| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa ma ajutati si pe mine cu o oarecare problema...probabil o sa-mi spuneti sa vorbesc cu mama despre asta, dar am vorbit si ma ajuta dar nu suficient incat sa-mi revin de tot. Sa incep cu inceputul.sunt cu un baiat de 8 luni si de ceva timp imi tot trece prin minte un gand sa ma despart de el dar nu pot pentru ca il iubesc mult si nu as face asta nici daca as fi de 3 ori mai rau decat sunt acum. Au inceput sa fie zile numai cu momente nefericite care nu au niciun sens, se supara pe motiv ca are el impresia ca "nu-l vreau" si ca il resping, ca sunt numai eu de vina mereu pentru astea, iar atunci cand ii spun ce simt pentru el imi spune ca il mint (rare ori ma crede), numai reprosuri si certuri (el care spune ca nu vrea sa ne mai certam, dar gaseste un motiv si avem -mai nou "discutii"- in fiecare zi (aproape) ), atunci cand am impresia ca am o zi perfecta seara se strica tot.si asa raman doar cu impresia. De fiecare data cand il vad sau cand vorbim la telefon simt o durere asa.(uneori imi vine sa nu-l mai sun ca sa nu mai spun ceva care sa-l supere pentru ca ce vreau eu e sa-l fac pe el fericit si reusesc dar doar pentru putin) si in fiecare seara trebuie sa plang ca sa-mi mai revin putin (asta e parerea mea) si ma gandesc ca maine vom fi altfel dar nu. Am momente cand ma simt norocoasa ca sunt cu el si sunt fericita si simt ca nu-mi mai trebuie nimic altceva dar sunt zile cand simt ca-mi cade cerul in cap cand il las fericit si-l gasesc trist (ca i se pune lui pe ceva). Cu ce vreau sa ma ajutati? Cu un sfat si nu vreau sa mi-l dati si sa-mi scrieti aici poeme doar pentru o funda (pentru ca nu cred ca sunt singura care a trecut/trece prin astfel de trairi). Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu situatia mea, cu durerea care o simt atunci cand ne certam/atunci cand il stiu suparat, ce sa fac ca sa-i fie si lui mai bine, dar si mie mai mult de 1 zi. Am vorbit si cu mama despre asta si imi spune sa fiu indiferenta, sa nu mai sufar, imi spune ca stie ce fel de durere simt si nu ar mai vrea sa ma vada asa dar mi-e greu sa fiu altfel. Poate ati trecut si voi (fetelor mai ales) prin asta si poate imi spuneti si mie cum fac sa trec peste, sa fie fericit si el, sa fiu si eu. o relatie normala as putea zice. Mistouri si alte chestii nu cred ca mai e necesar sa spun ca nu am nevoie de ele.

Răspuns Câştigător
| BlackKitten a răspuns:

Tot ce ai scris aici imi aduce aminte de mine si de prietenul meu.Am trecut si eu prin ce treci tu si stiu exact cum te simti si pentru ce versi toate lacrimile alea.
Si mama mea imi spunea la fel:" sa nu pun la suflet, sa fiu indiferenta" si chestii d'astea dar stiu ca nu poti.
Incearca sa vorbesti cu el, sa'i spui ceea ce simti si chiar daca spune ca nu te crede incearca sa'i demonstrezi si sa'l faci sa nu mai fie asa dur cu tine.Si eu ma certam cu prietenul meu pe motive ca nu-l iubesc, sau ca nu-l vreau, sau ca nu sunt multumita de el si el de mine, dar o sa vezi ca timpul le rezolva pe toate daca stii cum sa intretii relatia si sa faci sa fie bine.E important sa vorbiti si sa va impartasiti sentimentele, cel mai important lucru este comunicarea si increderea. Daca iti spune ca nu te crede e clar ca nu are incredere in tine, deci incearca sa il faci sa te creada si sa'l afci sa se simta bine cu tine(daca merita si daca asta vrei cu adevarat).
Daca o sa treaca timpul o sa va cunoasteti mai bine si o sa capatati incredere unu in celalalt. Uneori e nevoie de fapte nu de vorbe.
Incearca sa-ti dai seama ce simte pentru tine si daca merita sa lupti mai departe.
E important sa va implicati aman2 pentru a rezolva problema asta...eu asa am facut si acum e mult mai bine...am aproape 2 ani cu el si ne iubim si ne intelegem si ne ajutam reciproc.
Ai grija... daca nu merita si continua sa iti reproseze anumite lucruri sau sa iti zic ca nu are incredere in ceea ce'i zici...ar fi mai bine sa o terminati pentru ca nu merita sa iti bati capul degeaba.

3 răspunsuri:
| yoanna11 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa ai o discutie cu el,sa ii spui ce simti, absolut tot. fara ocolisuri, gandeste-te ca ne explici noua.si durerea aia vine pentru ca il iubesti, si eu am trecut prin asta(el e cu 8 ani mai mare) si i-am explicat absolut tot si de atunci s-a schimbat radical.pentru ca nu vreau sa stau cu cineva care nu are incredere in mine.cel mai bine da-ti intalnire cu el si explica-i absolut tot.o sa se schimbe.

| barbiemicuta a răspuns:

Sincer trec si eu printr-o chestie chiar acum.de vineri! am un gol in suflet fara wl.si totul e aiurea! cel imi bine ar fi sa va luati o pauza sa vada si el cum e fara tine si sa vezi si w si sa te gandesti la tot ce a fost pana acum! sincer nu fac lucrul asta doar pentru funda.e ca sa te ajut. daca o sa vrei sa-mi dai funda e alegerea ta.dar stii cand fac asa majoritatea baietilor? ori cand e vorba ca ei vor sa vada daca yi iubesti cu adevarat.si sa fie siguri ca sunt inkonjuratzi d toata iubirea ta ori cand si-au gasit pe altcineva si vor sa te faca pana in momentul in care o sa sp ~~gata eu nu mai vreau nimic., nu te mai iubeasc,~~sau chestyy d~~astea.dar stai linistita daca vezi ca e asa maai bine incearca sa rupi legatura incet incep si nu asa de o data ca sa poti sa iti iei gandul de la el.am trecut si eu prin multe cu prietenul meu cu care sunt impreuna de 2 ani dar daca mai vrei sa vb iti las id. sper ca te-am ajutat!

| stefy11 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa discuti serios cu el si sa-l intrebi daca el mai are aceleasi sentimente pentru tine... Vorbeste clar cu el si intreaba-l daca mai are rost sa va continuati relatia. Stiu ca o sa-ti fie greu sa te desparti de el dupa 8 luni dar crede-am ca asa e cel mai bine decat sa suferi datorita indiferentei lui mai bine inchei aici relatia. Am trecut si eu prin ceva asemanator si am trecut peste asta datorita prieteniilor. Am incercat sa ies mai mult cu ei la film, la un suc, sa rad si crede-ma ca a mers. Si mie mi-a fost destul de greu dar asta e. Asa veti putea sa fii si u si el fericiti. Sper sa te ajute ce am vb ...si daca ai nevoie sa vb cu cineva, cu mare placere vom putea sta la discutie happy P.S. : nu-ti intrebare mama! asa spun toate "fii indiferenta sau ceva de genu", dar ele nu stiu prin ce trecembatting eyelashes Bafta si curaj, o sa-ti fie mai bine asa >big grin