| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Sunt fata iar acum aproximativ doua luni eu si un prieten de al meu...nu stiu, ne-am indragostit unul de celalalt. O luna mai tarziu am inceput o relatie asa ca avem o luna impreuna momentan. El este un baiat de nota 100. Foarte atent la mine, la emotiile mele, la nevoile mele, foarte dragut, absolut niciun red flag..cu exceptia unui detaliu care complica situatia. El mai are o "relatie" de un an si jumatate cu o fata din alta localitate, aflata la vreo 400km de orasul nostru. "Relatia" lor pe langa ca e la distanta este EXTREM de toxica iar ea este foarte agresiva cu el(ea ii da mesaje si il ameninta cu despartirea daca nu o suna in momentul in care vrea ea cu video de exemplu si multe altele). Eu il cunosc si motivele pentru care am inceput relatia cu baiatul asta au fost luungi discutii care, pe scurt: a recunoscut ca ei doi nu se mai iubesc, nu exista saptamana fara cearta, nu mai merge si nu exista viitor in acea "relatie". Este clar cu cine si-ar dori el sa fie de fapt, are o gramada de planuri de viitor cu mine de la lucruri marunte gen tatuaj impreuna pana la plecat din tara impreuna, iar cu ea 0 planuri. Problema este insa ca ei doi chiar daca nu se iubesc au un atasament extrem de puternic. Instagramul lor contine 90% poze cu ei, vorbesc zilnic si chiar si in urma unor certuri urate se impaca relativ repede. Mereu incerc sa vorbesc cu el si il intreb de ce se impaca atat de repede iar el imi zice ca ii pare rau, ca este foarte atasat de ea si ca asa s-a obisnuit. Am avut niste situatii mai tensionate in care l-am pus sa aleaga si mereu m-a ales pe mine insa s-a impacat cu ea la scurt timp dupa. Ce sa fac? Il iubesc si chiar daca nu vom ramane impreuna as vrea sa il pot ajuta sa iasa din mizeria aia de relatie. El imi tot zice ca are nevoie de timp dar eu cred ca doar amana. Ce ii pot spune/ face sa piarda incet incet atasamentul acela atat de puternic?

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Lupul își schimbă părul, dar năravul ba!
Nu ai ce face! Ești un Don Quijote care se luptă cu morile de vânt.
Lasă-l pe el să hotărască ce vrea de la viața ta actuală și nu forța lucrurile, căci mai târziu te poți trezi că vei fi acuzată că i-ai distrus viața!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indiferent cât de minunat este acest băiat, problema este în fapt destul de mare. Nu e ok să ai două relații în același timp, oricât de,, toxică'' ar fi una și,, minunată'' cealaltă. De bun simț este să pui capăt unei relații înainte ca măcar să te gândești la o altă relație. Am pus toxică și minunată în ghilimele, deoarece este o șansă mare ca ceea ce povestești să fie puternic influențat de opiniile tale personale și dorința ta de a îl avea doar pentru tine. Ceea ce e normal. Dar nu uita că poate realitatea e undeva mai pe la mijloc. Poate are și el o vină în toxicitatea relației, poate planurile cu tine nu sunt în fapt așa de serioase. Pesemne poate fiind distanța foarte mare, acesta nu a vizitat-o mai deloc, lucru ce e la drept vorbind frustrant. Poate planurile pe care le are cu tine sunt aceleași lucruri pe care i le zicea acum un an jumate fetei respective. Nu te lăsa orbită de amor și gelozie și încearcă să vezi toate posibilitățile. Oamenii nu sunt demoni sau îngeri, toți suntem mai mult sau mai puțin la jumătate. Mie acest băiat mi se pare un băiat care cu toată că este foarte bun, este foarte nehotărât. Nu se prea pricepe la relaționarea cu oamenii, la regulile nescrise. Ceea ce e și bine și rău, dar în mod cert îl pune în dificultate. El nu vrea să supere pe nimeni, dar nu îi iese.