| ashjx a întrebat:

Am luat o pastila anticonceptionala in a 3a zi după contactul sexual care a avut loc după menstruație. Menstruația mi-a trecut pe 7, iar la o săptămâna după aceea am observat ca am început sa am anumite scurgeri maronii, numai pe timpul zilei, in schimb noaptea deloc :/ Mai mult decât atât, am niște dureri de sâni la atingere destul de mari...au trecut deja 8 zile de când au început scurgerile și încă nu se opresc, deși, repet, se întâmpla numai pe timpul zilei, in cantități destul de mici... ce credeți ca poate fi?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Despre ce fel de pastila anticonceptionala este vorba?
2.) Sau ai folosit o pastila contraceptiva? (Escapelle, Postinor2)
3.) Daca pastila contraceptiva a fost folosita la 3 zi dupa ziua in care a avut loc actul sexual, efectul contraceptiv este minim.
4.) Asa pe ''ghicite'', in cel mai bun caz se poate formula o parere sau o simpla presupunere, dar cu totul subiectiva in aceasta privinta. Trebuie sa stii si sa intelegi faptul ca pentru a formula un RASPUNS care sa fie cat mai obiectiv si corect trebuie sa fie pezentate date cat mai precise si concrete cum ar fi :
-- tipul ciclului de a fi REGULAT sau NEREGULAT,
-- data la care a inceput ultima menstruatie.
-- data la care ar fi urmat sa porneasca viitoarea menstruatie,
-- data la care a avut loc ultimul act sexual neprotejat
-- daca a existat posibilitatea sa ajunga sau nu sperma in vagin.
-- marca pastilei contraceptive si data la care a fost folosita.
Doar daca vei prezenta aceste informatii strict necesare se va putea formula un raspuns, In caz contrar vei primi presupuneri sau simple pareri cu totul subiective, dar mai ales lipsite de orice valoare. Multa sanatate!

| ashjx explică (pentru corbulalbrosu):

Hei, contraceptiva a fost pastila happy escapelle... perioada este regulata, durează 6 zile si a trecut pe 6 Februarie, iar contactul sexual a avut loc pe 7, sunt sigura ca a ajuns sperma in vagin, însă intr o cantitate. sa zicem nici mica, dar nici mare. Pastila am luat o după 2 zile, seara, cu câteva ore înainte sa fie 3 zile, de fapt, deci prefer sa consider ca a fost luată in a 3 a zi de după contact happy scurgerile au început iarăși pe 15 Februarie și de atunci continua așa cum am specificat in postare. Menstruația in mod normal ar fi trebuit sa îmi vina pe 28 Februarie, odată la 21 de zile

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ashjx):

1.) Pastila ANTICONCEPTIONALA este folosita cu un anumit scop, iar pastila CONTRACEPTIVA Escapelle, este cu totul altceva si este folosita intr-un cu totul alt moment si cu totul alt scop.
2.) Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii dar si sa intelegi ca CICLUL MENSTRUAL este clasificat in una din cele 2 categorii de a fi REGULATA sau NEREGULATA deci in niciun caz MENSTRUATIA de care ai amintit in acest raspuns aditional. Menstruatia, adica zile care corespund perioadei de sangerare menstruala reprezinta prima ETAPA, cea cu care incepe CICLUL MENSTRUAL. Indiferent cat tine numarul zilelor in care se produce sangerarea menstruala, si daca tine 3-4 zile sau 7-8 zile, aceasta perioada NU are nici cea mai mica importanta sau vreo relevanta in privinta procesului de procreere umana.
CICLUL MENSTRUAL reprezinta numarul total al zilelor existente intre 2 menstruatii si de obicei are lungimea de circa 26-30 de zile
3.) Pe baza celor relatate de tine : ''... durează 6 zile si a trecut pe 6 Februarie'' reiese ca ciclul menstrual a inceput in 1 Februarie si ar fi urmat sa se termine in 27 Februarie, si ciclul ar avea 27 de zile.
Intr-un asemenea caz cel mai probabil data OVULATIEI ar fi fost in ziua de 14 Februarie si PERIOADA FERTILA REALA a acestui ciclul menstrual ar fi fost intre 12 si 15 Februarie, adica perioada zilelor in care se putea forma o sarcina in proportie de peste 80%, insa numai daca in acele zile ar fi ajuns sperma autentica in vagin.
Pe baza explicatiilor tale mai mult decat ''alambicate'' rezulta ca actul sexual a fost intretinut in ziua imediat urmatoare dupa ce s-a terminat menstruatia, adica in data de 7 februarie adica intr-o zi care a fost 100% INFERTILA. Pe baza celor explicate pana acum a reiesit ca OVULATIA se putea produce in data de 14 Februarie sau altfe spus dupa trecerea a circa 7 zile, astfel ca reiese cat se poate de cert si sigur ca SPERMATOZOIZII care au existat in sperma care a fost ejaculata in vagin si de acolo ar fi reusit sa ajunga pana in UTER, aici ar fi putut sa traiasca in jur de circa 2- 3 zile (sau intr-un caz exceptional maxim 4 -5 zile), rezulta ca ar fi MURIT cam prin data de 9-10 Februarie, adica cu 4-5 zile INAINTE de a se produce ovulatia.
-- In concluzie era ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina in urma actului sexual intretinut in 7 Februarie, (cu 7 zile inainte de OVULATIE) fiind intretinut intr-o zi 100% INFERTILA, o zi in care sperma se putea ejaculata in vagin fara nicio retinere.
-- De asemenea trebuie sa stii dar si sa intelegi ca ai folosit acea pastila contraceptiva Escapelle ABSOLUT ilogic, irational si INUTIL si mai ales cu totul IRESPONSABIL fiindca ti-ai ''otravit'' fara rost organismul niste hormoni artificiali care iti vor afecta si deregla cel mai probabil grav/sever intreaga activitate hormonala pe o perioada imposibil de anticipat care in cel mai fericit caz va fi de minim 3-4 luni.
Sangerarea de care ai amintit, reprezinta un efect advers sau de aparare a organismului tau, care prin acea sangerare incearca sa elimine o cantitate cat mai mare din acei hormoni sintetici care iti imbolnavesc organismul. Faptul ca sangerarea se manifesta deja de circa 7-8 zile poate sa semnifice doar faptul ca organismul tau este in continuare grav afectat de hormonii proveniti din acea pastila nenorocita, care a fost folosita 100% INUTIL. Se confirma faptul ca de regula orice prostie cu cat este mai mare, ca atat mai mult isi cere pretul pe care urmeaza sal plateasca cel care a gresit. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Cam târziu ai luat acea pastilă, pentru a avea efect ar trebui luată în primele 12 ore de la contactul sexual.