| Nonamecj a întrebat:

M-am despartit de prietena mea dupa 6 ani. 6 ani cu momente minunate, cu bune, cu rele. Am stat 3 ani impreuna, iar in ultimul an, poate putin mai mult, au inceput sa apara probleme si certuri tot mai des; ea este genul de persoana dependenta de atentie, lucru care in ultimul timp nu i l-am oferit 100%, poate din cauza faptului ca ceva s-a schimbat de un timp. nu am mai simtit din partea ei iubire, tot timpul era nervoasa, ne certam de la cele mai mici lucruri la cele mai mari. eu sunt genul care tot timpul da inapoi si lasa de la el numai ca sa fie bine, dar asta nu a mai fost de ajuns. Adevarul e ca am neglijat amandoi relatia, nu am mai vorbit. ne-am certat urat de tot in urma cu o saptamana, aroape ne-am despartit insa mi-am dat seama ca o iubesc prea mult si nu vreau sa o pierd, am fost gata sa schimb orice, sa dau orice numai sa fie bine. Am stabilit ca incercam amandoi sa gasim calea comuna si sa ne apropiem iar. Insa in ciuda eforturilor mele, am simtit ca ea nu mai vrea si asteapta momentul acela. mi-a fost frica, dar a venit in urma cu o saptamana cand a venit acasa ametita bine dupa o iesire cu prietena ei si a inceput sa imi spuna ca ea nu ma mai iubeste si ca are impresia ca ii stau pe creieri. A fost ca o sageata infipta in inima mea. a doua zi am stat de vorba, am sperat ca totusi nu renunta asa dupa 6 ani, dar m-a facut sa inteleg ca nu mai vrea, pur si simplu s-a saturat. Mi-am luat lucrurile si am plecat, m-am mutat cu mama. Am stabilit ca ramanem prieteni, ca ne vedem si vorbim, ca ne ajutam. Imi este extrem de greu. A trecut o saptamana... o saptamana in care am incercat sa trec peste, sa uit, dar nu pot, am iesit cu prietenii in fiecare zi, dar ma gandesc tot timpul la ea, ma simt pierdut, ma simt singur si o iubesc prea mult ca sa uit asa usor. Am incercat sa vorbesc cu ea, sa ne impacam; dar ea s-a impacat cu ideea. mi-a spus ca in sfarsit are o viata si ca e foarte ok. ma doare sa aud asta dupa atata timp. Nu stiu ce sa mai fac, cum sa trec peste. Nu vreau sa o pierd de tot, dar imi e foarte greu sa o aud, sa o vad... sa ma gandesc ca ar putea fi cu altcineva. Nu mai stiu ce sa fac, nu stiu cum sa procedez, ma doare al naibii de tare. Dati-mi un sfat va rog, cum pot trece mai usor peste suferinta aceasta, dar mai ales cum o pot pastra ca si prietena?
mersi mult pentru timpul vostru

Răspuns Câştigător
| alexcan a răspuns:

Singurul meu sfat este acesta daca o iubesti asa tare incearca sa o faci sa te iubeasca iar ca acum 6 ani prin lucurile care ii placeau prin gesturi si cuvinte care o faceau sa tresara, adui aminte ca te-a iubit ca o iubesti si apoi ea va analiza situatia, dar tin sa cred ca ea momentan iti ascunde ceva si inca un lucuru care te`ar putea ajuta e sa te gandesti bine la viata ta daca persoana cu care ai imparatasit 6 ani din viata nu mai este langa tine acum trebuie sa incepi sa iti gasesti un alt drum eu zic ca speranta nu este inca pierduta si mai poti vorbi cu ea dar daca alegerea ei se mentine incearca sa treci peste.

5 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu nu cred ca ar trebui sa mai ramaneti prieteni, fa in asa fel incat sa nu va mai vedeti decat foarte rar, caci tu o mai iubesti, esti dependent de ea si in felul asta n-ai putea sa o uiti vreodata!

| Zenithf a răspuns:

Eu am impresia ca relatia voastra a fost ceva mai mult ca un sens unic. Daca asta este tot ce a putut ea sa dea, adica sa-ti raspunda la fel, atunci nu ai pierdut nimic cand ai pierdut-o pe ea. Fa ce trebuie sa faci sa treci peste aceasta "pierdere" si apoi fi un pic mai selectiv in ce alegeri faci. Nu strica sa-L rogi pe El sa te ajute sa-ti gasesti pe cineva asa, dupa inima ta.

| mihaela_7412 a răspuns:

Nu stiu poate in tot acest timp plin de certuri s-a saturat si nu mai vr sa te vada ca este satula de tine doar asa se poate explica faptul ca nu mai vr sa te vada macar amici sa ramaneti dar daca ea asa vr las-o asa un timp, se simte sufocata si vr timp pentru ea ca pentru tine a avut atata, incearca sa strangi tot ce iti aminteste de ea gandestet ca poate are pe altcineva si vr sa scape de tine incearca sa nu te mai gand ocupati timpu cu ceva dar o rel asa de lunga e cam imposibil so uiti ceea ce iubesti in viata nu poti uita, u trebuie sa iti zici ca gata de azi o voi uita trebuie sa ai vointa ca noi nu te putem ajuta altfel, si stii indiferenta doare cel mai mult ea vr sa fie singura nu mai are nevoie de tine fai pe plac si incearca sa fii cu altcineva succes

| BubbleGumyy a răspuns:

Uite...incearca sa te imprietenesti cu alta fata sau sa iti creezi un hobi ca sa nu te mai gandesti la ea...trimitei scrisori de scuze si din astea pentru ca e mai usor sa vb cu cineva in scris nu fata-n fata. o stiu din proprie experienta

| smileyx a răspuns:

Sal.cam in acceasi situatie sunt si eu.Doar ca nu am avut o relatie de 6 ani ci de 3.in ultimul an ne-am mutat impreuna.ce sa zic.am trait la fel ca si tine si momente bune si momente rele.Am observat la fosta mea ca in ultimul timp.chiar si acum cand a decis ca vrea sa ne despartim ca prefera sa puna in balanta mai mult clipele rele decat cele frumoase(cred ca este ceva specific).In fine.ce sa zic.am citit mult despre asta iar cei ce spun ca numai sunt sanse.se inseala.Inca mai sunt sanse.Incearca sa o faci pe ea sa isi aduca aminte de ce era frumos intre voi.Nu incerca sa stai dupa ea cu incercari esuate de a va impaca, dar nici nu o ignora( e posibil sa fie si altcineva la mijloc si indiferenta o poate duce catre bratele acelui altcineva). Incearca usor usor sa gasesti o "bresa in sistemul ei defensiv" profita de momentele in care puteti vorbi fara sa va certati.si nu te apuca sa ii spui ca iti pare rau dupa ea, ca iti pare rau ca v-ati despartit etc.Citeam undeva ca totul este legat de seductie. Femeile pun mare pret pe asta.Incearca sa o seduci.cum o seduceai la inceput, iar daca nu merge din prima nu renunta.Incearca din nou, dar nu imediat.Eu cred ca niciodata nu e prea tz, niciodata nu spune niciodata si joaca-ti ultima carte, oricat de riscant ar fi.In fond.ce mai ai de pierdut?