| biscuitee_8551 a întrebat:

As avea si eu o mica problemahappy, daca sunteti draguti sa`mi dati un sfat, sa ma ajutati. Prietenul meu imi vorbeste cam des despre fosta lui prietena desi suntem impreuna de 7 luni pana acum 2 luni, nu stiam nimic despre ea, nu mi-a zis nimic, nu mi-a povestit decat cand l`am intrebat eu de fostele lui si de atunci imi tot spune despre ea.Credeti ca atunci cand isi aduce aminte de ea ii vin in minte toate amintirile placute petrecute alaturi de ea? Adica, mai tine la ea? nu stiu ce sa cred. sunt foarte geloasa de felul meu si i-am mai si spus ca ma deranjeaza cand imi vorbeste despre ea dar nu a incetat sa faca asta. Ce credeti ca ar trebui sa fac sau ce sa-i spun?

Răspuns Câştigător
| whitenights a răspuns:

Spune-i in fata ca te deranjeaza cand iti vorbeste despre ea, si mai ales asa mult. Nu te face ca nu ai nici o problema cu chestia asta doar de dragul lui, pentru ca se va transforma intr-o obisnuinta sa vorbeasca despre ea si sa isi aminteasca, si iti va fi si mai greu. Si mie mi s-a intamplat asa ceva, dar am nu am avut curajul sa ii spun pe moment, si timpul trecea, si el tot vorbea. Pana intr-o zi cand ne-am certat rau de tot, din alte motive, si abia atunci am avut curajul sa-i spun ca ma deranjeaza acel lucru. Dar era cam prea tarziu, pentru ca deja aflasem prea multe lucruri care de fapt nici nu voiam sa stiu.

5 răspunsuri:
| Sonny a răspuns:

Stii ce cred eu ca, nu cred ca mai tine cu adevarat la ea, dar poate vrea sa impartaseasca niste amintiri de`ale lui din relatiile anterioare cu tine. Cand isi aduce aminte de ea, 100% isi aduce aminte si de toate momentele placute alaturi de ea, e firesc, dupa o relatiie incheiata, cu asta ramanem si nimic mai mult. Ca oameni asta e tot ce avem si adunam cu adevarat in viata asta, amintiri, placute sau neplacute happy.
Nu stiu dc te simti amenintata de niste amintiri, depanari de amintiri? Nu ai ce sa ii spui sau sa faci, ar trebui sa te gandesti la la el si sa nu fii egoista, poate ii place sa discute despre trecutul lui. Eu zic ca ar trebui sa te bucuri ca poate sa faca asta, sa isi iti povesteasca despre trecutul lui, fiindca nu mult o fac, iti trebuie o stare de confort / siguranta, cand faci una ca asta, intr-un fel sau altul, e o forma de ati arata cat de bine se simte`n preajma ta.
Bafta, Sonny.

| didiDia a răspuns:

Sa-i dai papucii. Duca-se la fosta daca tot cu ea e in gura. Eu cred ca el nu prea tine la tine din moment ce se comporta asa, mai ales ca tu i-ai spus deja ca te deranjeaza sa-l auzi vorbind despre ea. Trist, dar adevarat. Mai bine il lasi acum decat mai tarziu cand iti va fi mai greu.

| OneLa16 a răspuns:

Buna` sincer sa-ti spun nici nu stiu,dar parerea mea este ca daca inca tinea la ea atunci nu-ti zicea de ea pentru ca amintirile dor,nu stiu de ce iti zice de ea poate vrea sa te faca geloasa cum ii faceam eu prietenului meu, sfatul meu dai putina libertate. Chiar daca nu-ti place sa auzi de fosta lui nu merita sa ii faci scene de gelozie, bafta!

| zapacita05 a răspuns:

Inseamana ca a iubito pe x dar asta nu ar trebui sa te faca geloasa, adica ea este de domeniul trecutului tu esti prezentul
si chiar daca inca mai tine la ea incearca sa ii arati cat de mult il iubesti tu cu timpul o va uita

| biscuitee_8551 explică:

Multumesc frumos pentru sfaturi :*