| samuelrockwer a întrebat:

Aseara am luat contraceptie de urgenta 72 ore, cauza a fost ca s-a rupt prezervativul, si dupa o ora am fost la farmacie si am cumparat pilule contraceptive de urgenta 72 ore.
Acum spre seara mi-a curs din vagin un lichid alb.
Credeti ca e de la pastila?, sau asa se elimina pastila?, sau asa isi face efectul? ....sau poate ca curand trebuie sa-mi apara ciclu din cauza pastile am inteles ca de la pastilele astea apara mai devreme sau mai tirziu, el trebuie sa-mi apara pe 15.
Voi cum credeti?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cum ar putea o pastila pe care ai inghitit-o sa se elimine prin vagin? Folosind biologia de gimnaziu, stii ca e total imposibil.
De asemenea, cum ar putea ca efectul de inhibitie a nidarii sa se faca prin eliminarea unui lichid din vagin? Iarasi, cunostintele de biologie te pot ajuta sa iti dai seama singura ca nu este posibil asa ceva.
Insa bolba de hormoni care este contraceptivul de urgenta poate modifica secretia vaginala care este hormono-dependenta.
Dat fiind ca ai atat de putine cunostinte legate de biologie si fiziologie si ca pare ca nu ai inteles integral prospectul, este bine sa te grabesti cu vizita la ginecolog. Oricum nu ar fi trebuit sa iei contarceptie de urgenta fara consult ginecologic, dar fiind zilele astea libere, ti-ai asumat riscul (care este extrem de mare, dupa cuym sunt convinsa ca stii). Trebuie oricum sa te vada un ginecolog in maxim 3 zile de la administrare, dar eu iti recomand sa te grabesti si maine dimineata sa faci orice este necesar ca sa ajungi la un ginecolog, sa nu mai amani inca o zi (poate fi prea mult)

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care in mod normal a reiesit din calcule ar fi urmat ca menstruatia sa inceapa in data de 15 Ianuarie, inseamna ca folosirea pastilei contraceptive de a 2-a zi a fost necesara si folositoare. Acea scurgerea de secretie alba din vagin probabil reprezinta mucusul cervical care in acest moment al ciclului in mod normal devine foarte abundenta si probabil este posibil sa indice momentul de fertilitate maxima sau chiar ziua produceri ovulatiei. De obicei dupa trecerea a 4-7 zile de la folosirea pastilei de a 2-a zi, se produce o sangerare slaba si de scurta durata, de 2-3 zile care reprezinta o reactie adversa/de aparare a organismului fata de hormonii sintetici ajunsi in organism care cel mai probabil vor deregla activitatea hormonala cat si cea a ciclului menstrual. Din acest motiv in cazul aparitiei unei posibile sangerari in urmatoarele zile, aceasta NU reprezinta menstruatia. Este posibil ca menstruatia sa seproduca la data la care ar fi urmat sa inceapa, sau posibil mai tarziu. Depinde de organismul fiecarei femei in ce mod reactioneaza la atacul hormonilor sintetici din aceste pastile blestemate. Multa sanatate!

| samuelrockwer explică (pentru corbulalbrosu):

Aceasta secretie alba a avut-o si prima data cand a luat contracepte de urgenta, adoua zi tot asa avea pe lenjerie lichid alb si a durat 4 zile nua avut singerari usoare si nici una din simptme (de greata, ameteli), iar acum ca a luat pastila tot asa ii curge lichidul asta, crezi ca e de la pastila asa trebuie sa fie?, sa-si faca griji?

| samuelrockwer explică (pentru corbulalbrosu):

?