NU s-a format si nici nu s-a instalat sarcina in uter si din acest motiv s-a produs expulzarea endometrului din uter sub forma sangerarii menstruale.
Daca vei accesa si vei citi cu atentie raspunsul transmis, in mod sigur vei intelege din ce motive NU s-a format sarcina.
https://www.tpu.ro/......ateva-ore/
Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Faptul ca acum cateva luni aveai ciclul regulat, nu mai are nici o importanta cum si nici nu se mai poate vorbi de intarzieri, odata ce acum este NEREGULAT si nu se mai poate estima sau aproxima, nici o ovulatie sau perioada fertila, putand sa ramai gravida in orice perioada, odata ce faci sex neprotejat.
Cand ai ciclul de tip neregulat nu risti facand sex neprotejat, dimpotriva, folosesti prezrevativul, la absolut toate partidele sexuale.
In orice caz, la acest moment nu te mai poate ajuta nimic, doar un testd e sarcina facut DUPA 21 de zile, de la ultim partida sexuala.
Daca a aparut menstruatia, atunci ai scapat ca prin urechile acului.
Pe viitor, folositi prezervativul la TOATE partidele sexuale, ca riscul asta nu te protejeaza.