| anuta1992 a întrebat:

Buna! Asta e durata ultimelor menstruatii
Martie=22-26
Aprilie=25-29
Mai=21-26
Iunie= 19/20-24
Iulie=20-24
In luna Iulie, seara dupa 00:00 pe data de 26, 2 zile dupa menstruatie, am avut contact sexual, partenerul terminandu-se inauntru.
Este 27 August, iar menstruatia inca nu mi-a venit. Exista posibilitatea unei sarcini? Stiam ca 5 zile dupa menstruatie nu se intampla nimic.
In prezent am dureri de sani si de sfarcuri ingrozitoare la atingere, iar crampe..nu stiu cum sa zic. 1 la 3 zile asa usoare ca o taietura rapida ma "loveste" in zona intima.
Pe 19-20-21 cam asa am avut scurgeri maronii, gandindu-ma ca vine menstra dar nimic. Oare sunt racita? Ma doare si putin rinichiul drept, m-am si spalat in zilele alea cu scurgerile des, poate am dereglat ceva si de la dusurile dese?
Multumesc!
P.S am 18 ani

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad eu, din datele scrise de tine mai sus, tu ai ciclul de tip NEREGULAT, pentru ca nu se succede lunar la fix acelasi numar de zile, venind la 34 zile, 24, 29 si 31 zile.

In acest caz NU se poate estima sau tine nici un calendar ori aplicatie, fiind total inutile, fiindca nu te ajuta sa estimezi ovulatia, perioada fertila si nici urmatoara menstra, caz in care trebuie sa folosesti protectie, la absolut fiecare partida de sex.

Au trecut doar 30 de zile de la ultima menstruatie si cum tu ai ciclul de tip neregulat, nu se paoet vorbiid e intarzieri, fiindca asa ceva nu exista in ciclul neregulat
!
Fa un test de sarcinaDUPA 21 de zile de la ultima partida de sex, iar pe viitor folositi prezrevativul la absolut toate partidele sexuale, fiindca NU se poate calcula nimic la tine.
In ce privesc durerile de rinichi, nu au nimic cu o posibila sarcina sau lipsa menstruatiei ori cu spalatul local.
In ce priveste raceala, aceea NU intarzie menstruatia!

Retine: tu ai ciclul menstrual de tip NEREGULAT, deci nu va veni niciodata regulat si nici ovulatia nu se poate estima ori calcula, fiind la fel de neregulata. Folositi protectie!

| Floridori a răspuns:

De ce nu vrei tu sa te informezi si sa intelegi ca durata menstruatiilor este irelevanta, iar perioadele de fertilitate/infertilitate NU se calculeaza in functie de cand se termina menstruatia, ci de cand aceasta incepe?
Totusi, tu ai un ciclu neregulat, deci nu se poate stabili cand esti sau nu fertila, iar ciclurile incep atunci cand sunt programate hormonal sa inceapa.
Dusurile nu pot influenta niciodata menstruatia, deoarece aceasta este programata hormonal. Daca ai facut spalaturi vaginale, da, e posibil sa fi dezvoltat o infectie, insa aceasta nu ar putea influenta menstruatiile in niciun fel.
Daca ai intretinut relatii sexuale neprotejate, fa un test dupa 21 de zile de la contact daca menstruatia nu apare intre timp.

Cat despre "5 zile dupa menstruatie" este gresit.
Ziua 5 dupa menstruatie poate fi ziua 8 a ciclului, sau ziua 12 a ciclului.In functie de lungimea ciclului, aceste date pot fi in perioada fertila.
Perioada fertila/infertila se poate calcula doar in cazul ciclurilor regulate, ceea ce din pacate nu este posibil in cazul tau si se ia in calcul mereu prima zi de sangerare, calculele facandu-se in baza lungimii ciclului, stiind ca ovulatia se produce cu 14 zile inaintea initierii urmatorului ciclu menstrual.

| anuta1992 explică (pentru Floridori):

Am mentionat durata lor, pentru ca cineva sa calculeze poate mult mai bine decat mine. Daca eu sunt asa proasta si " nu vreau sa ma informez" happy
Multumesc

| Floridori a răspuns (pentru anuta1992):

Nu te-am jignit si nici nu am avut intentia, deci nu iti inteleg atitudinea ofensiva, dar ok, tu stii mai bine daca doresti sa te informezi sau nu. happy

| Macelaru24 a răspuns:

Cunosc un doctor priceput in chestiile astea.
Prima consultatie e gratuita!